Aláírásgyűjtés: a Rádió szerint adatbázist használ a Fidesz
A Magyar Rádió Krónika című műsorának szerda esti adásában bejátszottak egy hangfelvételt, amelyet a rádióműsor bizonyítéknak nevezett annak a korábbi hírének alátámasztására, hogy lehetséges, mégis épít adatbázist a Fidesz.
A rádióműsor hétfőn a saját információjára és a birtokába jutott dokumentumra hivatkozva azt közölte, hogy a Fidesz adatbázist használ a népszavazási aláírások gyűjtésekor; a hírműsor úgy tudja, hogy a Fidesz évek óta és most is adatbázisból dolgozik.
A Krónikához eljutott a 2004-es nemzeti petíciónál és a 2006-os választások idején készült címlista részlete, amelyben a választók neve és pontos lakcíme mellett bizonyos rövidítések és megjegyzések találhatók. A Krónika a hozzájuk eljutott listarészletet idézve hétfőn példaként említette az "sz" betűt, ami - mind mondták - szimpatizánst jelent, a pluszjelet, ami - a hírműsor szerint - azt jelöli, hogy tavaly kik adták a Fidesznek kopogtatócédulájukat, míg a kérdőjel a bizonytalanokat jelöli, néhol azzal a külön megjegyzéssel, hogy az MSZP-ből kiábrándult bizonytalanról van szó.
A Krónika úgy tudja, az aktivisták ilyen jelekkel, megjegyzésekkel ellátott listákkal járják a körzeteiket, és az aláírások megszerzése mellett feladatuk, hogy frissítsék a listákat. Az aktivistáknak - a begyűjtött aláírásoktól függetlenül - minden számukra kiadott címet fel kell keresniük - hangzott el.
Tarlós István, a Fidesz népszavazási kampányának irányítója hétfőn kijelentette, "nem látott ilyent". Úgy fogalmazott: "ha ilyen listákat letesznek az asztalra, és hitelesen igazolják, hogy ezek a Fidesztől származnak, az konkrétum. A rádióműsorban szerdán este bejátszottak egy hangfelvételt, amelyen eltorzították a beszélő hangját.
A hírműsor szerint a bejátszott mondatok múlt héten pénteken hangzottak el, a Fidesz egyik helyi kampányszervezőjétől. "Lényeg, hogy ha ideadta, akkor pipáld ki, ha nem adta ide, elküldött a francba, akkor (...) írd oda, hogy elküldött a francba vagy MSZP-s, vagy nem érdekli, vagy valamit írj ide megjegyzésként. Ha meg nincs otthon, akkor meg ne írj semmit, akkor tudni fogjuk, hogy oda vissza kell menni" - volt hallható a bejátszásban. A hangfelvétel később azzal folytatódott, hogy: "Kétszázezer aláírást kell gyűjtenie a Fidesznek országosan, de (...) azt hamar összegyűjtjük; nekünk az a célunk, hogy mindenkit érjünk el".
A rádió birtokába került hangfelvételen - ahogy az hírműsorban elhangzott - "az illető azt is értésére adja az aktivistának, hogy gyakorlatilag nem számít, mennyi aláírást gyűjt, mert az elsődleges cél nem a szignók számának maximalizálása, hanem az adatbázis frissítése, és hogy a későbbi mozgósítás érdekében az önkéntesek minden, a nyilvántartásban szereplő választót felkeressenek".
A műsorban Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos azt mondta: "semmiféle regisztert nem lehet arról vezetni, hol jártak, hogy fogadták őket, mit mondtak. Az érintettek kifejezett hozzájárulásával lehet szimpatizánsokról adatgyűjtést folytatni, azonban csak olyan adat kezelhető, amihez az érintett hozzájárult. Amennyiben a kérdezőnek vagy a gyűjtőnek a szubjektív megjegyzése, hogy (megkérdezett) az MSZP-ből kiábrándult, ez a fajta adatkezelése jogellenes". Az adatvédelmi biztos a nap folyamán azt mondta, a Fidesz jogszerűen gyűjti a párt szimpatizánsainak adatait, hozzátéve, az ellenzéki párt szerdán jelentette be hivatalánál az újabb adatgyűjtést.
A távirati iroda azt követően kereste meg az ombudsmant, hogy Tarlós István közölte: az ívek leadása után a Fidesz petíció formájában folytatja az aláírásgyűjtést a népszavazás támogatására. Tarlós István bemutatta azokat az aláírásgyűjtő lapokat, amelyeken jelölni lehet, ha valaki egyetért a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlésével.
Péterfalvi Attila elmondta: a hivatalához érkezett bejelentés szerint a Fidesz azt kívánja felmérni, hogy az egyes kérdéseknek mekkora a támogatottsága. Ez - mint mondta - egyfajta szimpatizánsgyűjtési akció. Kifejtette: a pártszimpatizánsok adatainak gyűjtését nem tiltja jogszabály, a törvény ezzel kapcsolatban annyit ír elő, hogy az adatszolgáltatásnak önkéntesnek kell lennie, és az érintetteknek ehhez írásban hozzájárulásukat kell adniuk, amit egyébként bármikor vissza is vonhatnak. Az ombudsman megismételte korábbi közlését, ami szerint a Fideszhez hasonlóan az MSZP-nek és az SZDSZ-nek is van adatbázisa saját szimpatizánsairól.