2007. május. 04. 17:02 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 04. 17:01 Itthon

A többség támogatná a több-biztosítós rendszert

A megkérdezettek többsége támogatná a több-biztosítós rendszer bevezetését, feltéve ha megmarad az állami egészségpénztár is – derült ki a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet április végén készített, reprezentatív felméréséből, amelynek eredményét pénteken juttatták el.

A lakosság 54 százaléka támogatna egy "vegyes"egészségbiztosítási modellt, amelyben megmarad az állami biztosító, és aki akar, szerződhet magánbiztosítóval - derült ki a kutatásból. (A Medián február végén készített kutatása is hasonló támogatottságot mért ennek a modellnek, igaz, akkor még valamivel többen voltak azok, akik kizárólag a magánbiztosítók versenyén alapuló elgondolás mellett "voksoltak".) 
   
Mint közölték, hogy az eltelt két hónapban viszont 31-ről 37 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik megtartanák a jelenlegi egységes állami egészségbiztosítási rendszert, főleg azért, mert a téma politikai felértékelődésével párhuzamosan a Fidesz szavazói a korábbinál nagyobb arányban sorakoztak fel emellett az elképzelés mellett.
   
Az ilyen "átpolitizált" kérdéseknél általában a tapasztaltnál sokkal kisebb a különbség a kormánypárti és az ellenzéki szavazók véleménye között; mindkét oldalon többségben vannak a "vegyes modell" támogatói - olvasható a felmérésben. Az elemzés szerint a pártválasztás és a több-biztosítós modell megítélése közötti gyenge kapcsolat részben abból adódik, hogy a Fidesz-szavazók között szép számmal található fiatalok az átlagnál
nagyobb arányban támogatják a biztosítási piac megnyitását, ám azt, hogy ez a piacnyitás pontosan mit is jelent, egyelőre viszonylag kevesen értik, csupán a megkérdezettek egyharmada mondta azt, hogy többé-kevésbé tisztában van a jelenlegi és a több-biztosítós rendszer közötti különbséggel - áll a felmérésben.
   
Viszont minél inkább érti valaki a két modell közötti különbséget, annál inkább támogatja a több-biztosítós rendszert, és a modellről szóló vitákat feltehetően nagyobb figyelemmel követték azok, akik eleve rokonszenveznek a piaci szereplők bevonásával, másrészt a részleteket egyáltalán nem ismerők valószínűleg inkább "mennek biztosra" és ezért támogatják inkább a jelenlegi rendszer megtartását - közli az elemzés.
   
Annyi mindenesetre bizonyos, hogy az alacsony iskolai végzettségűek körében azért alacsonyabb a támogatottsága a több-biztosítós modellnek, mert a válaszadók túlnyomó többsége saját bevallása szerint nincs tisztában azzal, hogy az mit is jelent. A február közepén bevezetett vizitdíjjal kapcsolatban a Medián
felmérése azt mutatta, hogy a bevezetés után két hónappal a korábbinál többen gondolják úgy, hogy a vizitdíj hatására a betegek magasabb színvonalú ellátást fognak elvárni, hogy csökken az orvosok túlterheltsége, javul az intézmények anyagi helyzete és visszaszorul a hálapénz. Igaz, az utóbbi két hatást továbbra is csak kevesen
tartják valószínűnek, miközben továbbra is meghaladja a 60 százalékot azoknak az aránya, akik szerint az intézkedés miatt a szegények kiszorulhatnak az ellátásból - áll a dokumentumban.


 

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.