2006. december. 08. 15:33 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 08. 15:29 Itthon

Alkotmánybírósághoz fordult a Fidesz

A Fidesz és a KDNP a négy elutasított népszavazási kérdése ügyében csütörtökön benyújtotta kifogásait az Alkotmánybírósághoz, egyben arra kérte a testület elnökét, tegye lehetővé, hogy a kérdésekről egy időben lehessen népszavazást tartani - erről Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője számolt be pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

A két ellenzéki párt azokban a kérdésekben fordult az Alkotmánybírósághoz, amelyeket korábban az Országos Választási Bizottság (OVB) elutasított. Ezek a tandíjra, a vizitdíjra, a nyugdíjasok munkavállalására és a kormánytagok költségvetési hiányért viselt felelősségére vonatkoznak.

A beadványok mellett a Fidesz és a KDNP elnöke közös levélben arra kéri Bihari Mihályt, az AB elnökét, hogy a testület lehetőség szerint egyszerre hozza meg a döntéseket a kérdésekről, vagy egyszerre hozza a döntéseket nyilvánosságra, annak érdekében, hogy valamennyi arra alkalmas kérdésről egyszerre lehessen népszavazást tartani.

Szijjártó Péter kiemelte: bár szerintük a választópolgárok közvetlen demokráciagyakorlásának kérdése nem rendelhető alá pénzügyi szempontoknak, mivel egy népszavazás 3,5-4 milliárd forintba kerül, az ország jelenlegi gazdasági helyzetében indokolt, hogy a kérdésekről lehetőleg egy időben legyen népszavazás. A másik három ügyben, a kórházak állami és önkormányzati kézben maradásáról, a gyógyszerek patikán belüli árusításáról és a termőföld családi gazdálkodóknál maradásáról szóló kérdéseket az OVB korábban már hitelesítette, azonban a döntés ellen két magánszemély kifogást tett az Alkotmánybíróságon, így most mind a hét kérdésről döntenie kell a testületnek.

Mint elhangzott, a Fidesz fenntartja korábbi álláspontját, amely szerint az OVB politikailag elfogult és szakmailag elfogadhatatlan döntést hozott, amikor a hét népszavazási kérdésből négyet elutasított.

Szijjártó Péter kifejtette: a tandíjra vonatkozó kérdés elutasítását az OVB azzal indokolta, hogy az érinti a kormány programját, a Fidesz és a KDNP Alkotmánybírósághoz benyújtott kifogása szerint azonban a kormányprogramban szövegszerűen nem szerepel a "képzési hozzájárulás". A vizitdíjra vonatkozó kérdésnél OVB arra hivatkozott, hogy az érinti a költségvetést, a két ellenzéki párt szerint ugyanakkor a vizitdíj az egészségügyi szolgáltató bevételét képezné, költségvetésben kiadási oldala nincs, ezért ha eredményes lenne az erről szóló népszavazás, akkor sem kellene módosítani a büdzsét.

A nyugdíjasok munkavállalásáról szóló kérdés ügyében a Fidesz nem ért egyet az OVB álláspontjával, amely szerint a kérdés nem egyértelmű, hiszen a jelenlegi törvényi szabályozásra hivatkoznak. Hasonlóan nem tartja megalapozottnak a két ellenzéki párt a kormánytagok költségvetési hiányért viselt felelősségére vonatkozó kérdés elutasítását sem, amelyet az OVB azzal indokolt, hogy a kérdés nem egyértelmű és alkotmánymódosításra irányul.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 10. 13:00

Fidesz–Mi Hazánk-meccs lett a tolnai időköziből – riport a körzetből, ahol a Tisza nem indított jelöltet

A Mi Hazánk futhat be második helyre a Fidesz jelöltje mögött az időközi választáson Tolna megyében, amelyet Potápi Árpád halála miatt tartanak a hétvégén. A baráti polgármesterektől állítólag 60 százalékos Fidesz-győzelmet várnak el, a dombóvári Tisza-szimpatizánsok pedig rájöttek, hogyan lehet annak ellenére izgalmas a vasárnapi választás, hogy a Tisza nem indított jelöltet. Riport Tolnából.