2006. október. 09. 15:12 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 09. 16:43 Itthon

Péterfalvi: jogellenes a háziorvosok betegforgalmi jelentése

Jogellenes a háziorvosok tételes betegforgalmi jelentése, mert azt nem törvény, hanem kormányrendelet szabályozza - jelentette be Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos. Egyben felhívta az egészségügyi minisztert, hogy helyezze hatályon kívül a kormányrendeletet.

A kellő jogalap hiányán túl problémát jelent még az is, hogy az orvosok által szolgáltatott információk adatkezelési szempontból "törékenyek", hiszen az "adatok útját" semmiféle külön védelemben nem részesítik.

Péterfalvi Attila szerint - elfogadva, hogy a közpénzek "nyomon követése" jogos igény - el kell dönteni, hogy ennek az ellenőrzésnek együtt kell-e járnia a betegadatok ellenőrzésével, vagy a pénzügyi és a szakmai ellenőrzést külön lehet-e választani.

Az ombudsman felhívta az egészségügyi minisztert, hogy helyezze hatályon kívül a kormányrendeletet, továbbá felkérte a jogalkotókat arra, hogy törvényi szinten teremtsék meg a jogalapot a tételes betegforgalmi jelentés használatához, figyelembe véve a személyes adatok kezelésének feltételeit.

Péterfalvi Attila állásfoglalásában kifogásolta, hogy a postai úton, floppyn eljuttatott adatokat sem védik külön, illetve a számítógépes programmal kapcsolatban is adatvédelmi aggályok merültek fel. Elmondta: amikor az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (OEP) a programot szerették volna megtekinteni, az technikai okok miatt nem sikerült.

Az ombudsman elmondása szerint jogos az a panasz is, hogy akkor is különleges adatok kerülnek az OEP-hez, amikor a beteg ugyan vényköteles, de társadalombiztosítási (tb) támogatásban nem részesülő gyógyszert kap orvosától. Ilyenkor ugyanis a beteg semmilyen "jogviszonyban" nem áll a biztosítóval, hiszen állami finanszírozás nincs a gyógyszere "mögött" - mondta.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.