2007. március. 12. 15:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 12. 15:32 Itthon

Világsiker lett a magyar fáklyás békedemonstráció

Szombaton 17 órakor a budapesti demonstrációval egy időben a világ 64 pontján gyúlnak fel a lángok 64 szabályos békejelet formázva. A Hősök teréről négy éve elindított akció szó szerint meghódította a világot. Idén már nem lesz olyan kontinens, ahol a magyar módszer alapján ne protestálnának a nukleáris leszereléséért.

2003. március 17-én az iraki háború kirobbanása ellen tiltakozva maroknyi fiatal állt össze a budapesti Hősök terén nemzetközi békejellé, mely a látványos fotóknak köszönhetően futótűzként terjedt Izlandtól Ausztráliáig. A magyarok figyelemfelkeltő demonstrációjának köszönhetően a lángoló békejel még aznap a világszerte zajló béketüntetések szimbólumává váltak. Vezető hírként szerepelt a BBC-n, s címlapon hozták a nagy napi-és hetilapok világszerte.

A sikeren felbuzdulva a főszervező Humanista mozgalom évről-évre fáklyák ezreit sorakoztatja fel március 17-én. Idei akciójukat már négy fővárosi helyszínre szervezték: a Hősök terére, a Gellért hegyre, a Margit szigetre és a Bazilika elé.

A budapesti gondolatot időközben „elirigyelte” a nagyvilág. Szombaton Ausztráliában, Ázsiában, Európában, Amerikában és Afrikában összesen 64 emberek által alkotott békejel rajzolódik majd ki az egy-egy ember kezében tartott lángból. Lesz olyan pacifista, aki Sydneyben, lesz, aki egy ghánai menekülttáborban demonstrál a békéért a magyar ”módszer” szerint.

Várady Tibor, a Humanista Mozgalom vezetője a hvg.hu-nak elmondta: ugyan büszkék a sikerre, de az sem bánnák, ha idén Magyarországon is rekordot döntenének a pacifista eszmékkel szimpatizálók. Közölte: a budapesti helyszínekre bárki eljöhet közéjük.

Hirdetés
Itthon HVG 2025. április. 28. 20:00

Hunyadi: minden, ami fontos, de a sorozatból kimaradt – Fülke

Sorozat készült a törökverő legendájából – a legendából viszont ezer dolog kimaradt. Például az, hogy mi történt Hunyadi János halála után, és miért fordult Szilágyi Mihály a törökökhöz segítségért. Ahogy az is, hogy mi volt Rigómezőn és miért volt bizalmatlan Hunyadival szemben mindenki a Nándorfehérvár előtti időszakban. Lenthár Balázs történésszel Kacskovics Mihály Béla beszélgetett.