Több tízmilliós kártérítést kaphat Terézvárostól a lelépő cég
„A terézvárosi önkormányzat a kiadási oldalon odateheti a Nagymező utcai – feleslegesen kiadott – költségek mellé azt a 28 millió forintot, amelyet a Hunyadi tér rehabilitációjától visszalépő cégnek akar kifizetni” – közölte Jávor István, az ÓVÁS! Egyesület elnöke a hvg.hu-val.
Mindezt azt követően jelentette ki a civil szervezet elnöke, hogy sajtóhírek szerint 28 millió forinttal akarja kárpótolni Verók István, a VI. kerület szocialista polgármestere a Hunyadi tér rehabilitációjától visszalépő Európa Ház Ingatlanberuházó és Vagyonkezelő Zrt.-t (EHI). Arról, hogy ez megtörténik-e, ma dönt a terézvárosi képviselő-testület.
Terézváros vezetése az EHI-vel pályáztatás nélkül kötött szerződést a Hunyadi tér rehabilitációjára. A fejlesztési tervek szerint a műemlék jellegű csarnokot egy úgynevezett Európa Házzá alakítanák át, a szabadtéri kofapiacot pedig megszüntetnék, hogy a téren mélygarázst építsenek. A 3 milliárdos beruházás lakossági ellenállásba ütközött, ami végül oda vezetett, hogy a zrt kérte a szerződés közös megegyezéssel történő felbontását. Ezt októberben jóváhagyta a VI. kerületi képviselő-testület, igaz, azzal a feltétellel, hogy kártalanítják a céget, mert már különböző terveket készíttetett. A pénzt pedig majd az új beruházóval fizettetik ki, amelyet immár pályázattal választanak ki.
Jávor István, a városvédő ÓVÁS! Egyesület elnöke úgy vélte, fel lehet fogni a dolgot a civilek tiltakozásának győzelmeként is, de hozzátette, ki kell várni a végét, hiszen az önkormányzat továbbra is a Hunyadi tér átalakításának koncepcióját pártolja, csak másik céget keres hozzá. „Átgondolatlanok a tervek, hiszen az Európa Ház szerepe nem tisztázott, semmi más, csak a semmi tetszetős elnevezése. A szabadtéri, közkedvelt piac eredeti funkcióját pedig meg kellene hagyni. Főleg, hogy ide, a Hunyadi térre tervezett mélygarázs értelmetlen, hiszen az lenne a cél, hogy ezt a kevés belvárosi zöld területet ne elvegyük, hanem megőrizzük.”
A terézvárosi képviselő-testület egyébként – információink szerint – csütörtök délután nemcsak az EHI 28 millió forintos kártalanításáról dönt, hanem arról is, hogy mi legyen a Király utca 40. szám alatti – Hild József által 1844-ben tervezett, klasszicista stílusú – Hild-ház sorsa. Ismert, az ingatlant az önkormányzat átadta egy befektetőnek, aki le akarta bontatni az épületet. Ezt azonban a civil szervezetek sikeresen megakadályozták, miután kiderítették, hogy a ház lebontásához a cég az engedélyeztetési eljárás során nem kereste meg a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt, az ügyben illetékes szakhatóságot. A bontási engedélyt végül felfüggesztette az ügyészség.