Bírság azoknak, akik nem irtják földjükről a parlagfüvet
Július 1-jétől megbírságolják azokat földhasználókat, akik a parlagfű irtását elmulasztják - közölte Németh Éva, a Nyugat-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal vezetője.
A büntetés felső határa 5 millió forintra emelkedett (2 millió forintról) az új rendelet értelmében. A parlagfű-mentesítésben érintett szervek azonban nem a bírságolásban, hanem a megelőzésben érdekeltek, ezért hívják fel a teendőkre az önkormányzatok, a civil szervezetek, a földhasználók figyelmét.
Liziczai Ákos, a Győr-Moson-Sopron Megyei Földhivatal osztályvezetője egy, a témában tartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a megye közepesen fertőzött, az allergiát okozó gyomnövény főként a kukorica-, a napraforgó- és szójatáblákban, továbbá a gabonatarlón fordul elő, de legnagyobb mértékben az utak mentén, a parcellák szélein, az árkok környékén található.
Paller Judit, az ÁNTSZ Nyugat-dunántúli Regionális Intézetének megbízott igazgatója elmondta, hogy Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyében harmincnál több civil szervezet nyert kisebb-nagyobb összeget parlagfű-mentesítésre a régióban megpályázható 3 millió forintos keretből. A pályázatot a "Parlagfűmentes Magyarországért" tárcaközi bizottság írta ki. Azokat a pályázatokat részesítették előnyben, amelyek a lakosság minél nagyobb mértékű bevonására helyezik a hangsúlyt.
A Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ győri kirendeltsége 25 millió forintos pályázati felhívást tesz közzé a parlagfű-mentesítési tevékenység támogatására várhatóan június végén - közölte Németh Tamás, a kirendeltség munkatársa. Települési önkormányzatok és egyéb érintett szervezetek pályázhatnak a forrásra, amellyel a közhasznú munkavégzést támogatja az intézmény. A támogatás mértéke a foglalkoztatásból eredő közvetlen költségek 70 százaléka lehet három hónapon át - mondta a szakember.
Magyarországon a mezőgazdaságilag hasznosítható terület 6,2 millió hektár, ebből 5 millió hektáron fordul elő a parlagfű. Ezen belül az erősen fertőzött terület 700 ezer hektár. A gyomnövény által okozott légúti allergiás betegek kezelésének költségei évente 9-10 milliárd forintot tesznek ki.