2007. március. 15. 12:54 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 15. 12:57 Itthon

Dávid Ibolya: 48-ban egyet akartunk

Az 1848-ban tapasztalt közös akaratról beszélt csütörtökön a nemzeti ünnep alkalmából Szentesen Dávid Ibolya, az MDF elnöke.

1848-ban tényleg egyet akart a magyarság korra, társadalmi helyzetre tekintet nélkül: testvériesebbé, igazságosabbá tenni a hazát - mondta a városi megemlékezésen a politikus. Hangsúlyozta: Batthyány, Deák, Kossuth, Széchenyi, Petőfi mind-mind a maguk területén hozzátettek valamit a változtatáshoz. Szerinte, akkor volt egy közéleti nemzedék, amelyhez hasonlót ritkán vagy csak egyszer csiszol össze a történelem. 

A reformkornak még a viszonylag kicsi alakjai is nagyobbak voltak, mint más korok héroszai. 1848 hőseit nem csak a közös ellenség tartotta egyben, hanem a történelmi felismerés is: mi áll Magyarország érdekében, mi szolgálja a fejlődést, a haladást. Kiemelte: akkor a 12 ponttal a többség, mi több, mindenki egyetértett, "meghallották és megértették a haladás szavát, megértették merre megy a világ és ebben hol van nekünk, magyaroknak a helyünk és a szerepünk". Hány olyan pontot tudnánk megfogalmazni, amelyben ha nem is mindenki, de a többség egyetért? - tette fel a kérdést. 

"Ezen a napon ne az jusson eszünkbe, hogy miként értékelnek bennünket a következő választáson; jusson egy percre eszünkbe, vajon hogy értékelnek minket, ezt a nemzedéket 150 év múlva a történelemkönyvekben? Hogyan értékeli az utókor a magyarság jelenlegi teljesítményét, és ezért ki milyen mértékben felelős?" - fogalmazott a politikus. 
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.