2006. november. 23. 13:12 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 23. 13:16 Itthon

Sió: a kormány "reformot hazudik" a közoktatásban

A Fidesz szerint a közoktatásban bevezetni tervezett új finanszírozási modell hazugság, nem más, mint a normatívacsökkentés álcája – közölte Sió László, a párt oktatási műhelyének vezetője.

A teljesítménymutatót, tanítási együtthatót és az adott évfolyamon tanulók számát, valamint átlaglétszámot is tartalmazó képlet valójában nem csoport-, hanem továbbra is gyermekarányos finanszírozást takar, csak csökkenő normatívákkal – mondta Sió.

A költségvetésben rögzített új szabályzó alapján az érdemi változás "csak" annyi, hogy drámai mértékben csökken a támogatás, illetve – mivel a csoportok új átlaglétszáma felmenő rendszerben lép be – valamivel differenciáltabb, mint eddig volt – tette hozzá a szakpolitikus, egykori államtitkár.

A közoktatás normatív támogatása összességében az idei 442,6 milliárdról 430,4 milliárdra csökken - mondta, hozzátéve: mivel a megszorítás az év utolsó harmadában jelenik meg, az idei 11 milliárdos hiány 2008-ra már 30 milliárd forintra fut majd fel, s erre jönnek még az ennek kétszeresét kitevő inflációs hatások.

A Fidesz számítása szerint az új modellben majdnem mindenki rosszabbul jár majd, s az átmeneti egy-két évben is csak az óvodák, illetve a csak 7-8. valamint 11-13. évfolyamot működtetők járnak jól. Ők is csak addig, amíg hatályba nem lép az ajánlott átlaglétszám.

Az összes többi osztálynál kevesebb normatívából kell kijönniük a fenntartóknak jövőre, első évfolyamon az eddig 204 ezer helyett 145 700 forint, 2-3 évfolyamon 204 ezer forint helyett 172 800 forint lenne a normatíva. Jelentős a csökkenés az ötödik osztályban is, ahol az eddigi 212 ezer forint helyett 171 800 forintot irányoz elő a büdzsé.

Kitért arra is, hogy a Draskovics Tibor nevével fémjelzett államreform bizottságnak készült anyagban az szerepel: szükséges az intézményfenntartók teherviselési arányai közötti indokolatlan különbség megszüntetése. Sió szerint ez nem jelent mást, minthogy 2007 szeptemberétől megszűnik több kiegészítő normatíva, így a kistelepülési (25 ezer forint/fő, illetve 45 ezer forint/fő), a bejáró normatíva (15 ezer forint/fő) és a társulási (45 ezer forint/fő).

Ezzel az eszközzel megfosztják a településeket az önálló intézményfenntartás lehetőségétől, de attól is, hogy maguk döntsék el, kivel szeretnének együttműködni, társulni egy-egy feladat elvégzésére. Vagyis marad a kormány által kijelölt társulási forma, ami alkotmányos aggályokat is felvet.

Sió László összegzése szerint 15-25 százalékos normatívacsökkenés és 7 százalékos infláció mellett az alsó tagozatok működtetése lehetetlenné válik, de az önálló 1-8. évfolyamos iskolák léte is veszélybe kerül. Nem is beszélve a kisebb településeken iskolába járók gyerekekről, akik után 2007-ben akár százezer forinttal, azaz 40 százalékkal is kisebb támogatásra számíthat az önkormányzat.

"Reformot hazudnak, egy bonyolult képletbe rejtik el, hogy egyszerűen elveszik a pénzt az intézményektől" – mondta a Fidesz politikusa. Sió hozzátette: ez további intézményösszevonásokat, bezárásokat és pedagógus-elbocsátást eredményez majd.

Hirdetés