A Fidesz soron kívüli ÁSZ-vizsgálatot akar
A Fidesz soron kívüli vizsgálatot kér az Állami Számvevőszéktől (ÁSZ) a volt MSZP-székház és a mellette lévő Köztársaság tér 27. számú volt kincstári ingatlan eladása ügyében - jelentette be Balsai István, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője vasárnap.
A Fidesz szerint csak a Köztársaság tér 27. számú épület eladása 330 millió forintos vagyonvesztést okozott a kincstárnak - indokolta az ellenzéki párt lépését Balsai István budapesti sajtótájékoztatóján. Hozzátette: ha ez a vizsgálat nem hoz eredményt, akkor az ügyészséghez fordulnak.
Az ellenzéki politikus a Köztársaság tér 27-es számú ingatlan eladásával, majd újraértékesítésével kapcsolatban több kérdésre is választ vár majd hétfőn a parlamentben Veres János pénzügyminisztertől. Tudni szeretné, megfelel-e a valóságnak, hogy az épületet 2003-tól 2006-ig - az épület eladásáig - bérbe adták a Horizont Zrt.-nek? Ennek a cégnek ugyanis egyik tulajdonosa volt Szenetes Pálné, az MSZP székházat üzemeltető cég ügyvezetője – mondta. Fő kérdésként választ szeretnének kapni arra is, hogy megfelel-e az igazságnak, hogy a vevők, Szenetes Pálné és társai az ingatlan tulajdonjogának megszerzése után néhány hónappal ezt az ingatlant közel kétszeres áron adták tovább? Ez ugyan tudható már, de szeretnék a pénzügyminiszter szájából is hallani - tette hozzá. Így tudni szeretnék, hogy a Köztársaság tér 27. számú ingatlan "tényleges értékének figyelmen kívül hagyása" az eladáskor mekkora vagyonvesztést jelent a Magyar Államnak?
További kérdésként vetette fel a fideszes politikus, hogy a pénzügyminiszter engedélyével értékesítették-e az épületet és hogy az épület eladása nem nyilvános pályázat vagy árverés útján történt. A Fidesz politikusa szerint kérdéses, hogy volt-e a bérlőnek elővásárlási joga az épületre. A Fidesz a bérleti szerződés minden részletére kíváncsi.
Az ellenzéki politikus úgy nyilatkozott, hogy 2006-ban, amikor az MSZP kiköltözött a székházból, a Magyar Államkincstár ahelyett, hogy bevárta volna a két ingatlan közös értékesítését, eladta a bérlő Horizont Rt.-nek a Köztársaság tér 27. szám alatti épületet 370 millióért, úgy, hogy az eredeti árat értéknövelő beruházásokra hivatkozva 200 millióval csökkentette. A politikus sajtóhírekre hivatkozva közölte: néhány hónappal később, 2007 júniusában a két ingatlant együtt vette meg egy írországi cég 1,6 milliárd forintért, ebből a Köztársaság tér 27-ért 700 millió forintot fizetett.
Daróczi Dávid akkor úgy reagált a fideszes politikus által elmondottakra, hogy a nagy értékű állami ingatlanok eladását a pénzügyminiszter hagyja jóvá, ez az MSZP-székházzal szomszédos épület estében is így történt, amelyet tavaly 255 egyéb állami ingatlannal együtt értékesítettek.
A kormányszóvivő hangsúlyozta: az értékesítést ingatlanpiaci szakértő értékbecslése előzte meg, ami a kincstári vagyon eladása előtt természetes, logikus és bevett eszköz. Szavai szerint a vevő az éppen aktuális, szakértők által megállapított piaci áron vásárolta meg az ingatlant.
A zártkörű értékesítést az MTI-nek azzal indokolta, hogy a cégnek, mint bérlőnek, a jogszabályok alapján elővásárlási joga volt, és az államháztartásról szóló törvény ebben az esetben ezt az értékesítési módot rendeli el.
A parlamenti pártok 1991. május 21-én állapodtak meg, hogy az országos pártközpontok részére állami ingatlanokat kérnek az Országgyűléstől. Az elosztás alapja "hozzávetőlegesen" az 1990-es parlamenti választás eredménye lett. A Magyar Közlönyben 1991. október 14-én jelent meg az 1991. évi XLIV. törvény, amelynek értelmében a pártok vagyonátruházási illeték-, és tehermentesen vehetik tulajdonukba a számukra kijelölt székházakat. Az MDF a Bem tér 3. szám alatti, az SZDSZ a Mérleg utca 6., az FKGP a Belgrád rakpart 24., a Fidesz a Lendvay utca 28., az MSZP a Köztársaság tér 26. szám alatti épületek kizárólagos tulajdonosa lett. A KDNP a Nagy Jenő utca 5. számú épületet kapta, de az ingatlan 14/100-ad részét az FKGP birtokolta. A tételesen felsorolt ingatlanokon túl a jogszabály szerint a Fidesznek és az MDF-nek további ingatlan járt december 31-éig.
A Fidesz és az MDF 1992-ben megkapta a Váci utca 38. szám alatti volt Tisztikaszinó, majd később a Széchenyi rakpart 3. szám alatti irodaház épületét, amelyeknek a Fidesz 46, az MDF 54 százalékban lett tulajdonosa. A Váci utcai épületet 1993 elején, a Széchenyi rakpartit 1994 októberében vette meg a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt., s így a két párt, illetve vállalkozásaik több mint 1-1 milliárd forinthoz jutottak.
Az Állami Számvevőszék 1998. szeptember 16-án azt állapította meg, hogy a Fidesz-MPP és az MDF nagyobb alapterületű székházakat kapott, mint amekkora járt volna nekik, ám a többletingatlanok ellenértékét nem kell visszafizetniük.
Az SZDSZ 1999. július 6-án adta el a párt Mérleg utcai székházát, az épületet egy, a Duna Plaza csoporthoz tartozó cég vásárolta meg az irodaház tulajdonosától, a City-Ház Rt.-től. A párt Gizella úti új székházát a City-Ház Rt. 1998-ban vásárolta meg a zuglói önkormányzattól.
Az MDF Bem téri székházát tulajdonló, a párt által alapított Fodema Kft.-t 1995-ben egy 300 millió forintos hitel fejében vette át a Postabank Rt. A párt az 1998-as gyenge választási szereplés után nem tudott élni a visszavásárlás jogával, így egy ideig bérelte a központot. Innen 2001 nyarán költöztek el a Szilágyi Erzsébet fasor 73. szám alá, ahol ma is működik az országos központ.
A KDNP 1999 áprilisában értékesítette Nagy Jenő utcai székházát, amelynek 450 milliós árából a párt adósságait törlesztették. Ezután a Thököly úti volt Sport mozit szemelték ki székháznak, ezt az ingatlant 2005-ben értékesítették, ma a Központi Iroda a VII. kerületi István utcában található.
A Fidesz 2003 szeptemberében döntött arról, hogy bérbe adja a párt Lendvay utcai székházát és decemberben költözött a Szentkirályi utcai Makona-irodaházba, amelyet hosszú távra béreltek. Az ingatlanban azóta a párttal szövetséges szervezetek működnek, a Fidesz 2006. július 1-jétől a VIII. kerületi Visi Imre utcába, a Polgárok Házába tette át központi hivatalát.
A Független Kisgazdapárt - tulajdonjogának fenntartása mellett - 2002 januárjában 700 millió forintért adta el Belgrád rakparti székházát Szeremley Huba üzletembernek. Miután az év júliusának végéig nem fizették vissza a 200 millió forintos foglalót, a székházat viharos események után 2006. szeptember 7-én elárverezték, új tulajdonosa a brit Brook Henderson Group Ltd. befektetői csoport lett.
A Magyar Szocialista Párt idén áprilisban hirdetett nyilvános pályázatot VIII. kerületi Köztársaság téri székházának eladására. (A párt politikai vezetői már tavasszal kiköltöztek az I. kereületi Vérmező úton található egyik irodaházba.) A párt szeptember 13-án vett meg a VI. kerületi Jókai utcában egy korábbi szakszervezeti székházat.