2007. február. 14. 15:21 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 14. 15:31 Itthon

Mindenhol felkészültek a vizitdíj beszedésére

A háziorvosok, szakellátók és kórházak felkészültek a vizitdíj beszedésére; sorban állásra, néhány helyen vitákra azonban számítanak az orvosok; készpénzzel minden intézményben lehet majd fizetni, de van ahol automata segíti a díjszedést.

Volt olyan orvos, aki szerint a vizitdíj "szükséges rossz", és van, aki azt állítja, a csekély önrész előmozdítja a lakosság egészségtudatosabb magatartását, és a díj némiképp ellensúlyozhatja az egészségügyi megszorításokból adódó pénzkiesést. 

Először az automatához, aztán a kötözőbe
Az egészségügyi intézmények kivárnak, ám egyre több cég kínálja nekik a vizitdíj begyűjtésére alkalmas termináljait. Milliárdokról van szó, de a fejlesztők többsége szerint az automata nem csak nekik biznisz, mert az intelligens betegirányító rendszerek - kombinálva a díjbeszedővel - a kórházak és rendelők életét is megkönnyítik. Persze, hosszútávon.
Tovább a hvg.hu cikkéhez.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye öt kórházában és járóbeteg-intézeteiben készpénzben szedik majd a vizitdíjat, de a nyíregyházi gyógyintézet tíz alkalomra szóló bérletet is kiad. A háziorvosok ugyancsak a készpénzes díjbeszedést részesítik előnyben a Nyírségben, mindössze néhány rendelőben tervezik, hogy később automatát állítanak üzembe.

A megkérdezett háziorvosok egy része nem ért egyet a vizitdíjszedéssel, szerintük a nehéz körülmények között élők emiatt elhanyagolják majd kezeltetésüket. S akadt több olyan kis községben megkérdezett háziorvos, aki a távirati iroda munkatársának - neve elhallgatását kérve, mert "nem akarta a települését hírbe hozni" - kijelentette: sok olyan páciense lesz, akitől nem kér pénzt, mert az érintett olyan kevés jövedelemmel rendelkezik, hogy sokszor a gyógyszerét sem tudja kiváltani.

Komárom-Esztergom megyében kezdetben egy helyen sem állítanak üzembe automatákat - tájékoztattak. A kórházak megerősített személyzettel és előre gyártott számlatömbökkel készülnek a vizitdíj szedésére, a tatabányai Szent Borbála Kórház négy épületében tíz helyen lehet vizitdíjat fizetni, nagyobb torlódásra a laborvizsgálatoknál számítanak. A háziorvosi ügyeleten okozza a legnagyobb feszültséget a vizitdíj bevezetése - mondta Dallos István tatabányai ügyeletvezető. Szerinte az ügyeleti hívások 80-90 százaléka nem felel meg a "sürgős szükség" esetének, ezért 1000 forintot kell fizetnie a betegnek.

Tolna megyében jogkövető magatartást fognak tanúsítani az orvosok; a kollégák megveszik a vizitdíj nyugtákat, számlákat, a későbbiekben tervezik vizitdíj-bérletek elkészítését is - közölte Schranz Róbert, a megyei orvosi kamara titkára, háziorvos. A legnagyobb tumultus a rendelőintézetben várható, a betegek ugyanis addig nem léphetnek tovább, amíg a befizetés meg nem történt.

Nógrád megyében mindenütt készpénzben fizetik majd a vizitdíjat a betegek, és a megye intézeteiben hetek óta folyamatos a felkészülés és a betegtájékoztatás a díjfizetéssel kapcsolatban; a megkérdezett orvosok főleg a betegekkel folytatandó vitáktól tartanak, illetve attól, hogy ha rosszul szedik be a vizitdíjakat, csökkentik a finanszírozást. A pásztói Margit Kórház ápolási igazgatója elmondta: a fizetéssel és a nyugtaadással nő a várakozási idő, hiszen eddig csak a beteg adatait vitték számítógépre. Bükkerdő Pál salgótarjáni háziorvos szerint a nyugtaadás körülbelül annyi időt vesz igénybe, mint egy recept kinyomtatása.

Miskolcon valamennyi háziorvos számítógépes program alapján állítja ki a nyugtát a vizitdíjról. Gyarmati Tamás háziorvos azonban hozzátette: ugyanakkor igen sok részlet még nem tisztázódott, így a cukorbetegek kezelése, vagy az otthoni szakápolás. 

Jász-Nagykun-Szolnok megyében, de bárhol másutt is, botrányok és veszekedések várhatók a rendelőkben és a kórházakban a vizitdíj jogszabály által előírt bevezetése kapcsán, mivel sem a háziorvosok, sem a rendelőintézetek és kórházak nem tudtak kellő technikai háttért teremteni a zökkenőmentes működéshez - mondta a megyei orvosi kamara elnöke. Rédl Jenő felháborítónak tartja, hogy mindenféle hirdetések jelennek meg a különböző vizitdíj-automatákat kínálva, ezeket a berendezéseket ingyen kellene az orvosok rendelkezésére bocsátni, ha már rákényszerítették őket erre a megalázó munkára. A megyei orvosi kamara tapasztalatai szerint az orvosok és intézmények többsége egyelőre nem tudott gépi segédletet vásárolni a vizitdíj befizetését igazoló számla kiállításához, így marad a számlatömb kézi kitöltése és a velejáró időrablás.

Pécsett az egyetemi klinikákon áprilistól tervezik automata felállítását, addig készpénzes fizetés lesz, és a beszedett pénzt az intézményekhez naponta kétszer érkező körjárattal szedik össze és szállítják el. A megkérdezett orvosok tartanak a vizitdíjtól. Azt mondták, azért, mert lehetnek konfliktusok abból, hogy az emberek nem tudják pontosan, mennyit is kell fizetniük, valamint problémát jelenthet, ha az orvos nem tud pénzt váltani és visszaadni.

A békéscsabai kórházban például az aulában egyszerre hat kórházi dolgozó fogja kiállítani a számlákat, s azt követően mehetnek a betegek a rendelésekre. Berki Emília háziorvos, az orvosi kamara megyei alelnöke hangsúlyozta, hogy "nagy a káosz, a tájékozatlanság a vizitdíjat illetően". A Győr megyei kórházak vezetői elmondták, gondot jelentett a nyugta és számlatömbök beszerzése is. A váci Jávorszki Ödön Kórház igazgatója, Erős András szerint a vizitdíj várhatóan beválik majd, előmozdítja a lakosság egészségtudatosabb magatartását, ugyanakkor a csekély díj összeadódva némiképp ellensúlyozhatja az egészségügyi megszorításokból adódó pénzkiesést. 

Ritzek Klára, a Pest megyei Farmos háziorvosának véleménye szerint a vizitdíj bevezetése egyfajta szükséges rossznak tekinthető, és úgy vélte: a rendelőt felkereső napi átlag száz beteg legalább 30 százaléka valós indok nélkül vár orvosi tanácsra, segítségre, elvéve ezzel az időt és az energiát a ténylegesen ellátásra szoruló betegektől.
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.