2007. december. 11. 19:10 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 11. 19:07 Itthon

Szili: megoldható a reformszerződés hétfői ratifikálása

Megoldható az európai uniós reformszerződés december 17-i magyar ratifikálása, a csütörtöki házbizottsági ülésére teljes konszenzus lehet a kérdésben - mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke. A Fidesz szerint házszabályi okokból nem kerülhet sor a szavazásra jövő hétfőn.

"Szeretnénk, ha Magyarország még december 17-én, a rendkívüli téli ülésszak ülésén elfogadná ezt a reformszerződést. Úgy tűnik egyébként, hogy csütörtökre a házbizottság ülésére ebben teljes konszenzust tudunk teremteni" - mondta Szili Katalin az Európai Tanács december 13-14-iki ülését megelőző konzultációs ülés után.

A házelnök hangsúlyozta, hogy a szerződés ratifikálása technikailag megoldható jövő hétfőn, hiszen a házszabály értelmében a jóváhagyásnak önmagában nincs akadálya a rendkívüli ülésen. Jelentősebb kérdés a szerződéshez kapcsolódó alkotmánymódosítás problémája, ami az európai büntetőszabályok átvételét érinti, alkotmánymódosítást ugyanis nem fogadhat el a parlament házszabálytól való eltéréssel - húzta alá Szili Katalin.

Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke hangsúlyozta, hogy a szavazásra házszabályi okokból december 17-én nem kerülhet sor, és a Fidesz nem fogja az alkotmánymódosítást házszabálytól eltéréssel támogatni jövő hétfőn. Csak akkor történhet meg a döntés, ha az alkotmánymódosítás végigmegy a megfelelő házszabályi lépcsőkön, így jövő februárban szavazhatnak a kérdésben - tette hozzá.

"Tudomásunk szerint az előterjesztésnek van egy olyan alkotmánymódosítási része, amit a kormány még nem terjesztett be, ami nem teszi lehetővé, hogy házszabálytól eltéréssel tárgyaljuk. A magunk részéről nem tudjuk a házszabálytól eltérést ebben a kérdésben támogatni, de a házbizottság csütörtökön fog erről tárgyalni" - mondta Németh Zsolt.

A megbeszélést követően Szili Katalin bejelentette, hogy egy olyan munkacsoportot fognak létrehozni a 2011-es magyar uniós elnökség előkészítéséhez kapcsolódóan, amiben a kormány és a pártok szakértői is részt vesznek. Emellett felvetődött, hogy ötpárti közös állásfoglalást írjanak alá, amelyben a pártok kinyilvánítják: egy sikeres magyar EU-elnökségben érdekeltek - fűzte hozzá.

Németh Zsolt szerint fontos, hogy a munkacsoportnak együttdöntési jogköre legyen a kormánnyal. Kiemelte: a kormányzatnak vállalnia kellene, hogy a döntésekbe beépíti a csoport javaslatait. A vita most arról szól, hogy mely kérdésekre terjedjen ki az együttműködés. A Fidesz különösen fontosnak tartja a humánpolitikai kérdéseket, hiszen ezer-ezerkétszáz ember vesz majd részt az elnökség munkájában.

Magyarországnak két EU-taggal, Spanyolországgal és Belgiummal kell együttműködnie, mielőtt 2011-ben átvenné a soros elnökséget. 2005 óta gyakorlat, hogy az egymást követő három ország közös munkaprogramot készít; a két állammal már elkezdődött az egyeztetés. A közös elnökség másfél évében várhatóan megkezdődik az EU 2014-től érvényes költségvetésének vitája, a lisszaboni stratégia folytatása is a feladatok között lesz, csakúgy, mint a közösség további bővítése.

A magyar EU-elnökség költségei a tervek szerint tízmilliárdos nagyságrendűek lesznek. A kiadások leginkább attól függnek, mennyi és milyen szintű tanácskozást szerveznek majd Magyarországon.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.