2006. december. 04. 17:20 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 04. 17:10 Itthon

Az inflációnál jobban drágulhatnak a közműdíjak

Budapesten jövőre csaknem minden közszolgáltatás díja jobban drágulna a KSH inflációs prognózisában jelzett 7,2 százalékos mértéknél; a vízdíjat az egyre csökkenő, tavaly 5 százalékos fogyasztáscsökkenés és a jelentős energiaköltségek miatt javasolják a korábbi éveknél jobban megemelni - közölte a főpolgármesteri hivatal kommunikációs igazgatója hétfőn. Szegeden ötvenöt százalékkal drágulhat a távhő.

Nyáry Krisztián elmondta, hogy a Főpolgármesteri Kabinet hétfőn a cégjavaslatokat némileg lefaragva véglegesítette azt a hivatali álláspontot, amelynek alapján a Fővárosi Közgyűlés a jövő héten az új tarifákról dönt. 

A kéményseprésnél 5,4 százalékos, a vízdíjnál 9,8 százalékos, a csatornahasználatnál 9,4 százalékos, a szennyvízszippantásnál 9,6 százalékos, a szemétdíjnál 8,4 százalékos, a temetkezésnél 8,1 százalékos emelést javasol a városvezetés. 

Szegedi távhőár-emelkedés
Csaknem ötvenöt százalékkal emelkedik a távhő díja Szegeden, ha azt pénteken elfogadja a közgyűlés. Az előterjesztés szerint az elmúlt években a bekövetkezett elektromos energiaár változásokból eredő költségnövekedést a 2004-2006. évi időszakban nem érvényesítették az alapdíjakban. A Szegedi Hőszolgáltató Kft. az energiaár változások és a várható 2007. évi infláció figyelembevételével 9,63 százalékos alapdíj emelésre tett javaslatot. 
A távfűtési díjemelések kapcsán a főpolgármester még egyeztetni kíván a kormánnyal - hangsúlyozta a kommunikációs igazgató. A jelenlegi elképzelések szerint januártól átlagosan 15 százalékos lenne a drágulás a 240 ezer fővárosi távfűtéses lakásnál. A háztartások 30 százalékánál, 53660 forintos havi jövedelemig 1,2 százalékkal csökkennek a díjak. A 93906 forint feletti jövedelműeknél 44 százalékos lenne az emelkedés, a kettő között pedig jövedelemcsoportonként 7-15-23 százalékos áremelés várható. 

A BKV jövő évi tarifáiról szóló javaslat jövő hétfőn kerül a kabinet, csütörtökön pedig a közgyűlés elé. A korábbi információk szerint maximum 15 százalékos lehet az egyelőre még több alternatívát tartalmazó emelkedés mértéke.

Nyáry Krisztián a javaslatok hátterét részletezve egyebek közt elmondta, hogy a vízdíjat az egyre csökkenő, tavaly 5 százalékos fogyasztáscsökkenés és a jelentős energiaköltségek miatt javasolják a korábbi éveknél jobban megemelni, lakásonként havi 244 forintos növekedést eredményezne ez a díjemelés. A csatornadíj mértékét jelentősen befolyásolja a vízterhelési díj, ami jövőre is még 20 százalékos lesz. Az egy lakásra jutó havi többletkiadás 186 forint lesz a csatorna díjánál. A kéményseprési díj havi 70-80 forinttal növeli a háztartások kiadását kéményenként. A szemétdíjnál havi 31 forintos emelés várható "kukánként". A díjemelés mértéke akár 4,2 százalékos is lehetne, ha a cég előrelátó módon nem tartalékolna évi egymilliárd forintot a pusztazámori szemétlerakó szükségszerű bővítéséhez. A temetéseknél a közszolgáltatások ára drágul 8 százalékkal, a szabadáras dolgok, így a kellékek maximum 4 százalékkal emelkednek. 

A távfűtés esetében a jelenlegi gázár-támogatási rendszer megszűnése miatt a távhő-szolgáltató lakossági energiaköltsége drasztikusan növekszik, s ezt a cég takarékossági intézkedésekkel nem tudja ellensúlyozni - hangsúlyozta az igazgató. 

A gázár-támogatási rendszer megszűnése miatt a Főtáv Zrt. éves lakossági energiaköltségei 86 százalékkal, 16,5 milliárdról 30,7 milliárd forintra növekednek. A cég számára 2,4 milliárd forintos vesztséget jelentenek, ha a távfűtési díjemelést egy hónappal később, februárban vezetnék be, s ez a veszteség minden további hónapban megduplázódna. 

A kabinet ülésén nem volt szó a fővárosi MSZP-SZDSZ koalíciós tárgyalásokkal összefüggő kérdésekről - közölte Nyáry Krisztián. Hozzátette: a lapértesülésekkel ellentétben a hét első napjaiban biztosan nem lesz találkozó a miniszterelnök és a főpolgármester között.
Hirdetés