2006. augusztus. 29. 17:26 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 29. 17:24 Itthon

Szlovákgyalázó szitkok Mosonmagyaróvár utcáin

Élénkpiros festékkel öntötték le Habsburg Frigyes főherceg szobrát, majd feltehetően ugyanezek az elkövetők szlovákokat gyalázó szövegeket festettek Mosonmagyaróvár két pontjára. A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság közösség elleni izgatás alapos gyanúja miatt folytat nyomozást.

Reggel fél hétkor érkezett a mosonmagyaróvári rendőrkapitányságra az állampolgári bejelentés, amely szerint a mosonmagyaróvári agrárakadémiát alapító Habsburg Frigyes főherceg szobrát élénkpiros festékkel leöntötték, majd a szobor elé ugyanezzel a festékkel a "Hazaárulás" szót írták - mondta Kocsis Tünde, a megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferense.

Az elkövetők a közelben egy parkoló betonkorlátjára, a vár felé vezető úton pedig egy hídkorlátra ugyanezzel a festékkel két különböző, egyaránt a szlovákokat gyalázó szitkozódást is felírtak. A megyei rendőr-főkapitányság nagy erőkkel nyomoz az ügyben.

Habsburg Frigyes főherceg 150 éve született. A magyaróvári uradalom nagyapjától szállt rá. 1910-1917 között az Osztrák-Magyar Monarchia szárazföldi erőinek főparancsnoka volt. A főherceg a monarchia összeomlása után családjával 1920-ban Magyaróváron telepedett le, ahol az uradalom mezőgazdasági kérdéseivel is foglalkozott. Magyaróváron a volt uradalmi tiszti lakban laktak, amit ma Habsburg-háznak hívnak. A főherceg Magyaróváron halt meg 1936-ben, és öt évvel korábban elhunyt feleségével együtt a magyaróvári templom kriptájában nyugszik.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.