2007. március. 13. 13:55 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 04. 13:32 Itthon

Szakadt a lista, hoppon maradt Farkas és a Lungo Drom

Kozák Jánost, a Lungo Drom színeiben mandátumot szerzett képviselőt választotta elnöknek az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) közgyűlése alakuló ülésén a BM Duna-palotában. A jelöltet a rivális MCF frakciója javasolta az önkormányzat vezetőjének. A Lungo Drom kivonult az ülésről, és új elnökválasztást akar.

Farkas Flórián Orbán Viktorral.
Sokan, de nem elegen
© hvg.hu

Az OCÖ alakuló ülésen a Magyarországi Cigányszervezetek Fóruma (MCF) és a Lungo Drom sorai között sorfalat állva több olyan személy is megjelent, akik az MCF szimpatizánsai voltak, és megakadályozták a Lungo Drom politikusait abban, hogy a Kozák képviselőt visszarángassák a saját soraik közé. A Roma Sajtóközpont tudósítója nyolc tagbaszakadt férfit számolt meg.

Miután a korelnök, Drágos József berekesztette az alakuló ülést, a MCF tovább folytatta azt, és 27 képviselőjük egyhangú szavazással elnöknek választotta Kozák Jánost.

Az új OCÖ-elnök első beszédében széles társadalmi összefogást hirdetett, és kijelentette, hogy számít a kormány és a Lungo Drom támogatására is.

Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke az MTI-nek úgy fogalmazott: "erőszakkal és törvénytelen módon, megint csak a kormányzat és nem a cigányság választja ki a magyarországi cigányság képviseletét, csak azért, hogy újból semmittevés legyen." Farkas szerint a felelőség a kormányt és az MSZP-t terheli.

Az elnök előélete
Kozák János 1958-ban született Pápán, és építési vállalkozóként tevékenykedik. 1989-től vesz részt a cigány közéletben, 1992-ben megalakította a Veszprém Megyei Cigányok Független Érdekvédelmi Szövetségét, majd szervezetét országosra bővíti, és megalakulásától kezdve annak elnöke. 1995-ben az OCÖ alelnökévé választották a legelső országos testületben, majd 2006. október 1-jén a Veszprém megyei szervezet színeiben kapott Pápán kisebbségi önkormányzati képviselői mandátumot. Kozák tagja a Veszprém megyei területi cigány kisebbségi önkormányzatnak is, az OCÖ-be a Lungo Drom listájának a 8. helyéről kapott mandátumot. Fia, ifjabb Kozák János szintén az országos önkormányzat képviselője.
2002-ben az idősebb Kozákot a Veszprém Megyei Bíróság társtettesként elkövetett, jelentős kárt okozó csalás és közikarat-hamisítás böntette miatt jogerősen egy év négy hónapra börtönre ítélte, és eltiltotta a közügyektől. Emiatt Kozák az előző OCÖ-testületnek nem lehetett tagja. Perét a most cserben hagyott Lungo Drom akkoriban koncepciósnak minősítette, és tüntetést is szervezett Kozák mellett.

Arra a kérdésre, hogy óvással kíván-e élni az alakuló ülésen megválasztott elnök személyével kapcsolatban, úgy válaszolt: "ezzel még nem kívánok foglalkozni". Később a Roma Sajtóközpontnak már határozottan állította, hogy megóvják a választás eredményét. Későbbi sajtótájékoztatóján pedig arról beszélt: "Mi azt tartjuk tisztességesnek, ha a közigazgatási hivatal egy tisztességes eljárás kerete között újból összehívja (a közgyűlést), hiszen nyilvánvaló, hogy törvénysértő módon jártak el. Állunk elébe egy tisztességes választásnak, hiszen a Lungo Drom többségben van, a választást október 1-jén megnyertük, de ilyen módon nem lehet Országos Cigány Önkormányzatot választani, ahogy ma történt."

Farkas tudomása szerint az MSZP képviselői éjjel telefonon zaklatták a Lungo Drom képviselőit, pénzt és pozíciókat ígértek, ha az MCF táborát erősítik szavazataikkal.

Kolompár Orbán leköszönt elnök az alakuló közgyűlésen mondott beszédében úgy fogalmazott: Farkas Flórián azért hagyta el a termet, mert nem tudta elfogadni, hogy rajta kívül más elnökjelölt is van. A botrány azért tört ki az alakuló ülésen, mert az MCF frakciója a Lungo Drom képviselőjét, Kozák Jánost jelölte elnöknek Farkas Flóriánnal szemben, majd erőszakkal, kiabálások kíséretében átültették a jelöltet soraikba.

Kolompár az MTI-nek elmondta, hogy a kisebbségi törvénynek és a szervezeti és működési szabályzatnak megfelelően, vagyis jogszerűen alakult meg az országos önkormányzat. Az elkövetkezendő négy évben Kozák János irányítja az önkormányzatot.

Az újonnan megválasztott elnök az OCÖ Dohány utcai székházában tartott "összejövetelen" kijelentette: mivel az 53 fős testület többsége őt választotta meg, jogszerűen vezetheti az önkormányzatot. Két héten belül összehívja a közgyűlést, ahol megválasztják az OCÖ tisztségviselőit, bizottságait. Az új elnök - mint elmondta - arra számít, hogy addigra lezajlik az ügyek az átadása és átvétele.

Az országi kisebbségi választásokon az 53 tagú közgyűlésben a Fidesszel szövetséges Lungo Drom 28, míg az MSZP- és kormányközelinek számító MCF 25 mandátumot szerzett. Így az volt várható, hogy a többség Farkas Flóriánt - aki a Fidesz parlamenti képviselője is - választja majd OCÖ-elnöknek.

Hirdetés