Az OEP megteremti a jogosultság ellenőrzésének lehetőségét
Az átláthatóbb társadalombiztosításért az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) áprilistól megteremti annak lehetőségét, hogy az egészségügyi szolgáltató ellenőrizhesse a jogosultságot az ellátásra - mondta el a pénztár főigazgatója csütörtökön Budapesten.
A szolgáltatók április 1-től kötelesek lesznek ellenőrizni az egészségügyi ellátásra való jogosultságot; márciustól az OEP tájékoztató levelet küld azoknak az állampolgároknak, akiknek - a pénztár adatbázisa szerint 30 napnál régebben - nincs jogviszonya - ismertette sajtótájékoztatóján Major Zoltán.
A lakosságnak szóló tájékoztatóban feltüntetik az utolsó jogviszony adatait és az ügyfél teendőit, ezen kívül a háziorvosokat is informálják a praxisukhoz tartozó, jogviszonnyal nem rendelkező lakosokat. Ha valakinek nem tisztázott a jogviszonya, 2007. december 31-ig rendezheti azt a megyei egészségpénztárnál. Arra a kérdésre, hogy annak, aki nem tisztázza év végéig jogviszonyát, és ellátást kap, ki kell-e fizetnie annak költségét, a főigazgató azt felelte, a "szankciót a jogalkotók még nem határozták meg". (Korábban Horváth Ágnes szakállamtitkár egy kormányszóvivő tájékoztatón elmondta, akinek nem rendezett a jogviszonya, 2008. január 1-től ki kell fizetnie a kapott ellátás költségét.)
Az ellátás költségének kifizettetése az egyik lehetséges megoldás, mint szankció - tette hozzá Major Zoltán.
Király Gyula főigazgató-helyettes elmondta: az intézményeknél online úton ellenőrzik a jogosultságot, ami nem okoz többletadminisztrációt.
Major Zoltán kiemelte: az, hogy valakinek van az érvényes taj-száma (társadalombiztosítási azonosító jele) nem azonos a jogosultsággal, nem jelenti egyúttal azt, hogy ő maga, vagy a munkáltatója fizet utána egészségügyi ellátásra jogosító járulékot.
Továbbá a jogosultság nem feltétlenül jelent járulékfizetést, hiszen például a nyugdíjasok, a gyesen, gyeden lévők, a kiskorúak, a tanulók vagy a fogvatartottak nem fizetnek járulékot, de jogosultak az ellátásra.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy ha valaki után nem fizetnek járulékot, akkor kötelessége a minimálbér kilenc százalékának megfelelő egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizetni az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak (APEH).