Kóka: nem kerestek a rokonaim a miniszterségemből
Az operatív feladatok helyett a stratégiai munkát látja fontosabbnak 2008-tól Kóka János, az SZDSZ elnöke, gazdasági miniszter, ezért döntött arról, hogy az év végével lemond a gazdasági tárca vezetéséről.
A liberális párt elnöke az M1 Nap-kelte című műsorában úgy fogalmazott: az év végéig kormánytagként a 2008-as költségvetés előkészítésében, a reformok felpörgetésben, 2008-tól a frakcióvezetésében, a párt újjáépítésében van feladata. Megjegyezte, hogy az idén a negyedik negyedévben még egy növekedési programot szeretne beindítani.
Kóka elismételte azt a korábbi nyilatkozatát, hogy csak addig akar a minisztérium élén maradni, amíg a két funkció inkább erősíti egymást. Hozzátette: úgy látja, hogy 2007. december 31. után teljes állású pártelnökként jobban tudja szolgálni a liberális szavazók érdekeit.
A pártelnök szerint a miniszterelnök megértette és elfogadta döntését. „Beszélgettünk arról is, hogy én a ciklus végéig vagy a cikluson belül valamikor kilépek a kormányból."
Kóka elmondta: abban maradtak Eörsi Mátyással, az SZDSZ jelenlegi frakcióvezetőjével, úgy alakítják ki a pozíciókat, hogy ameddig ő a kormányban van, addig Eörsi Mátyás viszi vele szoros egyeztetésben a frakciót, és amint úgy dönt, hogy kilép a kormányból Eörsi Mátyás felajánlja a posztját. "Eörsi Mátyással ez a kapcsolat nagyon rendben van" – mondta Kóka János hozzátéve, hogy "nem egymás ellen játszunk, nem a pozíciókért játszunk, hanem, hogy erősítsük a pártot".
Kóka János kijelentette: nem kerestek rokonai abból, hogy ő miniszter. Arra a felvetésre, hogy környezetében vizitdíj-automatákat gyártanak a pártelnök közölte: "baromság, senki nem gyárt a környezetemben vizitdíj-automatát, se a sógorom, se a barátaim, se a vitorlástársaim". Megjegyezte, hogy hamarabb tett szert vagyonra, mint ahogy miniszter lett. Közölte: a "Fidesz-közeli sajtóorgánumok" rágalmaira nem szeretne reagálni.
A vasutas szakszervezetek sztrájkfenyegetése a gazdasági tárca vezetője szerint kampányfogás volt. Szavai szerint a tárca kezdettől fogva kész volt elfogadni a vasutas szakszervezetek igényét, azok mégis sztrájkkal fenyegetőztek. – Nem is merem feltételezni, hogy a szakszervezeti vezetők ezzel a nagyon markáns kiállással leginkább "rá akartak takarni" arra a botrányra, ami azzal kapcsolatban tört ki, amikor nyilvánossá vált, hogy mekkora fizetést húznak ők a MÁV-tól. Mert ez rosszindulatú megközelítés volna. De hallottam ilyen érvelést is – mondta Kóka.