Kormányzati negyed: magyar-japán győztes pályamű - galéria
A Janesch Péter magyar és Kengo Kuma japán építész által vezetett csapat nyerte a budapesti kormányzati negyed tervpályázatát - jelentette be Görözdi György, a bíráló bizottság elnöke. A győztes pályamű 20 milliós pályadíjat kapott.
© Stiller Ákos |
Janesch Péter és Kengo Kuma tervezőtársai fiatal építészek, Alexa Zsolt, Bernard Bea, Rabb Donát, Vági János, Szentirmai Tamás, Schreck Ákos, akik nem egy irodában dolgoznak.
A beérkezett 17 pályamunka közül a nem díjazottakat is megvásárolta a Kincstári Vagyoni Igazgatóság: tíz tervet egyenként 1,5 millió, míg kettőt 3 millió forintért. A nyertes pályamunkát zöld épületnek minősítette Sylvester Ádám, a bíráló bizottság társelnöke. Tervezői szembenéztek a jövő kihívásával, és környezettudatos, fenntartható működést választottak. Az épület az átlátható struktúra, a modern demokrácia építészeti leképződése - jellemezte a tervet a társelnök. A bíráló bizottság tagjai egyöntetűen ezt a tervet minősítették a legjobbnak.
Maga az épület kevés energiát igényell, mivel olyan levegőkeringetést alakítanak ki benne, amely fűtésre és hűtésre a talaj hőjét, az elhasznált levegőben lévő meleget pedig a friss levegő előmelegítésére használja. Fegyverneky Sándor országos főépítész - az építész zsűrinek szakértői jelentést készítő csoport vezetője - az MTI-nek elmondta, a nyertes épület üvegfelületei előtti lombhullató növényzet nyáron árnyékol, télen pedig beengedi a napfényt.
A kormányzati negyed a miniszterelnökséget leszámítva valamennyi központi államigazgatási szervezetnek (minisztériumnak) helyet ad majd 2009 májusának végétől.
.
© Stiller Ákos |
A kormányzati negyed tervpályázatainak értékelését végző zsűriben egyébként magyar szakértők mellett három neves külföldi építész vesz részt: Josep A. Acebillo, Hans Stimmann, Berlin volt főépítésze, valamint Daniel Libeskind, a manhattani World Trade Center helyén épülő komplexum és a berlini Zsidó Múzeum tervezője.
A részletes kivitelezési terv készítésének kalkulált költsége 2,4 milliárd forint. A PPP-konstrukcióban megvalósuló beruházás maximális összege pedig 142,5 milliárd forint lehet.
Janesch Péter 1973-tól a Magyar Iparművészeti Főiskola belsőépítész szakán tanult, ahol mesterei voltak: Jánossy György, Reimholz Péter, Szrogh György, Vámossy Ferenc. 1982-től egy évig a Római Katolikus Hittudományi Akadémia, majd 1984-1986 között a MÉSZ Mesteriskola VIII. ciklusának hallgatója volt, ahol Janáky István, Makovecz Imre, Turányi Gábor voltak az oktatói. Az 1986-1988-as ciklusban a MÉSZ Mesteriskolában mint demonstrátor vett részt az oktatásban. 1986-ban és 1987-ben a BME Középület-tervezési Tanszékén, 1987-1989 között a Magyar Iparművészeti Egyetem Mesterképző Intézeténél dolgozott meghívott oktatóként. Építészvezető-ervezői jogosultságát 1987-ben szerezte.
1989-ben alapította az építésztervezéssel, fővállalkozású kivitelezéssel és terápiás gondozással foglalkozó J. B. A.-t, amelynek jelenleg is vezetője. 1990-ben építészkutatói ösztöndíjjal egy évet Japánban töltött a Tokai Egyetemen. 2004-ben a Velencei Épitészeti Biennálé magyar pavilonjának kurátora volt, abban az évben kapott Ybl-díjat.
Kengo Kuma japán építész, a Kengo Kuma & Associates alapítója. 2001 óta a Keio Egyetem Műszaki Tudományok Karának docense. Számos könyv és monográfia szerzője a japán építészet témakörében, több japán és nemzetközi díjat elnyert épület tervezője.