2007. szeptember. 20. 19:31 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 20. 19:33 Itthon

A Kossuth tériek a Rádiónál petícióztak

Az újságírókkal együtt mintegy száz ember jelent meg a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épülete előtt, hogy a kormány távozását követeljék, majd petíciót adjanak át a közszolgálati intézmény elnökének. Ez sikerült is nekik.

Az árpádsávos és nemzetiszínű zászlók alatt demonstrálók a tüntetés kezdetén az 1956-os forradalom áldozataira emlékeztek egyperces néma csenddel, felidézve, hogy az első fegyverek 51 évvel ezelőtt a rádió épülete előtt dördültek el.

A szónokok arról beszéltek, hogy tavaly október 19-én és 20-án a rendőrök "ártatlan embereket" fogtak el, bilincseltek meg és vertek össze brutálisan, majd néhányukat a rádió udvarán hosszú órákig tartottak fogva.

Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivője ismertette annak a petíciónak a tartalmát, melyet Such György rádióelnököknek kívánnak átadni. A demonstráció idejére a rendőrség kordonokkal zárta le a Bródy Sándor utca rádióhoz eső kereszteződését. A közelben mintegy 300 rendőr várakozik, többségük védőfelszerelést és rohamsisakot is visel.

Gonda este hét órakor átadta a Krónika egyik szerkesztőjének, Nagy Iván Zsoltnak a szervezet petícióját. Gonda azt kérte, hogy a petíció szövegét ők maguk olvashassák be a rádióban, de azt is elfogadhatónak tartotta volna, ha azt a rádió munkatársai ismertetik. A tüntetők "Olvasd be!, Olvasd be!, Ébresztő!, Ébresztő!" kiabálásokkal kísérték az átadást.

A szerkesztő válaszában hangsúlyozta, hogy a petíciót tanulmányozni fogják és ezt követően adnak választ a tüntetőknek. A Magyar Rádió elnökének címzett petíció a kedden az MTV-nek átadott követeléseket is tartalmazza, de kiegészült azzal, hogy október 23-án "a nép" ünnepelhesse meg a tavalyi "vérfürdőbe torkollott" állami ünnepet, és annak díszvendége Wittner Mária egykori '56-os halálraítélt, fideszes parlamenti képviselő és Rácz Sándor, az "56-os munkástanács elnöke legyen.

Követelik továbbá azt is, hogy egy független bizottság vizsgálja meg, hogyan történhetett, hogy múlt év szeptember 18-ától a Magyar Rádió épületében "szabadtéri fogdát rendezett be a rendőrség", és indítson a felelősök ellen büntetőeljárást, de követelik Such György, a Magyar Rádió elnökének felelősségének megvizsgálását is.

A petíció azzal zárul, hogy az 1956. október 25-i Kossuth téri sortűz "gyilkosainak" nevét minden közmédiában és a napilapokban is adják közre.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.