Sarkozy számára stratégiai partner Magyarország
Katonai tiszteletadással köszöntötték Nicolas Sarkozy-t a budai Várban, a Sándor-palota előtt pénteken délelőtt. A francia elnök egynapos hivatalos látogatásra érkezett a fővárosba és először Sólyom László köztársasági elnökkel találkozott, s tartott közös sajtótájékoztatót.
Franciaország számára nagyon fontos a stabilitás és a béke, és semmiféle jellegű területi demarkációt nem tudunk támogatni. De teljes mértékben megértem, milyen kulturális és érzelmi kapcsolatok vannak a határon túli magyarok és a magyarországi magyarok között - jelentette ki Sarkozy. Közölte: Franciaország támogatja az egyéni jogokat, viszont "visszafogottabb az álláspontunk a kollektív jogokkal kapcsolatban". Mint hangsúlyozta, a kisebbségek kérdésének ügye egy szeminárium témája lehetne. Sólyom László a téma kapcsán úgy fogalmazott, hogy saját kisebbségeink kulturális azonosságát, identitását fenn kell tartani.
Véleménye szerint Magyarországnak mindig külön szerep jutott a keleti országokon belül. Sarkozy azt mondta, Magyarországon van az egyik legerősebb nemzeti hagyomány az európai országok között, "Magyarország európai történelmét századokban mérjük".
A francia elnök kiemelte a környezetvédelem ügyét. "Franciaország segíteni fog önnek abban, hogy megvédhessük a Földünket, és a Föld élővilágát" - fordult Sarkozy a zöld elnökök hálózatát létrehozó magyar államfőhöz.
© Stiller Ákos |
Sólyom László hangsúlyozta, hogy a francia elnök ebben a régióban először Magyarországra látogatott. A magyar államfő meghívta Nicolas Sarkozyt a november 8-án Magyarországon megrendezendő World Science Forumra.
A Fidesz örül Gyurcsány Nabucco-nyilatkozatának |
Németh Zsolt külügyi bizottsági elnök szerint pártja, a Fidesz örül annak, hogy Gyurcsány Ferenc végre változtatott a Nabucco-gázvezetékkel kapcsolatos álláspontján. |
Valódi energiapolitikára van szüksége az Európai Uniónak, ebben Magyarország stratégiai partner lehet - mondta Nicolas Sarkozy. A francia elnök hangsúlyozta: támogatják a Nabucco gázvezeték tervét, az azonban még vita tárgya, hogy abban milyen szerepet játszhat a Gaz de France. Nicolas Sarkozy szerint a megújuló és a nukleáris energiára is nagy hangsúlyt kell fektetni a szénhidrogén-készletek felváltása kapcsán.
Később a francia elnök az Országházban mondott beszédében újra stratégiai partnerségként jellemezte Franciaország és Magyarország viszonyát, amelyet testvérinek nevezett. Sarkozy hangsúlyozta, hogy az EU decemberi csúcstalálkozóján javasolni fogja egy 10-12 tagból álló testület létrehozását, amelynek feladata a 2020-2030-as évek Európája küldetésének átgondolása lesz. A francia elnök a reformra váró területek között a bevándorlást, az energiafüggőség ügyét, a közös európai biztonság és védelem kérdését, valamint Koszovó státuszának megoldását említette. (2008 második félévében Franciaország tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztét.) Európa nem lehet mozdulatlanságra ítélve, Európának fejlődnie kell - jelentette ki Sarkozy.
A francia elnök Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével megtekintette a Szent Koronát, miután kötetlen beszélgetést folytattak a házelnök dolgozószobájában.
Orbán Viktor arról beszélt a francia elnökkel folytatott megbeszélése után, hogy nagy várakozással tekintenek Sárkozy elnöksége elé, mert meggyőződésük, hogy Európának szellemi és gazdasági megújulásra van szüksége, amihez vezető személyiségek kellenek - mondta. Arra a felvetésre, nem érzi-e kudarcnak, hogy Sarkozy a reformok tekintetében stratégiai partnerként Gyurcsány Ferencet nevezte meg, a Fidesz elnöke azt mondta: nem volt ott azon a megbeszélésen, ahol ez a kijelentés elhangzott, így erről nem tud nyilatkozni, ugyanakkor Sarkozy mindig az Európai Néppárt színeiben politizált, és jelenleg is a néppárt programjának legfontosabb pontjait képviseli Franciaországban. Tudomásul vesszük, hogy egy köztársasági elnök mindenkié, számára nincs jobb meg baloldal, ő minden francia elnöke, de a program, amit képvisel, az az Európai Néppárt programjával egyező - hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy Sarkozy meghívta pártja, a francia Népi Mozgalom Uniója (UMP) októberi párizsi kongresszusára, amin részt is vesz majd.
Francia elnök - Jacques Chirac személyében - legutóbb 2004 februárjában tett hivatalos látogatást Magyarországon.
© Stiller Ákos |
"Az én szerepem nem a szemlélődés, hanem a cselekvés" - Nicolas Sarkozy a Népszabadságnak |
Francia köztársasági elnökként bizonyos meghatottsággal jövök Magyarországra, s hogy első utam e térségben éppen Budapestre vezet, ez annak elismerése, hogy a magyarok kiemelt szerepet játszanak a régióban - mondta Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök a Népszabadságnak adott interjúban. Az én szerepem nem a szemlélődés, hanem a cselekvés - válaszolta a jelentős külpolitikai aktivitását firtató kérdésre. Azt akarom, hogy Franciaország teljességgel játssza a maga szerepét, mondta, "a szabadság és az elnyomás elleni harc cselekvésre kényszerítenek bennünket". Édesapja magyar származásával és magyarországi látogatásával kapcsolatban Sarkozy kifejtette: államfőként mély meghatottsággal érkezik Magyarországra. "A bizalom légkörében szeretném továbbvinni a két ország közötti kétoldalú kapcsolatokat az elkövetkezendő években, és erről alkalmam lesz beszélni Sólyom László köztársasági elnök úrral, illetve Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úrral is" - nyilatkozta a francia köztársasági elnök. "Amit ma javasolni szeretnék a magyaroknak: folytassuk közös akciónkat Európában. Gondolok például az energia területére, ahol Magyarország központi szerepet kíván játszani és stratégiai helyet kialakítani. Gondolok továbbá a bevándorlásra: e téren Európának valódi politikával kell rendelkeznie. Végül gondolok az európai biztonsági és védelmi politikára, amelyet tovább kell fejleszteni, természetesen anélkül, hogy konkurenciát jelentene a NATO-nak." - fejtette ki Nicolas Sarkozy. |