Hibázott az igazságszolgáltatás?
A magyar igazságszolgáltatás visszásságai a Tánczos-ügy által jól bemutathatók – állította a hvg.hu-nak dr. Somos Zoltán, a január 20-án, tíz év után szabadult Tánczos Gábor ügyvédje. Aki szerzőként is bemutatkozott: megírta Tánczos, az utolsó szó jogán című könyvét. Célja, hogy a közvélemény megismerje védence történetét, akinek ártatlanságában hétköznapi emberként hisz. Jogászként pedig meg van győződve arról, hogy Tánczost az ellene emelt vád alól fel kellett volna menteni.
A bűnügy |
Tánczos Gábort a 11 éves H. Zsófia meggyilkolásáért ítélték el. A körmendi kislányt 1998. április 1-jén a lakásban megtámadták, majd a torkát elvágták. Tánczos – mint a rendőrségen is elmondta – a történtek idején egyik barátjánál járt, s a lépcsőházban hallani vélte a kislány hörgését. Vallomásának megtétele után hamarosan gyanúsított lett, majd többször is beismerte a gyilkosságot. Ám vallomásai eltértek egymástól, és a feltárt tényeknek is ellentmondtak. Tánczos Gábor 1998 végétől ragaszkodott az ártatlanságához. |
Az ügyvéd hangsúlyozta: „általános alapelv a büntetőeljárásban, hogy a kétségeket minden esetben a vádlott javára kell értékelni.” Ebben az ügyben pedig számtalan kétely merült fel, amelyeknek első ízben maga a Legfelsőbb Bíróság is hangot adott, amikor megalapozatlanságra hivatkozva, hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet. A kételyeket azonban sem a megismételt eljárás, sem az azt követő legfelsőbb bírósági eljárás nem oszlatta el, sőt, újabb kérdőjeleket merültek fel, például az eljárás tisztességességével kapcsolatosan.
Dr. Somos helytelennek tartja, hogy a hatóság már a büntetőeljárás kezdeti szakaszában, a gyanúsított őrizetbe vételét követően olyan magatartást tanúsított, amely alkalmas lehetett az eljárás további sorsának befolyásolására. Tánczos Gábor esetében ugyanis ez történt, hiszen őrizetbe vételét követően több tucat rendőrt előléptettek, kitüntettek, a Vas megyei rendőrfőkapitányból pedig dandártábornok, majd később országos rendőrfőkapitány lett. Ezzel mintegy prejudikálták Tánczos bűnösségét, ami megengedhetetlen.
Az ügyvéd megemlítette azt is, hogy hiába kívánt védence a vallomástétel lehetőségével élni, a Legfelsőbb Bíróság ezt elutasította. (A büntetőeljárási törvény azóta már tartalmazza, hogy a vádlott az eljárás során bármikor vallomást tehet – a szerk.) Ugyanígy nem hallgatták meg a védelem igazságügyi vegyészszakértőjét, és Somos Zoltán az eljárás során nem kapott lehetőséget, hogy a helyszíni szemléről készült videofelvételt megtekintse a Legfelsőbb Bírósági tárgyalás előtt.
Tánczos Gábor az eljárás és az ítélet letöltése alatt mindvégig hangoztatta, hogy bízik egy esetleges sikeres perújításban, és ennek érdekében igyekszik megszerezni a teljes iratanyagot.
Milliók Burkáéknak |
Tavaly a megalapozatlanul elítélt és hat évre börtönbe zárt Burka Ferenc 20 millió forintot, fia pedig 25 milliót kapott kártalanításként. A két újszentmargitai férfit 1999-ben tartóztatták le gyilkosság vádjával. Eszerint az egyik helyi kocsmából távozó Gy. Jánost követték, majd otthonában meggyilkolták és kirabolták. A vád alól 2005 júliusában mentették fel őket, amit a Debreceni Ítélőtábla 2006 áprilisában helybenhagyott. Burkáék a börtönben eltöltött idő miatt 50-50 millió forint kártalanítást kértek, végül a fent említett összegben egyeztek meg az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériummal. |
Szikinger István ezért azt javasolja, hogy tartsák nagyobb civil kontroll alatt a nyomozásokat, ugyanis a rendőri munkában még számos hiányosság akad. „Sajnos az igazságszolgáltatás nem jelez vissza kellő eréllyel a rendőrségnek. Ehhez persze a törvények javítására is szükség van” – tette hozzá.
Szikinger szerint azzal nincs baj, hogy Magyarországon ma nem igazságszolgáltatás, hanem jogszolgáltatás van, hiszen a jog nem alkalmas arra, hogy a társadalmi élet árnyalatait kövesse, és így tegyen igazságot. „A jognak persze közelítenie kell a társadalmi igazsághoz, de ez nem egyszerű, hiszen a jognak fekete-fehér válaszokat kell adnia olyan kérdésekre, amelyek társadalmilag inkább árnyaltak.”