2007. november. 29. 17:28 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 29. 17:30 Itthon

Magyarok rádióaktív uránt akartak eladni

Két magyar és egy ukrán állampolgárt fogtak el a rendőrök, akiket tiltott uránkereskedelemmel gyanúsítanak. Állítólag a radioaktív anyag felhasználásával ismeretlen személyek „piszkos bombát” akartak készíteni. Erről Orosz István alezredes számolt be rendkívüli sajtóértekezletén.

Egymillió dollárt ér az a 480 gramm 235-ös és 236-os izotópszámú urán, amelyet por formában, tégelyekben találtak meg két magyarnál. A Pozsonyban a szlovák rendőrséggel közösen tartott sajtótájékoztató után Orosz István alezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda Szervezett Bűnözés Elleni Főosztály vezető-helyettese a hvg.hu-nak  elmondta, pályafutása alatt nem találkozott hasonló esettel. „Arra akadt már példa, hogy a FÁK utódállamainak állampolgárai olyan tégelyeket akartak értékesíteni, amelyekben  urán helyett ulladék-anyag volt, tehát egyszerűen csaltak. ”

Az alezredes arról számolt be, hogy a szlovák rendőrségtől kaptak információ, miszerint több személy radioaktív anyag kereskedelmével foglalkozik. „Közülük ketten az ukrán-magyar határon át érkeztek, de az országba való belépéskor tudomásunk szerint nem volt náluk radioaktív anyag. Később, amikor csatlakozott hozzájuk ukrán társuk, nem vártunk tovább, hanem a magyar-szlovák határon lecsaptunk rájuk, az orgazdák közül kettő Szlovákiában egy pedig Magyarországon került kézre.”

Orosz István közölte, hogy a gyanúsítottaknál talált tégelyekben  480 gramm port tároltak, amelyről a szakértő megállapította, hogy radioaktív anyag, pontosan 235-ös és 236-os izotópszámú urán. A főosztályvezető-helyettes arról azonban már nem számolt be, hogy honnan, milyen útvonalon szerezték be a sugárzó anyagot, és kinek akarják eladni.

A dúsított urán atomerőművek üzemanyagaként és atomfegyverekhez egyaránt  felhasználható, a dúsítás fokától függően. Az Orosz István alezredes által emlegetett úgynevezett „piszkos bombával" -   hagyományos robbanószerrel felrobbantva  - súlyos radioaktív szennyezést lehet okozni nagy területen.

Orosz István alezredes a november 28-i elfogás kapcsán még azt elmondta, hogy Szlovákiában és hazánkban is 10-től 15 évig terjedő szabadságvesztést lehet kiszabni radioaktív anyaggal való visszaélés miatt. „Azt a személyt, akit Magyarországon fogtunk el egyelőre embercsempészettel gyanúsítottuk.” Erről sem kívánt részletesket elárulni.

 2003-ban a csehországi Brnóban két szlovák állampolgárt tartóztattak le, akik 715 ezer dollárért akartak alacsony dúsítottságú uránt eladni titkos ügynököknek. A történtek kapcsán, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) bejelentette: figyelemmel kíséri az ügyet. A NAÜ augusztusi jelentése szerint 2006-ban több mint 250 bejelentés érkezett ellopott vagy elveszett radioaktív anyagról világszerte, kétszer annyi, mint 2002-ben.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?