2006. október. 13. 12:10 Utolsó frissítés: 2006. október. 13. 22:57 Itthon

Miért menesztette Gyurcsány Katonát?

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azonnali hatállyal menesztette Katona Tamást, a Pénzügyminisztérium államtitkárát. Katona nyilvánosságra hozta: a kormány 2008-tól vezetné be az ingatlanadót továbbá azt állította, nem csökkennek jövőre a reálbérek.

Menesztették a pénzügy államtitkárát, Katona Tamást. Gyurcsány - mint Danks Emese szóvívő útján közölte - megengedhetetlennek és elfogadhatatlannak tartja, hogy "kormányzati tisztviselők nyilatkozatai olyan szándékokat tulajdonítsanak a kormánynak, amelyekről döntés semmilyen formában nem született, amelyek nem tükrözik a kormány konkrét álláspontját, pontos terveit."

Katona csütörtökön, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége rendezvényén azt mondta: a kormány 2008-tól vezetné be az ingatlanadót az átlagosnál értékesebb, jelenleg 9,5 millió forintnál többet érő lakóingatlanokra. Katona Tamás jelezte, még nincs döntés arról, hol húzzák meg az alsó értékhatárt, a törvénytervezetet tavasszal kívánják a parlament elé terjeszteni. De azt is közölte, hogy a reálbér a következő két évben nse nem csökken, se nem nő, és jövőre a kormány nem tervez bevételnövelő intézkedéseket. 

Tény, hogy ennek igencsak ellentmondani látszanak az utóbbi napokban napvilágot látott vélemények a reálbér illetve reáljövedelem alakulásáról.  (A nominális bér illetve jövedelem emelkedésből le kell vonni az infláció ütemét). Tóth Gábor a szociális és munkaügyi minisztérium főosztályvezetője például kifejtette, a konvergenciaprogram jövőre 6 százalékos inflációval számol, a kormány 3-3,5 százalékos bruttó keresetnövekedést  javasol az Országos Érdekegyeztető Tanácsban. Ez 2,5-3 százalékos reálbér ccsökkenést jelent, jóllehet a konvergenciaprogram egyenesen 4 százalékos reálbércsökkentést ír elő 2007-re.  Jövőre e egyszerre hatnak a magasabb adó- és járulékkulcsok, a gyorsuló infláció, valamint a költségvetési kiadások lefaragása; a program alapján az egy főre jutó reáljövedelem (a bér és egyéb juttatások) 1,7 százalékkal csökken majd - számolta ki a Napi Világgazdaság. 

Gyurcsány utalt arra is, nem először fordult elő, hogy Katona elhamarkodottan nyilatkozik. Az inforadio.hu emlékeztet rá: az államtitkára június 27-én az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén bejelentette: a kormány elfogadja, hogy a 15 százalékos áfakulcs 17, a 20 százalékos pedig 23 százalékra emelkedjen. Később kiderült, hogy az SZDSZ nem tudott erről a tervről, a kormány pedig végül a 15 százalékos áfakulcs 20 százalékra emelése mellett döntött, az addig 20 százalékos kulcs változatlanul hagyása mellett.

Az ingatlanadó késöbbi bevezetése mindamellett nyílt titok, bekerült a konvergenciaprogramba is. A kormány álláspontja szerint az adóval érintettek körének, az adó alá vont ingatlanoknak a meghatározása, az adó kiszámításának, kivetésének és beszedésének módja, valamint a mentességeknek, a kedvezményeknek a kidolgozása további szakmai vizsgálatok és elemzések tárgya. "A részletekről társadalmi, politikai egyeztetések keretében születik döntés". A Pénzügyminisztérium államtitkári posztjának betöltéséről még nem döntöttek.

A Fidesz frakcióvezetője szerint Katona Tamás pénzügyminisztériumi államtitkár lemondása azt jelzi, hogy "Gyurcsány Ferenc valószínűleg úgy döntött, leszámol bűntársaival" - Navracsics Tibor erről pénteki sajtótájékoztatóján beszélt.

Navracsics szerint a miniszterelnök a balatonőszödi beszéd óta menekül, először  a rendszerváltás óta eltelt 16 évre, majd a politika élet minden szereplőjére próbálta szétteríteni a felelősséget hazugságaiért. Amikor ez nem ment,  "valószínűleg úgy döntött, hogy magát mentse, leszámol a bűntársakkal."

Gyurcsány Ferenc bepánikolt, ezért váltja le azokat az embereket, akik még az indokoltnál is hűségesebben igazolták az ő nyílt és szervezett politikai hazugságát- állította a Fidesz frakcióvezetője.
 
Navracsics Tibor úgy véli, a "színes beszédű" Katona Tamás volt az egyik fő aktora a nyílt és szervezett politikai hazugságoknak, és ő volt az, aki - véleménye szerint - ebben a legtovább tartotta magát. Két nappal a balatonőszödi beszéd nyilvánosságra kerülése után is cáfolta egy interjúban, hogy a miniszterelnök a Pénzügyminisztérium trükközéséről is beszélt volna májusban az MSZP-frakció előtt.

A Fidesz frakcióvezetője arra kérte a kormánytöbbség pártjait, gondolják meg még egyszer, biztosan Gyurcsány Ferencet akarják-e hatalomban tartani, vagy pedig saját hitelességüket kívánják növeli, és ezért új miniszterelnököt neveznek ki, vagy szakértői kormányról kezdenek tárgyalásokat.

"Fontosnak tartottam, hogy jelezzem ismét a baloldal felé, hogy tiszteletben tartjuk a parlamenti többség logikáját, de úgy gondoljuk, hogy rossz döntést hoztak, amikor bizalmat szavaztak Gyurcsány Ferencnek" - hangsúlyozta a politikus, hozzátéve, hogy az MSZP-n és az SZDSZ-en múlik, továbbra is egy belföldön és külföldön egyaránt hiteltelen ember marad-e az ország miniszterelnöke.

A Fidesz frakcióvezetője szerint nyugat-európai elemzők nyilatkozataiból kitűnik, hogy Gyurcsány Ferenc egyre inkább terhessé kezd válni Nyugat-Európa számára is. A miniszterelnöknek "a minimumpont felé közelít a hitelessége, népszerűsége, elfogadottsága, így nehéz lesz a hátralévő három és fél évet végigélni" - jegyezte meg.

hvg.hu/MTI/inforadio.hu

Hirdetés