Soros leköszön
Soros György leköszönt a Közép-európai Egyetem (CEU) kuratóriumának elnöki pozíciójáról.
Miután Soros György leköszönt az általa 16 éve alapított intézmény elnöki posztjáról. a CEU örökérvényű kurátora, valamint tiszteletbeli kuratóriumi elnöke marad. A kuratórium az eddigi alelnököt, Leon Botstein-t választotta meg elnöknek. A 78 éves magyar származású amerikai üzletember a közlemény szerint a CEU örökérvényű kurátora, valamint tiszteletbeli kuratóriumi elnöke marad. A kuratórium az eddigi alelnököt, Leon Botsteint választotta meg elnöknek.
Soros György 1930-ban született Budapesten. Alapítványa jelentős szerepet vállalt és töltött be a kelet-európai országok kommunista diktatúra alóli felszabadulásában. Soros György 1947-ben hagyta el Magyarországot és Angliába emigrált, ahol a londoni közgazdasági egyetemen 1952-ben kapott diplomát. Ezután a londoni Singer és Friedlander befektetési banknál helyezkedett el. 1956 tavaszán, már figyelemre méltó vagyonnal, az anyagi siker reményében Angliából kivándorolt az Egyesült Államokba, ahol egy tőzsdecégnél kezdett dolgozni és komolyabb pénzösszeget keresni.
Óriási vagyonának egy részét a nyitott társadalmak kialakításának elősegítésére fordítja. Alapítványát ezért Open
Society Fund-nak - Nyitott Társadalom Alapítványának - nevezte. Először Dél-Afrikában jelent meg 1979-ben, de politikát befolyásoló, sikeres és nagy jelentőségű tevékenysége Magyarországon kezdődött. A magyar kormány engedélye alapján 1984-ben együttműködési megállapodást írt alá az MTA-val. Az így született MTA-Soros alapítvány a magyar társadalom demokratikus átalakulását, valamint a tudomány és a művelődés ügyének előmozdítását tűzte ki céljául.
Alapítványa jelentős szerepet vállalt és töltött be a kelet-európai országok kommunista diktatúra alóli felszabadulásában is. 1990 óta az alapítvány nagyobb hangsúlyt helyez a szakemberképzésre, a nyelvoktatásra és az addigiaknál nagyobb mértékben vállal fel szociális programokat. Legfontosabb "művének" a Budapest-Prága székhellyel 1991-ben általa alapított Közép-Európai Egyetemet tartja. Az egyetem azért alakult, hogy intézményesítse a nyílt társadalom gondolatát a kommunista rendszer összeomlása után az új kelet-európai demokráciákban.
Soros György a CEU tízéves fennállása alkalmából, 2001. október 13-án kétszázötven millió dollár értékű alapítványt létesített, amely az intézmény függetlenségét és tartós fennmaradását hivatott biztosítani. Az Amerikai Egyesült Államokban és a Magyarországon akkreditált budapesti székhelyű felsőoktatási intézmény a társadalomtudományok, a bölcsészettudományok, a közgazdaságtudomány és a jogtudomány terén nyújt posztgraduális képzést.