Építészek szerint túl sok játékterem lesz a Vörösmarty téren
Nem rég írtunk arról, hogy Budapest belvárosában, a Vörösmarty téren két hatalmas játékterem nyílik nem sokára. Cikkünk kapcsán felvetődött, hogy ezek – a már meglévőkkel együtt – építészetileg mennyire illeszkednek bele Budapest központjának arculatába, amelynek rendezésére fejlesztési programokat indított a főváros.
Az egyik épülő casino. Funkcionális zavar © Stiller Ákos |
Az építész, aki az SZDSZ fővárosi frakciójának párton kívüli tagjaként szakmapolitikusnak tartja magát, továbbá tanít Pécsi és a Budapesti Műszaki Egyetemen is, hangsúlyozta, a városfejlesztéseknél fontos szempont, hogy egy nagyvárosban több kisváros legyen, s ezek a tömörebbtől a zöldterületekig mindent tartalmazzanak. Cél a belváros reanimálása, újjáélesztése, a közterek helyrehozatala, illetve minél több sétáló utca kialakítása. Ezek a szempontok érvényesülnek az induló Kálvin tér-, Vámház- és Városháza-projektekben is.
„Készül a stratégiai munkaanyag, amely a Budapest Szíve programot tovább bontja. A terv az, hogy biztosított legyen a Duna felé az átjárás, valamint, hogy a kávézók és üzletek révén a Belváros földszinti része újra el kezdjen élni. Ebben viszont akadályt jelentenek a játéktermek, amelyek sötét ablakaikkal – a diszkréció hangsúlyozása miatt – zárt tömböt alkotnak, hiszen nem áramolhatnak úgy be az emberek a területre. A Vörösmarty térre beérkezett a négyezer négyzetméteres játékterem terve, a felsőbb szinteken szállodával, amit építészetileg nem tudtuk ugyan kifogásolni, ám funkciója bántotta a bizottság tagjainak a szemét.”
De nemcsak az övékét, hanem többek közt Bojár Iván Andrásét is, aki mint az Octogon építészetkritikai lap főszerkesztője és a Budapest: Európa Fővárosa projekt főpolgármesteri biztosa csak turisztikai és adóbevételi szempontból tartja jónak a Vörösmarty téren és annak közelében a nyerőgépautomata-termek működését. Ugyanakkor nem vallotta magát túl lelkesnek amiatt, hogy két újabb játékterem nyílik a már meglévő kettő mellé, mondván a városi tereknek hierarchiája van, és a színvonalhoz értékek tartoznak. A szerencsejátékra viszont olyan más, nem nívós dolgok is ráépülhetnek, mint a prostitúció. „Párizsban nagy feszültséget teremtett, hogy Rue St. Denise eleje tele van lányokkal, és akik a Pompidou Palotához igyekeznek, azoknak végig kell haladniuk köztük. Nálunk sincs még rendbe rakva a Váci utcai prostisor, pedig épp ideje lenne. Tudom, hogy a játéktermeknél jobb üzlet nincs, de akkor is úgy gondolom, hogy a főváros belső magjától kintebb, sokkal megfelelőbb helyen lennének.”
Bojár Iván András hangsúlyozta, hogy játéktermek helyett sétálóutcákra, zöldterekre és az autóforgalom csökkentésére lenne szükség, mint az a Budapest Szíve Programban is szerepel. „Persze, ameddig a főváros körül nem épül meg az M0-ás körgyűrű, addig ezt csak korlátozottan tudjuk megtenni, és a gépkocsikat nem bírjuk kitiltani, mondjuk, a Ferenciek teréről.”