2006. december. 11. 14:44 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 11. 14:46 Itthon

Több civil szervezet is támogatja a PDSZ pénteki sztrájkját

Több civil szervezet is támogatja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által péntekre hirdetett kétórás figyelmeztető sztrájkot - közölte Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke.

Az érdekvédő közölte: támogatja péntek reggeli akciójukat a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE), a Liga, a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesülete (Mante), az orvos és a gyógyszerészkamara, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete, a Magyar DJ-k Egyesülete.

Elmondta: a PDSZ minden intézménybe elküldte felhívását, melyre eddig mintegy 300 levél érkezett vissza. Mint mondta, ezekből az derül ki, hogy a tíz százalékot sem éri el azoknak az intézményeknek az aránya, ahol nem lesz munkabeszüntetés pénteken. Az adatokat folyamatosan dolgozzák fel, friss számokat szerdára ígért az érdekvédő.

Kerpen Gábor megerősítette korábbi álláspontjukat, mely szerint nem az intézmény köteles gondoskodni a gyermekek felügyeletéről a sztrájk alatt, ez a fenntartók kötelessége. Példaként említette a vis major eseteket, az iskolák felújítását.

Morvayné Bajai Zsuzsanna, a NOE képviseletében kijelentette: a szülők a pedagógusok kellett állnak. Úgy vélte: a kormány kihasználhatta volna a jelenlegi pedagóguslétszámot arra, hogy a csökkenő gyermeklétszám mellett emelje az oktatás színvonalát, különösen a tehetséggondozás, a felzárkóztatás területén.

Gaskó István, a Liga elnöke azt mondta, egyetértenek a PDSZ követeléseivel, s támogatást, szolidaritást szerveznek a pedagógusok "harcához". Közölte: sztrájkalapjukból támogatást biztosítanak a PDSZ sztrájkköltségeinek fedezésére. Az érdekvédő felszólította az öt másik szakszervezeti konföderációt a szolidaritásra, s reményének adott hangot, hogy tovább erősödik a munkavállalók közötti szolidaritás. Porogi András, a Mante alelnöke két indokot hozott a pedagógusok sztrájkjának támogatására.

Mint mondta, a magyar nevelők és tanárok "régi álma", hogy szeretnének megélni abból a fizetésből, amit az iskolában keresnek. 1997 és 2004 között olyan volt a tendencia, hogy ez valóra válik, de idén ettől már távolabb kerültek, s jövőre még távolabb lesznek.

Úgy vélte, azok az intézkedések, amelyek úgymond hatékonyabbá tennék a közoktatást, épp annak a romlását idézik elő, s forrást vonnak ki a rendszerből. Azért lesz rosszabb az oktatás, mert gyengébben képzett emberek, kevesebb pénzért, többet kell, hogy dolgozzanak - mutatott rá, hozzátéve: nem hallotta, hogy ebben az oktatási reformban mi a reform, és mi mitől lenne jobb.

Hirdetés