2007. július. 23. 15:23 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 23. 15:27 Itthon

Felkérték az állambiztonsági iratfeltáró bizottságot

Felkérte az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői bizottság tagjait a miniszterelnök - közölte Daróczi Dávid a hétfői kormányszóvivői tájékoztatón; az úgynevezett ügynökbizottságot Kenedi János tudományos kutató vezeti.

 

Mi a feladatuk?

A független szakértői bizottság feladata, hogy listát készítsen azokról iratokról, amelyek a rendszerváltás előtti titkosszolgálatok tevékenységéhez kapcsolódnak, és amelyeket még nem adtak át az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának. A bizottság feladata az is, hogy javaslatot tegyen arra, miképp javíthatók az állambiztonsági iratok kutathatóságának, illetve az adatokhoz való hozzáférés és az adatok nyilvánosságra hozatalának feltételei.

Daróczi Dávid ismertette a további tagokat: Varga László történész, a Fővárosi Levéltár volt főigazgatója, Ungváry Krisztián történész, az 56-os Intézet munkatársa, Sipos Levente történész, a Politikatörténeti Intézet tudományos tanácsadója, Ripp Zoltán történész, a Politikatörténeti Intézet osztályvezetője, Palasik Mária történész, a Történeti Levéltár tudományos kutatója, Reisz T. Csaba történész, az Országos Levéltár általános főigazgató-helyettese.

A bizottság tagjai "C" típusú átvilágításon esnek át - közölte. Jelezte: a bizottságnak szeptember végéig kell elkészítenie jelentését, azután dönti el, hogy mennyi idő kell még munkája befejezéséhez.

Daróczi Dávid a költségekről szólva kitért arra: a tagok havonta 368 ezer forintot és 25 ezer forint költségtérítést kapnak.

Kérdésre válaszolva elmondta: a bizottság függetlenségét tagjai eddigi munkássága garantálja. Többen közülük már más ügyekben is vállaltak konfliktust a koalíciós pártokkal - tette hozzá.

A kormányszóvivő szerint nem pontosak a sajtóhírek arról, hogy vita volt a koalíciós pártok között a bizottság tagjairól. Ungváry Krisztián és a Nemzetbiztonsági Hivatal között perek vannak folyamatban és "furcsán nézett volna ki", ha a perben állók egyike vizsgálja a másikat - hangoztatta.

Felhívta a figyelmet arra: a helyzet megoldása érdekében a felek ezeket az eljárásokat átmenetileg felfüggesztették.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.