2008. január. 15. 19:43 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 15. 19:52 Itthon

Február elején dönthet az Ab a népszavazásról

Az Alkotmánybíróság azon van, hogy minél előbb, lehetőleg február elején döntsön a Fidesz népszavazási kezdeményezését elrendelő országgyűlési határozathoz érkezett kifogásokról - mondta Sereg András, a testület sajtófőnöke.

Hét kifogás érkezett a testülethez, amelyekben a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazást elrendelő december 17-i országgyűlési határozat alkotmányosságát kérdőjelezték meg a beadványozók - közölte Sereg András, az Alkotmánybíróság sajtófőnöke.
 
A Fidesz korábban azt mondta: várják az Ab döntését, és szerintük ez volt az utolsó alkalom arra, hogy a kormány mesterkedéseivel hátráltassa a népszavazást.
 
Az Alkotmánybíróság döntése után a köztársasági elnök jogosult a népszavazás napját kitűzni, a jogorvoslat elbírálását követő 15 napon belül. Ha tehát az Alkotmánybíróság február elején elbírálja a kifogásokat, Sólyom László még februárban kitűzheti az időpontot. A népszavazást legkésőbb 43 nappal a szavazás napja előtt, a jogorvoslat elbírálását követő 90 napon belüli időpontra kell kitűzni, így  - február elejétől számítva - ez az időszak májusig tarthat.
 
A Fidesz kedden este kezdődő háromnapos elnökségi ülésén is a közelgő népszavazás lesz a fő téma. A tanácskozáson részt vesz Tarlós István, a népszavazási kampány irányítója is, aki tavaly november elején kezdett országjárásba, és akkori bejelentése szerint csaknem 30 városba és 120 kistelepülésre látogat el a következő hónapokban, hogy a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről szóló népszavazás támogatására buzdítson.
 
A múlt héten az MSZP is tartott kétnapos elnökségi ülést Egerben, ahol bejelentették, hogy a szocialistáknál a népszavazási kampány politikai koordinátora Juhász Ferenc elnökhelyettes lesz. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke a kampányról azt mondta: a cél az, hogy minél több polgár minél tájékozottabb legyen, az emberek értsék, milyen megfontolások, szándékok húzódnak meg a kormány döntései mögött.
 
Hirdetés