2007. szeptember. 19. 11:07 MTI/HavariaPress Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 19. 15:35 Itthon

Őrizetbe vették Zuschlagot

Őrizetbe vette a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség Zuschlag János szocialista politikust.

Az MSZP nem kommentálja
Fontos, hogy kiderüljön az igazság, ami az igazságszolgáltatás szervezeteinek, a rendőrségnek, az ügyészségnek a feladata - közölte Simon Gábor, az MSZP választmányának elnöke. Ha a politikusok véleményt mondanának, ha minősítenék a helyzetet, akkor nem segítenének, hanem ártanának az igazságszolgáltatásnak - tette hozzá. Folytatás itt.
 A korábbi országgyűlési képviselőt szerdán délelőtt újabb tanúkihallgatásra idézték be, ám onnan már nem engedték haza. Az ügyvédjével érkező politikussal az ügyészség képviselői közölték, hogy a bűncselekményt, amit a gyanú szerint elkövetett, bűnszervezetben követte el, így a várható büntetési tétel jócskán megemelkedett. Ezért, mivel a vádhatóság szerint fennáll az esetében a büntetőeljárás meghiúsításának, illetve a szökésnek vagy elrejtőzésnek a veszélye, őrizetbe vették. Az őrizetbe vétel 72 órára szól, de a főügyészség várhatóan kezdeményezi az előzetes letartóztatását is.
 
A Zuschlag-ügyben a nyomozás egy rutinvizsgálat után indult, amelynek következményeként 2005-ben a Kiskunhalasi Városi Ügyészség indított vizsgálatot, számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanújával, több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználása miatt. A nyomozás során kiderült, hogy a vizsgált egyesületek és alapítványok mintegy 50 millió forint pályázaton nyert pénz "rendeltetésszerű használatával" nem tudnak elszámolni. 
 
Az SZDSZ kommentálja
Mindörökre távozzon a közéletből, akinek bűnössége bebizonyosodik a Zuschlag-üggyel kapcsolatban - jelentette ki Merker Dávid, az SZDSZ Új Generáció választmányának elnöke szerdán. Az egész politikai ifjúsági szférára árnyékot vet az ügy, amely mindenképpen tisztázandó, hiszen olyan emberek kerültek szóba lehetséges érintettként, akik jelenleg is magas pozíciókat töltenek be - mondta. Léderer András, az Új Generáció elnöke közölte: egyeztetésre hívják az öt parlamenti párt ifjúsági szervezetét október 17-re, hogy közösen dolgozzanak ki javaslatot, amely biztosítja ezen szervezetek finanszírozásának átláthatóságát, a világos pénzkezelést, a forrásokat.
Zuschlag János, aki korábban lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról miután a holokauszttal viccelődött, jelenleg az MSZP Bács-Kiskun megyei területi szövetségének ügyvezető elnöke, a megyei közgyűlés tagja, Kiskunhalason önkormányzati képviselő, a szocialista párt kiskunhalasi szervezetének elnöke.
 
"A nyomozás eddigi adatai szerint Z. János egyértelműen gyanúsítható azzal, hogy utasításokat adott az érintett egyesületek és alapítványok munkatársainak" - mondta júniusban a megyei főügyész helyettese. Zuschlag János mellett a gyanúsítottak között van Katus Ferenc, a Bács-Kiskun megyei közgyűlés szocialista frakciójának tagja, Kullai Tamás, aki az előző ciklusban Kecskeméten volt MSZP-s önkormányzati képviselő, Lados István, Zuschlag korábbi személyi titkára, aki ellen nemzetközi körözés van érvényben, valamint Krausz Csaba, újbudai szocialista önkormányzati képviselő és Marsovszky Balázs, a Fiatal Baloldal (FIB) fővárosi elnöke is.
 
A Magyar Hírlap hétfői számában arról írt, hogy a fővárosi önkormányzattól, a Nemzeti Civil Alapprogramon keresztül, illetve a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumtól kaptak milliós támogatást azok az alapítványok és egyesületek, amelyek működését törvénytelennek gondolja a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség. Az ügyben indult büntetőeljárásnak hét gyanúsítottja van, közülük többen az MSZP ifjúsági szervezetének tisztségviselői voltak, amikor a csalás történt.
 
Az ügyészek kihallgatták Arató Gergelyt, az Ifjú Szocialisták Mozgalmának utolsó elnökét, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkárát, illetve feleségét, Kinisch Andrea fővárosi képviselőt is. A Magyar Hírlap cikke szerint Arató volt az első elnöke az ügyészség által törvénytelen működése miatt vizsgált Holnap Városáért Egyesületnek, a szervezet a politikus kőbányai lakásának címén volt bejegyezve - írta a napilap.
 
Zuschlag János, az MSZP Bács-Kiskun megyei területi szövetségének ügyvezető alelnöke múlt hét kedden folytatott megbeszélést Lendvai Ildikó szocialista parlamenti frakcióvezetővel. A találkozó után úgy fogalmazott: nincsen sem Zuschlag-ügy, sem illegális finanszírozási, sem illegális pártfinanszírozási ügy, az ügyben nem történt bűncselekmény.  Lendvai Ildikó frakcióvezető akkor azt mondta: súlyos hibának tartaná, ha vizsgálat közben az ügyről, vagy benyomásairól bármilyen személyes véleményt mondana. Ha egy politikus ezt teszi, óhatatlanul a befolyásolás gyanújába keveredik - fogalmazott. Ebben a szakaszban az egyetlen követhető magatartás, rábízni a vizsgálatot azokra, akiknek ez a dolguk - tette hozzá. 
 
Az Élet és Irodalom június végén megjelent cikkében a Zuschlag-ügyhöz kapcsolódó több alapítványról és egyesületről ír. Egyik közülük az Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvány, amelyet 2002. január 24-én jegyzett be a Bács-Kiskun Megyei Bíróság. Az alapítvány kuratóriumi elnöke 2000. február 28-tól októberig Zuschlag János volt, akit Vámosi Zsolt követett, négy év óta pedig Őri András tölti be a posztot. Az Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvány valótlan tartalmú pályázataival mintegy kilencmillió forint kárt okozott - olvasható a cikkben.
Hirdetés