2007. február. 22. 15:19 Sipos Anett Utolsó frissítés: 2007. február. 22. 15:36 Itthon

Andrássy út 47.: újra kell kezdeni a pereskedést

Ma tárgyalta a Legfelsőbb Bíróság az Andrássy út 47. épületét megvásárló Ennet Kft. felülvizsgálati kérelmét. A cég azt várta, hogy a korábban megsemmisített adásvételi szerződésüket visszaállítják, míg a bérlők azért szurkoltak, hogy a ház visszakerüljön eredeti tulajdonosához, a VI. kerületi önkormányzathoz. Az ügyészség közben kezdeményezte, hogy az Ennetet töröljék a palota tulajdoni lapjáról.

Az Andrássy út 47. Fától az erdőt
A mai bírósági pengeváltás előtt mindkét fél reménykedve várta a tárgyalást. A Legfelsőbb Bíróság ítélete előtt a Főváros Ítélőtábla által tavaly ősszel jogerősen semmisnek ítélt adásvételi szerződéssel rendelkező Ennet Kft.-t képviselő Hidasi Gábor ügyvéd szerette volna elérni, hogy az ügyet kirobbantó Octogon Kft., a házban lévő kávézó tulajdonosa perbeli jogképességét is vonja el a bíróság, hiszen, érvelt Hidasi, az Andrássy út 47. házának adásvételi szerződésében a szerződő felek a Terézvárosi Önkormányzat és az Ennet. A Legfelsőbb Bíróság mai felülvizsgálati eljárása során azonban helybenhagyta a bérlő Octogon kereseti jogát, ugyanakkor hatályon kívül helyezte az első és a másodfokú ítéletet is, és a feleket új eljárásra kötelezte. A bíróság azzal indokolta ítéletét, hogy a rendelkezésre álló adatok nem elégségesek annak eldöntésére, mi a palota valós értéke, ezért az ügyet első fokról kezdik újra.

A peres felek és az érdekeltek még az új perek előtt meg kívánják gyúrni a közvéleményt. Hidasi saját ügyvédi irodájába hívta meg az újságírókat, igaz, utána csak annyit mondott, hogy nem erre számított, majd amerikai utazására hivatkozva sietősen távozott. A paloták bérlői viszont ma az utcán a polgármester hivatal előtt mondják el véleményüket a feltételezett ingatlanpanamákról. Délután öt órakor a Védegylet és a Nagymező Utcaiak Egyesülete protestál a kerület vezetése és az Ennetéhez hasonlóan vitatott adásvételek ellen. A civilek úgy vélik, hogy a többi elővásárlási jogától megfosztott Andrássy úti ház lakói perében sorsfordító lehet, hogy mi lesz a szerződés semmisségéről szóló, általuk precedensértékűnek tartott jogerős ítélettel. A Fővárosi Ítélőtábla tavaly szeptemberi 21-iki ítélete azonban egyelőre csak adalék lesz az új eljárásban, amely visszakerül a Fővárosi Bírósághoz és – elnézve a felek harci kedvét – előreláthatóan a másodfokon majd újra ítélkező ítélőtáblához.

Az ügynek a polgári peres mellett büntetőjogi folyományai is vannak. A feltűnő értékaránytalanság és a hűtlen kezelés büntetőjogi tényállását alapozhatja meg az a tény is, hogy az Ennetben rövid ideje 65 százalékos résszel bíró angol tulajdonosok 1 926 240 eurót fizettek ki a kft üzletrészéért a ház tulajdoni lapján található bejegyzés szerint, amely 250 forinttal számítva az eurót 481 millió 560 ezer forint. A házat tulajdonló cég 100 százalékának értéke, így ezek szerint 741 millió forint körül lehet. Mivel a projektcég egyetlen vagyona maga az Andrássy út 47. alatti ház, különösen érdekes, hogy az Ennet 2004-ben 150 milliót fizetett az önkormányzatnak.

Vissza a feladókhoz (Oldaltörés)

A hvg.hu úgy értesült, hogy az új többségi tulajdonos, az Rich Investement Group műemléki rehabilitációra szakosodott jó nevű angol cég azonban tulajdonrésze értékénél lényegesen tetemesebb pénzt (a fenti összeg majd tízszeresét) áldoz majd a ház rendbetételére. Irodákat terveznek kialakítani a Liszt Ferenc tér sarokházában, amiért számukra is fontos lenne a jogi helyzet mielőbbi tisztázása. Leginkább kényes helyzetben éppen emiatt a belga Christian Polet, az Ennet Kft. ügyvezetője van. Ha elveszíti a pert, elveszíti a frissen szerzett angol tőkések bizalmát is, és talán még pert is akaszthatnak a nyakába.

Peter C. Rich, a Rich Investement Group angol cég, illetve az Ennetben tulajdonrészt vásároló Lupines Limited bermudai offshore cég képviselője a hvg.hu kérdéseire válaszolva elmondta, cégüknek nem volt tudomása arról, hogy a ház eladása előtt korrumpálni próbálták volna az ott kávézót üzemeltető bérlőt, és az adásvételi szerződésért cserébe 150 millió forintot kértek táskában lerakni. Arról sincs tudomásuk, hogy az Ennet jelenlegi ügyvezetője, Christian Polet-nak ehhez bármi köze lenne. Tőlünk értesültek arról is, hogy az általuk „megvásárolt” ház miatt a Legfőbb Ügyészég hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást, és az ügyben a BRFK Gazdaságvédelmi alosztálya jár el.

„Mi az Ennet Kft. 65 százalékos üzletrészét vásároltuk meg. A céget átvilágíttattuk, az épületet értékeltettük. Az épületet a múltban eladó önkormányzat működésének vizsgálata nem tartozott az adásvételi procedúrához” – írták levelükben a hvg.hu-nak. A többi visszaélés gyanúját firtató kérdésünkre pedig azt felelték: távol áll tőlünk, hogy minősítsék vagy bírálják bármely más országot vagy annak kultúráját. Örülnek, hogy lehetőségünk van hazájukon kívül is befektetésekre, és remélik, hogy mi itt Magyarországon is úgy érezzük, hozzáállásuk tiszteletet mutat hazánk iránt.

Megkerestük a kerületi önkormányzatot is az Andrássy út 47. körül kialakult vitás helyzettel és a képviselőtestület ellen folyó nyomozással kapcsolatban. A helyhatóság sajtóreferense írásbeli válaszában azt írja: azért nem kezdeményezték a ház önkormányzati tulajdonjogának visszaállítását, mert erre nem kötelezte őket a bíróság, és a Legfelsőbb Bíróság mostani ítéletére vártak. Azt a levelet, amelyben a hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt nyomozásról tájékoztatnák a hivatalt, egész egyszerűen mind a mai napig nem kapták meg. Verók István polgármestert pedig november óta még egyszer sem hallgatták meg a BRFK nyomozói.

Időközben az ügyészség még a mai tárgyalás előtt kezdeményezte, hogy az Ennetet töröljék a palota tulajdoni lapjáról. A mai ítélet után azonban, amely visszadobta az első fokú bíróságra az ügyet, az Ennetet egy ideig aligha tehetik ki a tulajdonból.

Sipos Anett

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.