2007. január. 24. 15:00 Salgó Andrea (hvg.hu) Utolsó frissítés: 2007. január. 24. 14:51 Itthon

Mi lesz a megszűnő szakközépiskolák diákjaival és tanáraival?

Az Oktatási Bizottság alelnöke még mindig elhamarkodottnak tartja a Lengyel Gyula Szakközépiskola hétfő óta tartó éhségsztrájkját. A 20-22 iskolát és az 500 pedagógust érintő átszervezéssel kapcsolatos döntés csak februárban várható. John Emesét arról kérdeztük, hogy mi lesz az elbocsátott pedagógusokkal és az iskolát váltó diákokkal.

Szakközépiskolák létszáma
Jelenleg tízezres nagyságrendű üres férőhely van a szakiskolákban,  amelyek 65-70
százalékos átlagos "osztály-feltöltöttségűek".  A fővárosi
önkormányzat középfokú tanintézeteibe jelenleg 67 ezer diák jár. Ebből a 95 szakközépiskolában 15 ezren, iskolánként 153-an tanulnak.

Forrás: MTI
A bezárás ellen éhségsztrájkoló Lengyel Gyula Szakközépiskolában jelenleg 630 diák tanul, az iskola kihasználtsága alig ötvenszázalékos - mondta a hvg.hu-nak John Emese, az Oktatási Bizottság alelnöke, aki  - a  tegnapi, éhségsztrájkokról szóló cikkünkben foglaltakhoz hasonlóan - továbbra is elhamarkodottnak véli a demonstrációt. A végleges döntés még előkészítés alatt, az érdekegyeztetés pedig folyamatban van - indokolta állítását. A mintegy 20-22 iskola jövőjét érintő  intézmény-összevonásáról februárban dönt az Oktatási Bizottság előre meghatározott szempontrendszer alapján. Köztük nem az iskola kihasználtsága szerepel az első helyen, az osztálylétszámot, a regionális lefedettséget, az épület állapotát - amely a szóban forgó iskola esetében sem kielégítő - ugyanúgy figyelembe veszi a bizottság.

A sztrájkoló iskola tanulóit várhatóan a VII. kerületi II. Rákóczi Ferenc közgazdasági szakközépiskolába helyeznék át - felelte a hvg.hu kérdésre John Emese. Cáfolta ugyanakkor a hvg.hu korábbi értesülését miszerint az új iskola nem biztosítja a diákok számára a jelenlegi szakképzést. Mint hangsúlyozta, szakmai csoportok nem szűnnek meg, kereskedelmi tanulmányaikat a diákok továbbra is folytathatják a belvárosi intézményben.

A pedagógusokat illetően elismerte, hogy az átszervezés következtében körülbelül félezres létszámleépítésre lehet számítani. Az elbocsátottak többsége azonban pályázhat majd a hamarosan megjelenő Társadalmi Megújulás Operatív Program tanárok továbbképzésére irányuló kiírásaira. Ennek maximális keretösszege várhatóan 4,5 milliárd forint. A többiek - életkoruknak megfelelően -választhatnak a pályaelhagyás és a nyugdíj között.

Egy, az átszervezésben csak közvetve érintett, neve elhallgatását kérő kőbányai szakközépiskola igazgatója szerint nemcsak szakmai szempontok állnak az éhségsztrájkoló intézmény bezárásának hátterében. Szerinte nem volt olyan erős lobbitevékenysége az iskolának, mint mondjuk a környéken található másik kereskedelmi iskolának.  

A kőbányai iskolában csak a szakképzést szervezik át, az általános oktatás folytatódik - mondta az igazgató. Szerinte célszerű lenne megtartani a két szakképző osztályból legalább egyet ahhoz, hogy a szakképzési alapból befolyó összeg legalább a felét megkaphassa az iskola. A szakképzési alapba 10 cég fizeti be a fejpénz 0,75 százalékát, így az iskola összesen 5-6 millió forintból gazdálkodik egy évben. Amennyiben sikerülne legalább egy osztályt megtartania az iskolának, a jelenlegi számítástechnikai képzés helyett új webmester képzést indítanának.

A 20-22 átszervezésre váró listán szereplő intézmény között bizonyára még jónéhány van, amely ragaszkodna a szakképző osztályaihoz, de tüntetni egyelőre várhatóan még két iskola fog. A Kossuth Lajos szakközépiskola pénteken, egy budafoki intézmény tanulói és tanárai pedig szombaton vonulnak a Városháza elé.

 

Hirdetés