2007. szeptember. 05. 10:07 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 05. 10:15 Itthon

Semjén: forró ősz akkor, ha Szilvásy utcára küldi provokátorait

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke szerint „a társadalom szociális ellehetetlenülése és a kormány ámokfutáshoz hasonlítható politikája” következtében számítani kell arra, hogy ősszel békés utcai tiltakozások lehetnek. Semjén Zsolt az MTI-nek adott interjút.

Orbán és Semjén. Parola
© Horváth Szabolcs
Ha a Szilvásy György nem küldi ki provokátorait, akkor nem zavargások lesznek, hanem békés tiltakozások a tarthatatlan helyzettel szemben – vélekedett a KDNP elnöke arra a kérdésre, "forró őszre" számít-e.

Az ellenzéki politikus nyilvánvalónak nevezte, hogy „tavaly ősszel a Magyar Televízió székházánál provokátorok is voltak, amelynek hátteréről a titokminisztert kellene megkérdezni". Mint mondta, hasonló gyanút vet fel Budaházy György elfogásának időzítése, az, hogy a hivatalos szervek éppen a március 15-iki Fidesz-rendezvény idején tették közzé fogvatartásának pontos helyét is. De a Teve utcai rendőrszékházra leadott lövések is ebbe a körbe tartozhatnak, hiszen az elkövetők kilétét azóta is homály fedi – mondta Semjén Zsolt.

A pártelnök-frakcióvezető hangsúlyozta: az embereket jogfosztották, az országot pedig kifosztották. A jogfosztottságra példának az október 23-i "rendőrterrort" és az egészségügy vonatkozásában szerzett jogok elvételét, a kifosztásra az állami tulajdonon maradékának eladását és az "elszabadult államadósságot" említette.

Semjén Zsolt közölte: az egészségügy átalakítása kapcsán a KDNP ősszel folytatja eddigi politikáját, hiszen a kereszténydemokraták ellenzik a társadalmi szolidaritáson alapuló nemzeti kockázatközösség felszámolását, az egészségügy üzleti alapokra helyezését.

Emberek halnak meg annak a vajákosságnak a következtében, amit Horváth Ágnes művel – fogalmazott Semjén Zsolt. Emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban levélben fordult a biztosító társaságok anyavállalatainak vezetőihez, és egyértelművé tette: a KDNP kormányra kerülése esetén a Fidesszel együtt visszaállítja a társadalmi szolidaritásra épülő társadalombiztosítást.

Arra a felvetésre, hogy a társaságok felé intézett kezdeményezés mennyire lehet hatásos, Semjén azt mondta, hogy a KDNP bojkottot hirdetett azokkal a biztosító társaságokkal szemben, amelyek részt vesznek a profit-érdekeltségű, több-biztosítós rendszerben. Semjén Zsolt azt mondta, a bojkotthoz nemcsak a KDNP szimpatizánsai csatlakoznak majd, hanem olyan baloldali elkötelezettségű emberek és szervezetek is részt vesznek az akcióban, akik ellenzik a több-biztosítós rendszer bevezetését.

Semjén Zsolt hangsúlyozta: a KDNP nincs az ellen, hogy az üzleti biztosítók megjelenjenek Magyarországon, mert az elfogadható, ha a gazdagok lehetőséget kapnak kiegészítő egészségügyi szolgáltatások megvásárlására, "de ezt nem a mindenkire kiterjedő, szolidaritáson alapuló társadalombiztosítás helyett, hanem felett tehessék csak meg."

Lesz kivonulás (Oldaltörés)

A KDNP-frakció őszi terveiről Semjén Zsolt elmondta: a Munka Törvénykönyvet módosító törvényjavaslatot nyújtanak be a vasárnapi pihenőnap védelme érdekében. Rendkívüli jelentőségűnek nevezte a magyar politika történetében, hogy ehhez a kezdeményezéshez számos civil szervezet és szakszervezet mellett a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) is csatlakozott.

A kereszténydemokrata frakció törvénymódosító csomagot tervez a családi adózás és a nyugdíjak ügyében is. Ennek célja, hogy a gyereknevelést az adórendszer és a nyugdíjszámítás rendszere egyaránt elismerje.

Semjén szerint egy év után bebizonyosodott, hogy nagyszerűen bevált a Fidesz–KDNP frakciószövetség, és ez a parlamenti kivonulások esetében is érzékelhető, hiszen a Fidesz és a KDNP frakcióvezetője együtt néz szembe a kormányoldallal, így "kiegyensúlyozottabb a helyzet".

Arra a kérdésre, hogy a KDNP továbbra is kivonul-e a parlamenti ülésteremből, ha Gyurcsány Ferenc miniszterelnök beszél, Semjén Zsolt azt mondta: "miért ne vonulnánk ki? Mi változott? Gyurcsány Ferenc a maga teljes morális illegitimitásával csak még mélyebbre süllyedt". A KDNP elnök-frakcióvezetője szerint a kivonulás praktikus szempontból is bevált, hiszen Gyurcsány Ferenc népszerűsége eddig nem látott alacsony szintre került és "az MSZP is középpárti státuszba csúszott le".

Arra a megjegyzésre, miszerint a Fideszben lehet hallani olyan véleményt, hogy a frakciószövetségen belül a kényes dolgokat a kisebbik ellenzéki párt mondja ki, Semjén Zsolt azt mondta: a Fidesz „széles gyűjtő párt”, míg a KDNP „keresztény világnézeti párt”, ezért bizonyos kérdésekben nem mondhat mást, mint ami a keresztény tanításból következik.

A pártelnök példaként említette, hogy a KDNP nem fogadhatja el az eutanáziát, és a keresztény tanítás alapján házasság is csak féri és nő között lehetséges. Ezért ellenzi a KDNP az azonos neműek házasságát, és ugyancsak "a természet törvénye" alapján ellenzi, hogy az azonos neműek gyermeket fogadjanak örökbe. "A történelemben bizonyított normákhoz tartjuk magunkat" – jelentette ki Semjén Zsolt.

Hirdetés