Adócsalások a Videoton FC-nél: politikusokat is vádolnak
A Videoton FC Kft. gazdálkodásában – a tulajdonosok tudtával – folytatott "felebaráti adok-kapok" a nagy múltú futballklub kifosztásához vezetett -állapítja meg az a Magyar Labdarúgó Ligától (MLL) a fehérvári polgármesterhez eljuttatott feljegyzés, amely a 2004-es átvilágítás alapján készült. A dokumentumban színlelt szerződésekről és sokmilliós indokolatlan kifizetésekről esik szó. A tavaly decemberben bírói szakba jutott ügyben az ügyészség több egykori sportvezető és üzletember mellett Szeiler András korábbi SZDSZ-es és Viniczai Tibor MDF-es alpolgármesterket is vádolja. A vád: adócsalás.
Viniczai Tibor. Belső csűddel © Túry Gergely |
Az egykori Videoton, most FC Fehérvár évek óta likviditási problémákkal küszködik. A klub hétköznapjait felszámolási eljárások tarkítják. A legújabb pedig: a Székesfehérvári Városi Ügyészség adócsalás miatt kilenc személy ellen vádiratot nyújtott be a városi bíróságon a Videoton FC Kft.-t érintő büntetőügyben. A vádlottak padjára ültetik mindazokat, akik 2001 és 2005 között ügyvezetői, illetve játékosügynökei voltak a fehérvári labdarúgócsapatot működtető vállalkozásnak. Kivétel ez alól Szigli István, aki a klub sportügyekért felelős igazgatója volt ebben az időszakban. Az MLL jelentése szerint azonban az ő cégének, a Centerhalf Kft.-nek is pénzt utalt a Fehérvár F. C. Kft. Szigli a hvg.hu megkeresésére hangsúlyozta, hogy őt a rendőrség tisztázta az esetleges vádakkal szemben, a klubhoz pedig immáron három éve semmi köze nincs. Arról nem kívánt nyiltakozni, hogy cégének miért fizetett és mennyit a Fehérvár FC.
A sok éve fennálló, százmilliós nagyságrendű tartozások miatt állandó pénzügyi problémákkal küzdő székesfehérvári futballklub 1984-85-ben élte fénykorát, akkor még döntőt is játszottak az UEFA-kupában a Real Madriddal. Az otthonában „Vidinek” becézett csapat - állítotja az üzemeltető kft. többségi tulajdonosa, Szieben László - ma is bent van Magyarország öt legértékesebbje között, és száz helyezéssel előzi meg a világranglistán a második legerősebb magyar klubot a Debrecent. Szieben a feljelentést megalapozó feljegyzés elkészülésekor egyben az MLL elnöke is volt.
A liga jelentésében az áll, hogy a Fehérvár F. C. Kft. három céggel úgy kötött úgynevezett „értelmetlen szerződéseket”, hogy az egykori Videoton nagyjából a semmiért fizetett. Sélley Zoltán, az MLL-feljegyzés egyik szerzője állítja, minden egyes mondata megalapozott.
A Párban Bt. számára 35 millió 400 ezer forintot utalt a klub. A Centerhalf Kft. esetében nem számszerűsítettek a pénzmozgást, de a feljegyzés szerint öt alkalommal került át pénz az egykori önkormányzati képviselő Szigli István cégéhez, valamint 14 109 700 forintot kapott még a Gabriel 2003 Kft. is, amely az egykori csapattag, a bukaresti Gabriel Vochin tulajdona. Egyes feltételezések szerint ilyen "közvetett" módon fizették a játékosokat.
Sélley a hvg.hu-nak elmondta, az egyik visszaélésekre is alkalmas módszer az volt, hogy súlyos tízmilliókért szerződtettek harmadosztályú román labdarúgókat: „Volt olyan játékos, akinek Fehérváron volt az első ligameccse” – értetlenkedett a szakértő a kezdő focisták megmagyarázhatatlanul magas ára miatt.
A vádlottak nagy padja |
Maráczy Endre elsőrendű vádlott; ügyvezető igazgató, résztulajdonos cégén keresztül a Fehérvár F. C. Kft.-ben. Viniczai Tibor másodrendű vádlott; MDF-es alpolgármester, a Videotont üzemeltető Kft. ügyvezetője volt. Gál László Róbert harmadrendű vádlott; jelenlegi ügyvezető igazgató. Gróf András Sándor negyedrendű vádlott. Szeiler István ötödrendű vádlott volt SZDSZ-es alpolgármester, jelenleg önkormányzati képviselő a Székesfehérvári testületben. Bordás Tibor hatodrendű vádlott; a Párban Bt. résztulajdonosa, ezen keresztül a Fehérvár F. C. Kft.-ben is tulajdonjoggal bír, játékosokat szerződtetett Romániából. Kiss József hetedrendű vádlott; játékosügynök. Gálffy György nyolcadrendű vádlott; játékosügynök. Filipovic, Vladan kilencedrendű vádlott; játékosügynök. |
Bordás Tibor, a Párban Bt. üzletvezetője és résztulajdonosa tagadta, hogy cége bármiféle gyanús ügybe keveredett volna.
"A klub vezetése a bajnokság megkezdése előtt pár nappal megkeresett, szükségük lenne három meghatározó játékosra. Egy kapusra (ő volt Tudor, aki három éven keresztül az év kapusa volt), egy középpályásra és egy csatárra. A klub által fizetett ügyvéd olyan szerződést iratott alá a három játékossal, hogy bérüket és a mérkőzés-prémiumot a bt.-n keresztül kapják egy éven át.
A szerződéskötéskor - Bordás elmondása szerint - semmi olyan nem történhetett, ami a városnak vagy a Videotonnak hátrányos lett volna, hisz jelen volt az önkormányzat ügyvédje, és a Fehérvár F.C Kft.-t is öten képviselték, akik jóváhagyták mindazt, amiről most Bordásnak a bíróság előtt kell számot adnia: Maráczy Tibor, a cég ügyvezetője, Nagy László, az önkormányzat képviselője, Pénzes Mihály, a kft. felügyelő bizottságának akkori elnöke (a fehérvéri MSZP frakcióvezetője), Szigli István sportigazgató, és Dósa Mátyás gazdasági igazgató is.
Mint Bordás hozzátette: nemzetközi menedzserengedéllyel rendelkezik, és alkalmazta azt a három embert, akiknek a pénzét számla ellenében kifizették. "Így ment ez majd az összes futball csapatnál, attól az apró különbségtől eltekintve, hogy Szieben László már akkor rá akarta tenni a kezét a Videotonra. Feljelentette a rendőrségen a klubot, holott ennyi erővel ezt tíz klubbal is megtehette volna" – nyilatkozta lapunknak Bordás Tibor.
Bordás kétli, hogy Szieben Lászlónak sikerülni fog eladni az FC Fehérvárban 2005-ben szerzett 80 százalékos tulajdonrészét, amelyet már néhány hónapja árul. ”Most már hiába akar a fehérvári fociból meggazdagodni, miután eladta a legjobb játékosokat, nem talál olyan vevőt a csapatra, aki kifizeti azt, amit ő kér, és mellette még közel 200 millióért nullszaldóssá teszi a kft-t.” – állítja a FIFA-licenszes menedzser.
Maráczi Endre, a Videoton FC Kft.-nek a szerződések megkötésekor hivatalban lévő ügyvezető-igazgatója korábban a Napi Ász című napilapnak adott nyilatkozatában nevetségesnek minősítette az MLL feljegyzésében foglaltakat, és határozottan visszautasította, hogy valódi ellenszolgáltatás nélkül történtek volna a kifizetések. A hvg.hu részéről többször is kerestük Maráczit, de lapzártánkig nem sikerült utolérnünk.
A futballklubot működtető cégben kisebbségi tulajdonosai között van az egykori ügyvezető igazgató, Fehérvár MDF-es alpolgármestere, Viniczai Tibor. Az ügyvédje által közzétett sajtóközlemény cáfolja a vádirat rá vonatkozó részét. Állítása szerint a vele kapcsolatba hozott bő 3 millió forintnyi elmaradt adóbefizetésről nem volt tudomása. Igazságtalannak tartja neve meghurcolását, hisz 2000-től mintegy 40 millió forintot fektetett be saját pénzéből a fehérvári foci utánpótlás csapatának támogatásába. A Gárdony-Videoton Sportiskola, majd a profi klub vezetőjeként a sok éve görgetett 200 millióra dagadt hiányt 130 millióra apasztotta vezetésének egy éve alatt. „Én voltam ugyan az ügyvezető, de a napi ügyek intézése Szigli István sportigazgató és Dósa Mátyás gazdasági igazgató nevéhez is köthető. Az enyém tiszteletbeli poszt volt, fizetés nélkül, önkormányzati felkérésre. Dósa és Szigli sporthoz értő szakemberek” – tette hozzá Viniczai. Szigli István elzárkózott a hosszabb beszélgetés elől, Dósa Mátyást pedig nem tudtuk elérni, bár többször próbáltuk telefonján.
Viniczai politikai támadásként értékeli a történteket, mivel szerinte a nevét – a vele szemben indított lejárató kampány részeként – a Fidesz keverte bele az ügybe. Ezt azért állítja, mert a Fidesz frakció már 2002 végétől a vizsgálat megindítását követelte. Mint megtudtuk, az ügyben többen is tettek feljelentést, köztük a városi Fidesz-szervezet. Cser-Palkovics András országgyűlési képviselő, a Fidesz városi alelnöke cáfolta az MDF-es politikus állítását.
Viniczain összesen mintegy három és fél millió forintos közteher elmaradt befizetését kéri számon a vádirat. Gieszné dr. Boda Orsolya, a Fejér Megyei Bíróság szóvivője jelezte, a vádirat tartalmáról egyelőre nem adhat bővebb felvilágosítást.
Sipos Anett