Az eddigi legsikeresebb évet zárta a polgárőrség
Az elmúlt másfél évtized minden szempontból legsikeresebb évét zárta a polgárőrség, amely mára a legnagyobb és legerősebb civil szervezetté vált Magyarországon – hangsúlyozta Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) elnöke a szövetség évértékelő közgyűlésén, szombaton, Budapesten.
Túrós András elmondta, hogy az idén 16 éves szövetség taglétszáma évről évre növekszik, tavaly 5600 új polgárőr lépett a testületbe, 116 új egyesület alakult, így összesen 1904 egyesületben 79229 taggal az OPSZ Magyarország legnagyobb és legerősebb civil szervezetévé vált.
Beszámolójában ismertette, hogy 2006-ban, mely esztendő a közlekedésbiztonság és a bűnmegelőzés éve volt, a polgárőrök minden eddiginél több, 7,1 millió szolgálati órát teljesítettek. Emellett a polgárőrök tavaly szeptember 18-tól, amikor a kormányellenes tüntetők megostromolták a Magyar Televízió székházát, egészen idén március 16-ig fokozott szolgálatot láttak el: 8 ezer polgárőr pótolta vidéken a fővárosba vezényelt rendőröket.
Túrós szerint tavaly a rendőrökkel közösen 900 ezer, a határőrséggel 160 ezer szolgálati órát teljesítettek, több ezer tettenéréssel és elfogással, több tízezer jelzésadással segítették a rendőrség munkáját, e mellett több tízezren vettek részt az árvízi védekezésekben. A polgárőrség legnagyobb lépésének azt tartotta, hogy az országgyűlés elfogadta a polgárvédelmi törvényt, amellyel a kormányzat elismerte a szövetség munkáját, a miniszterelnök részt vett az OPSZ megalakulásának 15. évfordulóján rendezett ünnepségen, és a szövetség anyagi támogatása az elmúlt évekhez képest javult.
Az OPSZ múlt évben 226 millió forintból gazdálkodott, amiből az állami költségvetés 116 millió forintot adott, az önkormányzatok, civil egyesületek 5-600 millió forinttal segítették a helyi egyesületek munkáját. A szövetségnek idén először 49 millió forint tartaléka van, s jutalmazásokra is többet tudtak fordítani – mondta Túrós András.
Az elnök a 2007-es év – amelyet a vagyon elleni bűncselekmények megelőzésének évévé nyilvánítottak – fő céljai között említette, hogy 10 százalékos szolgálati óra emelkedést vár, és a tavalyi 400-nál sokkal több polgárőrt kívánnak vezetővé képezni a Bűnmegelőzési Akadémián.
Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter az OPSZ évértékelő közgyűlésén, melyet a Rendőrség Igazgatási Központjában tartottak, azt mondta: az állam közfeladatnak tekinti a polgárőrök tevékenységét, és az első sorban bűnmegelőzési feladatokra létrehozott polgárőrségnek köszönhetően a közbiztonság javult, az ismertté vált bűncselekmények száma csökkent.
A miniszter a rendvédelmi szervek következő évekre vonatkozó fő feladatának azt tartja, hogy az uniós bűnmegelőzési programokhoz igazodva, a terrorizmus elleni fellépés, a természeti katasztrófák okozta károk felszámolása és a bűnmegelőzés területén történjenek konkrét lépések.
Túrós András, az OPSZ elnöke a katasztrófavédelemmel kötött kapcsolatuk megújítását sürgette, hogy koordinálhatóbb, szakszerűbb és a lakosság számára nyíltabb legyen a polgárőri tevékenység a természeti katasztrófák, balesetek elhárítása érdekében. Petrétei József jutalmat adott át a Csongrád, Tolna és Békés megyei polgárőrség vezetőjének a múlt évben végzett tevékenységéért.