Nem tartja bűnösnek magát a Baumag elnöke
Nem érzem magam bűnösnek, mert a vádirat nem felel meg a jogállami követelményeknek, a törvényi hivatkozások nem precízek, és az ott felsorolt cselekmények nem törvényellenesek - jelentette ki a Baumag Stratégiai Fejlesztő Szövetkezet korábbi elnöke a tárgyaláson. A jelen levő kisbefektetők többször hangosan fejezték ki elégedetlenségüket.
Tagadta bűnösségét Balázs László, a Baumag-ügy elsőrendű vádlottja a Fővárosi Bíróságon hétfőn megkezdődött büntetőperben, mert szerinte a vádirat nem felel meg a jogállami követelményeknek, a törvényi hivatkozások nem precízek, és az ott felsorolt cselekmények nem törvényellenesek.
Az ügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel, csődbűntettel, jogosulatlan pénzügyi tevékenység végzésével, tőkebefektetési csalással, számviteli rend megszegésével, közokirat hamisítással, felszámolási eljárás meghiúsításával, és gazdasági adatszolgáltatás elmulasztásával vádolja Balázs Lászlót.
A perben a Baumag volt elnöke mellett további 11 személyt is megvádolt az ügyészség. A vád szerint magas kamattal ígéretes befektetési lehetőségeket kínáltak a vádlottak, de a pénz nagy részét nem fizették vissza, így 12.700 kisbefektetőt összesen mintegy 31,8 milliárd forinttal károsítottak meg. A Baumag 2003 október 9. óta nem fizet tagjainak.
Balázs László a per elhalasztását, továbbá vagyona zár alá vételének felfüggesztését kérte, és indítványozta az ügyben eljáró ügyészek elfogultság miatti kizárását az ügyből. A bíró nem látta törvényes okát a per elhalasztásának.
Az ügyész elmondta: a Balázs László vezette Baumag cégcsoport 1995-2003 között összesen 160 milliárd forint bevételre tett szert szövetkezeti üzletrészek befizetéséből, és 143,5 milliárd forint értékben vásárolt vissza üzletrészeket, ennek különbözeteként 16 milliárd forint vagyonnal rendelkezett, és ezen időszak alatt 6,6 milliárd forintot fordítottak cégeik működtetésére.
Balázs László a bíró kérdésére először úgy válaszolt: nem értette meg a vádat, mire a bíró röviden elismételte a vádpontokat.
A mintegy hatórás tárgyaláson a többségében megkárosított kisbefektetőkből álló hallgatóság többször hangosan fejezte ki elégedetlenségét, és nem tetszését Balázs Lászlóval szemben, ám a bíró rendreutasítására elcsendesedtek.
A tárgyalás végén azonban néhány kritikus bekiabálás miatt a bíró úgy döntött: a következő, csütörtöki tárgyalást a nyilvánosság kizárásával tartják meg.