Vége lesz a kivonuló show-nak?
A Fidesz és a KDNP közös frakcióülést tart hétfőn, a parlament tavaszi ülésszakának első plenáris ülése előtt. A képviselők majd arról is szavazhatnak, hogy a következő félévben továbbra is minden előre bejelentett miniszterelnöki felszólalásnál kivonuljanak-e.
Az Magyar Távirati Iroda információi szerint a többség amellett van, hogy fenntartsák a kivonulásokat, mert álláspontjuk szerint az eredeti indok - miszerint Gyurcsány Ferencet nem kívánatos személynek tartják a politikában, ezért nem akarnak vele együttműködni - semmiben sem változott: a miniszterelnök ugyanúgy viselkedik, mint eddig, nem ismerte el felelősségét az őszödi beszéd vonatkozásában.
Így valószínűleg kisebbségben maradnak azok, akik szerint fél év után érdemes lenne átgondolni, hasznos-e, ha a frakciószövetség tagjai Gyurcsány Ferenc felszólalásai alatt kivonulnak a parlamenti ülésteremből. Ezt Simicskó István, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezető-helyettese vetette fel ezen a héten, mert véleménye szerint nem biztos, hogy ez a magatartás hosszú távon használ a frakciók politikai megítélésének.
A politikus ugyanakkor jelezte: ha a párt vezetése úgy dönt, akkor továbbra is kivonul. Simicskó István arra a kérdésére, hogy hányan lehetnek a két frakcióban, akik hasonlóan gondolkodnak, azt mondta: nem ismeri mások véleményét, de nem hiszi, hogy egyedül ő az, aki ezen gondolkodik.
A megkérdezett névtelenséget kérő fideszes politikusok arról is beszéltek: azzal, hogy tavaly a Fidesz és a KDNP a kivonulást választotta a miniszterelnök elleni protestálás eszközéül, egy olyan útra kerültek, amelyen nehéz megfordulni, főként akkor, ha semmi olyan nem történt, ami indokolná a változtatást. Mások szerint viszont Gyurcsány Ferenc hétfői évértékelőjét a fideszes és KDNP-s képviselők akkor sem szívesen hallgatnák, ha szó sem lenne kivonulásról.