2007. október. 08. 17:10 Utolsó frissítés: 2007. október. 08. 20:13 Itthon

Gyárfás a Nap-kelte elleni „sorozatról” ír

Gyárfás Tamás producer azt állítja, nem sért semmilyen rendelkezést, hogy közműcégek évekig milliókkal szponzorálták a vállalatok vezetőivel készített interjúkat az MTV reggeli műsorában, s ezt az adások egyikében sem jelezték.

Gyárfás Tamás a Nap-kelte producere levélben összegezte álláspontját annak kapcsán, hogy a hvg.hu feltárta, az MTV reggeli műsorában évekig a fővárosi közműcégek által fizetett interjúkat sugároztak. A producer a műsorával szembeni „sorozatot” emleget, miközben cikkünk ténybeli állításait nem cáfolja. Gyárfást írásunk készítésekor is felhívtuk, s bár hosszasan beszéltünk vele, akkor a riportban nem akart megszólalni. A publikálás után született levelét mint a magyar közélet jelenkori állapotát tükröző dokumentumot közöljük, bár sem hajszát nem folytatunk a tévéműsor ellen, sem azt nem értjük, hogy mi köze lenne egymáshoz egy interjúnak, egy publicisztikának és egy tényfeltáró riportnak, amelyek ráadásul teljesen más témákban íródtak.

Íme Gyárfás mai levelének szerkesztett változata (a hosszú idézetek tartalmát összefoglaljuk, és a citátumok forrását külön is belinkeljük):
 
»Sorozatot indított a hvg.hu a Nap-keltével szemben. Alig másfél hete, szeptember 27-én Topolánszky Ákos egykori államtitkár nyilatkozatát tette közzé, amelyben többek között azt állítja:

[Itt Gyárfás levelében idézi a rá vonatkozó passzust, amelyben Topolánszky szerint a sportminisztériumban bár korábban elutasították a producer cégét, a producer azonban kijárta Gyurcsány Ferenc sportminiszternél, hogy mégis megkapja a megpályázott milliókat. A teljes interjút itt olvashatja! Most vissza Gyárfás mai leveléhez. – A szerk.]

Tekintettel arra, hogy a közlés előtt a hvg.hu szerkesztősége nem keresett meg, még aznap levélben kerestem meg a hvg.hu főszerkesztőjét. Hozzászólásomat a hvg.hu közölte. (Gyárfás korábbi levelét itt olvashatja!)

Öt nappal később a hvg.hu újabb a Nap-keltével kapcsolatos írást tett közzé: Némi gond az időzítéssel. Rudi kontra Aczél, Orosz, Pallagi. [Itt Papp László Tamás írta meg véleményét a Nap-kelte műsorvezetőinek összeférhetetlenségi ügyeiről. A magyar sajtóban több hasonló végkövetkeztetésű publicisztika jelent meg. Ezek szerint más orgánumok is részesei a Gyárfás által emlegetett „sorozatnak”. – A szerk.]

Korábban a lapokban is megjelent, hogy Rudi Zoltán úr, az MTV elnöke a október 2-án, tehát éppen a hvg.hu újabb cikkének megjelenése napján fogad a műsorvezetők összeférhetetlenségének ügyében. Mint ismeretes, a megbeszélés azzal zárult, hogy az MTV Zrt. nem kezeli elkülönítetten Aczél Endre és Orosz József esetleges összeférhetetlenségének kérdését. Az MTV-n belül e tárgyban teljes, átfogó vizsgálat zajlik, amely természetesen a Nap-kelte műsorvezetőit is érinti.

És most jött az újabb támadás, miszerint 2004 és 2006 között több millió forintot fizettek fővárosi közüzemi cégek azért, hogy a Nap-kelte műsorban szerepeljenek. Ami tény, a Nap-kelte műsorában több éven át, minden pénteken, kb. 8.40 és 8.55 között került sugárzásra a Fő a város! című sorozat. Ennek keretében a fővárosi témák kerültek kizárólagosan terítékre, így kulturális témák, városrendezési kérdések, közüzemi szolgáltatások.

A megnevezett cégekkel, így a Fővárosi Gázművekkel, a Fővárosi Vízművek Zrt.-vel és a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-vel az évek során számos gazdasági megállapodás született. Ezek, mint ahogy azt dr. Sámson Anna kereskedelmi igazgató a hvg.hu munkatársának elmondta: jogszerűek voltak. A Nap-kelte szerkesztősége nem sértette meg az MTV Zrt.-vel fennálló szerződését, médiatörvényt, az ORTT szabályait.

Arra vonatkozóan, hogy az elmúlt négy évben a riportok során, a felölelt, a hvg.hu által vizsgált öt év alatt elhangzott-e néhány érdektelen mondat, arra már dr. Sámson Anna kereskedelmi igazgató már megadta a választ: „Nyilván elhangzott néhány érdektelen mondat, de nem ez volt a jellemző, sokkal inkább a fővárosi lakosságot foglalkoztató néhány nagyon fontos ügy.”

A cikk szerzője dicséretére szól, hogy ezt követően leszögezi: „Tény, hogy a műsorban – a közműcégek vezetőivel folyó beszélgetésben – nagyrészt a lakosságot érintő témákról (például gázfelújítás, csőtörés, gázáremelés) esett szó.”

A cikk zárásaként azonban súlyos kritikát gyakorol, az ORTT-hez és a kuratóriumhoz fordul. Felidézi, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) több alkalommal hozott szankciót amiatt, hogy a Nap-kelte megsértette a médiatörvényt. A médiahatóság elmarasztalta már a műsort a reklámidő folyamatos túllépése, az emberi jogok megsértése és a közszolgálati műsorszolgáltatóra nézve kötelező elfogulatlan, hiteles tájékoztatás megsértése miatt.

Az általánosítás, a summázás mindig veszélyekkel jár, ismereteink szerint az ORTT-hez számos panasz érkezett a Nap-keltével kapcsolatosan, de a testület csak a legritkább esetben tartotta ezeket megalapozottnak« zárul a producer levele.

Hirdetés