Egészségügy: többszázezerrel kevesebb potyautas?
Az idén áprilisban indult ellenőrzés során 600 ezer ember egészségügyi ellátásra jogosító jogviszonya rendeződött - közölte Farkasinszki Ildikó, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezetője hétfőn, sajtótájékoztatón. Jövőre szigorú ellenőrzés lesz.
Tájékoztatása szerint az OEP eddig 700 ezer levelet küldött ki azoknak, akiknek - a pénztár nyilvántartása szerint - rendezetlennek tűnt a jogviszonya, és ebből 247 ezer visszaérkező választ dolgoztak fel.
A jogviszony-ellenőrzés célja, hogy kiderüljön: ki milyen jogon veszi igénybe az egészségügyi ellátást. A kiküldött értesítő levélhez csatolt válasznyomtatvány kitöltésével jelezheti az állampolgár, milyen státus alapján van jogosultsága, tehát például foglalkoztatott, tanuló, nyugdíjas, gyes-en, gyed-en lévő. Az, hogy valakinek van érvényes taj-száma (társadalombiztosítási azonosító jele) nem azonos a jogosultsággal, nem jelenti egyúttal azt, hogy ő maga, vagy a munkáltatója fizet utána egészségügyi ellátásra jogosító járulékot. Továbbá a jogosultság nem feltétlenül jelent járulékfizetést, hiszen például a nyugdíjasok, a gyesen, gyeden lévők, a kiskorúak, a tanulók vagy a fogvatartottak nem fizetnek járulékot, de jogosultak az ellátásra.
A főosztályvezető elmondta: a 247 ezer nyilatkozat feldolgozása során 17 százalék (42.000) ismerte el, hogy nem rendelkezett jogviszonnyal, 83 százalék (205.000 ember) vitatta a rendezetlen jogviszonyt, és a válaszolók közül 146 ezer embernek (59 százalék) sikerült tisztázni jogosultságát.
Farkasinszki Ildikó nyomatékosította, az is megkapja az orvosi ellátást, akinek nem rendezett a jogviszonya, azt tisztázni azonban bármikor lehet.
Jövőre minden egészségügyi ellátóhely és szolgáltató köteles lesz ellenőrizni a jogosultságot, így a járó- és fekvőbeteg-intézeteken kívül a gyógyszertárak, gyógyfürdőknek és gyógyászati ellátást nyújtóknak is kell jogosultság-ellenőrzést végezniük.