Péterfalvi: a betegek törvényben foglalt jogaikkal sem tudnak élni
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerint az egészségügyi intézmények átalakításával összefüggésben súlyos sérelem fenyegeti a betegek információs önrendelkezési jogát - olvasható a biztos vizsgálatának eredményét összegző dokumentumban.
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerint az egészségügyi intézmények átalakításával összefüggésben súlyos sérelem fenyegeti a betegek információs önrendelkezési jogát - a biztos vizsgálatának eredményét összegző dokumentumot irodája eljuttatta az MTI-nek.
A megszűnő és átalakuló kórházak betegei számára feltehetően egyáltalán nem lesz világos és áttekinthető adataik és egészségügyi dokumentációjuk sorsa, így iratmegismerési joguk gyakorlása mellett az egészségügyi törvényben foglalt jogaikkal sem tudnak élni - olvasható az adatvédelmi biztos állásfoglalásában.
Péterfalvi Attila ezt a megállapítást azt követően tette, hogy megkereste Horváth Ágnes egészségügyi minisztert, Horváth Csabát, Budapest főpolgármester-helyettesét, Csehák Juditot, a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány elnökét, Falus Ferenc országos tiszti főorvost, valamint Kárpáti Zsuzsannát, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet főigazgatóját. Emlékeztetett arra is, hogy az eredményes vizsgálat érdekében az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet főigazgatójával és több más érintett intézmény vezetőjével is konzultált.
Az intézmények vezetői a dokumentációk sorsát illetően súlyos aggályaiknak adtak hangot, különösen a nem papíron keletkezett dokumentációk kezelését illetően - írta Péterfalvi Attila. Az adatvédelmi biztos ajánlásában felhívta az egészségügyi miniszter figyelmét arra, hogy az intézmények átalakításakor kiemelt jelentőséget tulajdonítson az egészségügyi dokumentáció kérdésének, és tegyen megfelelő intézkedéseket arra, hogy az átalakuló és megszűnő intézmények egységesen, az ellátottak jogainak figyelembe vételével döntsenek az egészségügyi dokumentáció kezeléséről.
A szaktárca vezetőjének a betegek információs önrendelkezési jogának érvényesüléséért olyan intézkedéseket kell foganatosítania, amelyek biztosítják az ellátáshoz kapcsolódó információk megismerését - folytatta.
Rámutatott arra is, hogy a dokumentáció kezelésére országos hatáskörű intézményt kell létrehozni vagy kijelölni, továbbá elő kell készíteni az átadandó dokumentáció kezelésére való törvényi felhatalmazásra vonatkozó szabályozást is.
Péterfalvi Attila szükségesnek tartja az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi törvény módosítását azért, hogy a dokumentációt a biztonságos adatkezelés követelményének megfelelően biztosítsák.
Álláspontja szerint a törvényben meghatározott időn túli időszak dokumentációját a kezelésre kijelölt központi intézménynek - megfelelően rendszerezve és irattári segédletekkel ellátva - kell átadni.
Az adatvédelmi biztos az Országgyűlés egészségügyi bizottságának ellenőrző albizottságától azt kéri, fordítson fokozott figyelmet arra, hogy a betegek információs önrendelkezési joga folyamatosan érvényesülhessen.