A második Gyurcsány-kormány elmúlt fél éve
A kormány első fél éve az egyensúly gyors megteremtéséről, illetve az egyensúlyt tartóssá tevő reformok elindításáról szólt - mondta évzáró kormányszóvivői tájékoztatóján Danks Emese, kormányszóvivő.
A második Gyurcsány-kormány megalakulásakor az erős és sikeres új Magyarország megteremtéséhez szükséges egyensúlyt, a reformokat és fejlesztéseket helyezte politikájának középpontjába - mondta Danks Emese, kormányszóvivő, aki szerint az eddigi intézkedések következtében 2007-ben már stabil alapokon indulhat meg az ország történelmi mértékű fejlesztése az Új Magyarország Fejlesztési Terv forrásaiból.
"Mindez azzal jár, hogy 2007-ben – az elmúlt négy év dinamikus életszínvonal-növekedése után – enyhe korrekció következik" - hangoztatta, majd megjegyezte, "jövőre nem élünk majd rosszabbul, mint ahogyan tavaly éltünk”.
Hangsúlyozta, hogy a kormány véleménye szerint az áldozat nem hiábavaló, hiszen minden egyes megtakarított forintra öt forint fejlesztési forrás jut a következő években, így 2008 már az újrakezdés esztendeje lehet, 2009-ben pedig meglesznek az első, mindenki számára érzékelhető eredményei is a reformkormányzásnak. Eseménydús évet tudhatnak magunk mögött, amelyben a kormány soha nem látott tempót diktált. Példaként említette, hogy a második Gyurcsány-kormány megalakulása óta 32 ülésén mintegy 688 anyagot tárgyalt meg, 232 kormányrendeletet és 224 kormányhatározatot fogadott el, és 87 törvényjavaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek.
Az Új egyensúly program gyors egyensúlyjavító intézkedéseivel a kormány 1,5 százalékkal csökkentette a 2006. évi költségvetés hiányát, sőt, az eddigi adatok alapján reális esély van arra, hogy egy számjegyű maradjon a deficit. Jelezte: 2007-re már 6,8 százalékos hiánnyal számol a kabinet. Emlékeztetett arra, hogy a konvergenciaprogram az egyensúly helyreállításában a kiadások csökkentésére és a reformokra helyezi a hangsúlyt: az egyensúlyjavulás 90 százaléka a kiadások csökkentéséből származik, míg az állam bevételeinek emelkedéséből csupán 10 százalék. Felidézte: amikor a kormány fél évvel ezelőtt bejelentette az Új egyensúly programot, ígéretet tett arra, hogy az állam magán kezdi a takarékoskodást és azóta számos lépést meg is tett ennek érdekében.
Ide sorolta, hogy a miniszterek száma több mint harmadával, a felső vezetőké csaknem a felével, az apparátusé pedig ötödével csökkent, és 2007-ben mintegy 15 ezerrel kevesebben dolgoznak a központi költségvetési szerveknél. A kormányszóvivő szerint ebbe a sorba illik a kormányzati negyed is, melynek létrehozása jelentősen mérsékli majd az állam működési költségeit, ugyanúgy, mint a gépjárműpark csökkentése.
Danks Emese kitért arra: 2007-ben folytatódik a szigorú költségvetési gazdálkodás, alacsonyabbak lesznek a közszféra működési kiadásai, de vannak olyan területek, ahol a versenyképesség javítása, vagy az igazságosság növelése érdekében jövőre is növekszik majd az állami hozzájárulás mértéke. Ide tartozik - mint mondta - hogy a kormány maradéktalanul teljesíti a nyugdíjasokkal szembeni kötelezettségeit: a januári 4 százalékos emelésnek és a tavaly decemberben elfogadott ötéves igazságossági nyugdíjprogram 2007. évi lépéseinek köszönhetően a nyugdíjak megőrzik a vásárlóerejüket jövőre is.
A kormányszóvivő úgy fogalmazott: az egészségügy területén a 300-as a meghatározó szám, mert február 15-étől 300 forintos jelképes vizitdíj lesz, amely csökkenti az indokolatlan orvos-beteg találkozókat és 300 forint lesz a kórházi napidíj is. Hozzáfűzte: a tudatos gyógyszerfogyasztást segíti elő, hogy jövőre egy minimális díjat minden gyógyszerért fizetni kell majd, és ez szintén 300 forint lesz.
Az egészségügyi reformmal kapcsolatban kiemelte: az új, korszerű intézményhálózat kialakítása érdekében 60 ezerről 44 ezerre csökken az aktív, míg 20 ezerről 27 ezerre nő a krónikus ágyak száma. Felidézte, hogy az idén eldőlt az is, hogy 39 súlyponti kórház működik majd az országban: ezek 55 kilométeren belül mindenki számára elérhetőek lesznek.
Szijjártó: 2007 valóban fájni fog
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint 2006-ban két dolog derült ki a szocialistákról: nem tudnak kormányozni és nem demokraták. Dilettáns és antidemokratikus kormányzásuk Magyarországot pénzügyi válságba, a magyar családokat pedig megélhetési válságba sodorta. 2007-ben a magyar emberek fogják megfizetni Gyurcsány Ferenc hazugságainak árát: a vizitdíj, a megemelt gáz- és távhődíj, a magasabb élelmiszer- és gyógyszerárak formájában.
A kormányzatnak semmiféle elképzelése sincs a reformokról; eddig sem reformokat, hanem pénzbehajtást folytattak. 2007 tehát, ha ugyanígy folytatják a szocialisták, akkor valóban fájni fog Magyarországnak, akkor hazánkban tovább fog tombolni a politikai hazugság, a kormányzati pénzbehajtás és a megélhetési válság - írta közleményében az ellenzéki párt politikusa.