Leáldozóban Gecse pirotechnikai birodalma?
Gondatlansággal vádolja az ügyészség Gecse Istvánt, a pirotechnikai, illetve a robbanóanyagipar egyik legbefolyásosabb figuráját, a Crescom Kft. megalapítóját, egyben ügyvezető igazgatóját. Gecse cégcsoportja 2003-2006 között egyeduralkodó lett a tűzijátékpiacon, miután elhalmozták állami megrendelésekkel. Ám január 4-én a szocialista politikusokkal kivételesen jó viszonyt fenntartó Gecse ellen vádat emeltek, amiért akár 1 év börtön is kiszabható rá. Balatonfűzfőn ugyanis 2006 nyarán munkaügyi szabálytalanságok következtében felrobbant a Crescom raktára és meghalt négy ember.
2006. június 14-én 13 óra 7 perckor hatalmas robbanás rombolta porig Balatonfűzfő-Gyártelepen a Crescom Kft. raktárát. Az épületben éppen leltárt készítettek négyen – egy nő és három férfi. Valamennyien odavesztek. A történtek után megindított rendőrségi vizsgálat megállapította: csaknem 40 tonnányi, főleg kínai eredetű pirotechnikai eszköz semmisült meg. A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságon ismeretlen tettes ellen indult nyomozás foglalkozás körében elkövetett, halált okozó gondatlan veszélyeztetés miatt. A nyomozás során megállapították, hogy a tragédiáért a Crescom ügyvezető igazgatója, Gecse István és a cég műszaki igazgatója, Volszky Géza a felelős, mert a kft elmulasztotta az előírt munkavédelmi szabályok betartását, a cég nem biztosított a dolgozóinak védőruházatot és védőeszközöket. A fűzfői raktár robbanását vélhetően az okozta, hogy a raktárban védőruha nélkül tartozkodó munkatársak testén felhalmozódott elektrosztatikus töltés kisült, és a szikrák aktiválták a raktárban felhalmozott bombák gyújtószerkezetét.
A balatonfűzfői robbanás helyszíne. Por és hamu © hvg.hu |
A Crescom Kft. két vezetőjével szembeni vádemelés kínosan érintheti azokat a politikusokat, akik 2003 és 2006 között állami megrendelések sorával halmozták el Gecse Istvánt, s 2003-tól kezdve csakis az ő vállalkozásai szállították – „pályázaton” történő kiválasztással – az augusztus 20-i tűzijátékok pirotechnikai eszközeit. Az első alkalommal, 2003 augusztus 20-ára a Crescom mint alvállalkozó kapta meg a tűzijáték kivitelezésére szóló megbízást. A Miniszterelnöki Hivatal pályázatán győztes Nexus Rt. a tűzijáték-szervezési és sportlőszergyártási rutinjáról ismert balatonfűzfői Nike-Fiocchi Sportlőszergyártó Kft.-t bízta meg a parádé lebonyolításával, ők pedig a konkrét kivitelezéssel Gecse néhány hónappal korábban megalakult cégének adták tovább a munkát. (Gecse István korábban a Pyro-Technik Kft.-nél dolgozott kereskedelmi igazgatóként, ám 2002 végén fegyelmivel elbocsátották. Ezután alapította meg több volt kollégájával együtt a Crescomot, és igyekezett szoros kapcsolatot kialakítani a Nike-Fiocchi Kft.-vel. A két társaság végül létrehozta az első magyar „pirokonzorciumot”, ám az hamarosan feloszlott.)
Gecse 2003-as bemutatkozása azonban nem volt sikeres, mert a rakéták fellövése közben kigyulladt egy uszály és felrobbant egy pirotechnikai eszközöket szállító pótkocsis teherautó. Személyi sérülés nem történt, de az esemény után pirotechnikusok élesen bírálták a Crescom Kft.-t, mivel szerintük a balesetek a cég szakmai hibái miatt történtek. A Crescom megbízása ellen utólag tiltakozott a Magyar Pirotechnikai Társaság is, kifogásolták, hogy a kft referencia nélkül kapta meg a megrendelést, méghozzá úgy, hogy vezetője szakmai gyakorlattal nem, és pirotechnikai ismeretekből is csak alapképzettséggel rendelkezett.
Két évvel később, 2005-ben az augusztus 20-i programokat koordináló Nexus Rt. Gecse István másik cégét, az Absolut Pyro Kft.-t bízta meg a tűzijáték szervezésével. Akkor minden rendben ment, de a következő esztendőben, 2006-ban az államalapítás ünnepére megrendezett pirotechnikai parádéaz éppen akkor kitört rendkívül heves vihar miatt négy halálos áldozatot követelt. A tragédiáért néhány alacsony beosztású katasztrófavédelmi és meteorológiai szakembert okoltak, nem vetették fel a felelősséget miniszteri szinten. Mindenesetre felmentették beosztásából Bodor Tibort, aki a megrendelő MEH részéről aláírta a Nexus Reklámügynökség szerződését az Absolut Pyro-val.
Azt, hogy Gecse cégei minden malőr, baleset, sőt, tragédia ellenére újra és újra állami megrendelésben részesültek, több pirotechnikai szakember annak tulajdonítja, hogy Gecse bensőséges viszonyt tudott kialakítani a kormány tagjaival és befolyásos politikusokkal. Tény, hogy a Crescom és az Absolut Pyro kft-kben tulajdonostárs Salgó István, az államreform-bizottságot kormánybiztosként irányító (korábban miniszterelnöki kabinetfőnöki, majd pénzügyminiszteri titulussal bíró) Draskovics Tibor apósa. Gecse – a szakmai berkek szerint – állítólag igyekezett jó üzleti kapcsolatot kialakítani Szekeres Imre hadügyminiszter, MSZP-elnökhelyettes köreivel is. A Crescom Kft. tagja Burget Péter, aki ügyvezető volt az – egykor a Népszavát is kiadó – Esma Spanyol-Magyar Reklám Kft. Régió Média Network nevű leányvállalatnál. Burget Péter a hvg.hu-nak elmondta, a Crescom ügyeivel ma már nem foglalkozik, mert folyamatban van a cégből való kiválása. (A Crescom Kft. és az Absolut Pyro együttes árbevétele 2005-ben kis híján elérte az 550 millió forintot)
Most viszont, a rendőrségi nyomozás, illetve az ügyészségi vádemelést követően elképzelhető, hogy vége szakad a Crescom-birodalom kritikátlan állami támogatásának, és lehet, hogy az igazságszolgáltatás előtt is felelősségre vont cégvezető kezét végleg „elengedik” politikai támogatói. Ha pedig elesnek a kft-k a nagy állami megrendelésektől, megrendülhetnek piaci pozícióik, és talán valódi verseny alakulhat ki a pirotechnikai vállalkozások között - reménykednek a konkurens cégek.
A Crescom ügyvezető igazgatója, Gecse István igyekszik lehűteni e reményeket. A hvg.hu-nak kifejtette: az ellene és a műszaki igazgató ellen folyó büntetőeljárás nem fogja gyengíteni cége piaci pozícióit. Másrészt jelezte, már a rendőrségen vitába szállt az ellene felhozott vádakkal. „A kormányrendelet szerint pirotechnikai késztermékek raktárában a leltárkor nem kell antisztatikus ruhát viselni" - állította, de elzárkózott attól, hogy az ügy többi száláról nyilatkozzon.
A hvg.hu által megkérdezett pirotechnikusok szerint a 155/2003-as kormányrendelet csak a polgári célú pirotechnikai termékek felhasználásáról és engedélyezéséről intézkedik, a munkavédelmi előírásokat a munkavédelmi törvény tartalmazza, amely szerint minden olyan munkahelyen, ahol elektrosztatikus feltöltődésből eredő veszély áll fenn, antisztatikus védőöltözetet és vezető talpú cipőt kell biztosítani a dolgozóknak.
Csikász Brigitta