Kóka zöldül, Katonát nem kérdezték
Kóka János gazdasági miniszter a kormány támogatásáról biztosította a Greenpeace mai kezdeményezését, és megsúgta, március 8-9-én az EU Energia és Éghajlatváltozás Csúcstalálkozón a magyar politikusok kiállnak a környezetbarát alternatív energia gondolata mellett. A Greenpeace kritikai észrevételként a mai, a Lánchidon tartott akcióján azt hangoztatta: szavak helyett végre tettekre lenne szükség.
A kormány a Kiotoi Egyezményből adódó kötelezettségeknek megfelelően konkrét programokkal rendelkezik a környezetvédelem és a megújuló energiafelhasználás területén - hangsúlyozta Kóka János a Greenpeace-akció kapcsán. A globális felmelegedést okozó gázok kibocsátásának korlátozását célzó Kiotói Egyezmény két kötelező passzust tartalmaz az aláíró országok számára. 2020-ra húsz százalékkal kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását - mondta a politikus. Ugyanígy 2020-ig az energia felhasználók 10 százaléka kell, hogy bio üzemanyagra váltson. A gazdasági miniszter szerint a kormány elkötelezett, és mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy maga is egy 10 pontos akciótervre tett javaslatot a múlt héten. Ez a terv az innováció-, és a kutatásfejlesztés támogatása mellett figyelembe venné a központi beszerzések zöld irányultságát, preferálná Magyarországon a hibrid hajtású gépkocsik elterjedését, sőt, még az adórendszer átalakításával is segítené a zöld gondolatot megvalósító beruházások felvirágzását - hangsúlyozta a politikus.
Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter az MTI-nek megerősítette a Kóka János által elmondottakat. Állítja Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az EU kormány és államfői tanácskozásán, március 7-8-án támogatni fogja az Európai Bizottság klímavédelmi előterjesztését. Az ügyben azonban jövő hétig még puhatolóznak más tagországok szándékával kapcsolatban.
Rohonyi Péter a Greenpeace aktivistája mindezt csak egy kommunikációs stratégiának megfelelő összeborulásnak nevezte a Gazdasági és a Környezetvédelmi Minisztérium között, melyet sajnos tettek nem feltétlen követnek majd. „Magyarország a Nemzeti Fejlesztési Tervben előirányzottak szerint jóval kevesebbet költ megújuló energiaforrások telepítésére, mint autópálya építésre, noha az infrastruktúra fejlesztésével egyenértékű potenciál rejtőzne ebben az 'iparágban' is. Mindemellett pedig milliárdokat terveznek költeni foszilis energiahordozókkal fűtött korszerűtlen és környezetszennyező erőművek felújítására” – mondta a hvg.hu-nak Rohonyi.
Katona Kálmán a parlament környezetvédelmi bizottságának elnöke a hvg.hu kérdésére elmondta, az országgyűlés szakbizottsága tudomása szerint eddig sem tárgyalta, és ezután sem tárgyal az EU Energia Csúcstalálkozó magyar vonatkozásairól.