2006. augusztus. 21. 19:56 Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 22. 12:23 Itthon

Vihar: a tragédia felelősségét senki sem vállalja

Nem végleges adatok szerint vasárnap este négy ember meghalt, egy eltűnt, 38 ember állapota súlyos. Az égi csapásról tudott ugyan az engedélyt kiadó BRFK, de a milliós tömeget vonzó rendezvényt senki sem fújta le. A rendezvényszervező Nexus Kft-t egyre többen emlegetik, a cég képviselői azonban egyelőre kerülik a nyilvánosságot.

A hvg.hu szerette volna megszólaltatni a cég két ügyvezető igazgatóját, de sajnálatunkra se Simon Gábor, se Tóth Tamás nem tudott segítségünkre lenni. Tóth Tamás neve vélhetően jól cseng a reklámiparban, hisz az Akció NXS Reklámügynökség Kft-nél olyan szakmai nagyságokkal van közös cége, mint a szózsonglőr Geszti Péter és Stefcsik Yvette, az Akció Művészeti Propaganda Kft ügynökségvezetője.

Az ünnepség megszervezésére és lebonyolítására a Miniszterelnöki Hivatal egyszerűsített közbeszerzési pályázatot írt ki, erre négy cég jelentkezett. Az egyik pályázat érvénytelen volt, így három pályázó közül választották ki a győztest, a Nexus Reklámügynökség Kft-t. A Miniszterelnöki Hivatal június 18-án kötött szerződést a céggel – ez volt olvasható a Kormányszóvivői Iroda közleményében, ám a magyarorszag.hu honlapot délben már nem lehetett elérni.

A tragédia előtt még azzal dicsekedett Danks Emese a sajtónak, hogy az idei rendezvényeket jóval olcsóbban szervezte meg a kormány, mint 2005-ben. Akkor is a Nexust bízták meg, de tavaly 284 millió volt az összköltség, míg idén 204 millió 330 ezer forint, amelybe beleszámolták az összes rendezvényt, a megemlékezést, a tűzijátékot, az örömkoncertet is.

Noha, az Országos Meteorológiai Szolgálat szinte percre pontosan előre jelezte a vihar közeledtét nem volt senki, aki az egybegyűlt tömeget figyelmeztette volna a közelgő veszélyre. Pirotechnikusok szerint a katasztrófavédelem és a tűzoltóság leállíthatta volna a tűzijátékot. Ennek ellnére 20-án este Dobson Tibor a katasztrófavédelem szóvivője azt nyilatkozta, hogy nem is tudtak a viharról, a rendőrök pedig csak biztosítási feladatokat láttak el. A tragédia másnapján eltűnt a sajtó elől Kozák László a BRFK, és Molnár Péter a Tűzoltóság szóvivője is.

Közben kormányszóvivői tájékoztató keretében Szilvássy György kancelláriaminiszter megnevezte azokat is, akik leállíthatták volna az egymilliónál is több nézőt vonzó rendezvényt. Mint mondta, Bodor Tibor, a MeH főosztályvezetője, illetve az ő főnöke, Tóth Miklós szakállamtitkár és Gál J. Zoltán államtitkár állíthatta volna le a tűzijátékot. Hozzátette: megfelelő információk birtokában saját maga is jogosult lett volna ezt megtenni. A kancelláriaminiszter közölte: a tűzijáték leállítására Demszky Gábor főpolgármesternek, mint a fővárosi védelmi bizottság elnökének is lett volna lehetősége.

Demszky ugyanakkor a délután tartott sajtótájékoztatón eleve kerülte a felelősség kérdését. Pontos kárfelméréssel szolgált, amelynek mérlegét kicsivel lentebb ismertetjük.

Hatalmas volt a kavarodás (Oldaltörés)

A szolgálatban lévő mentősök egyenesen úgy jellemezték az augusztus 20-i éjszakát, mintha háborús állapotok álltak volna be Budapesten. Rengeteg életveszélyes sérültet és súlyos állapotban lévő embert szállítottak a mentők kórházba. A legrosszabb állapotban lévők egyszerre szenvedtek koponya, hasi és mellkasi sérülést. Többük állapota jelen pillanatban is válságos, így nem elképzelhetetlen, hogy az áldozatok száma tovább emelkedik. Bár már Pest megyéből is behívtak mentőkocsikat, a sokszor még így is egyszerre három-négy sérültet szállító járművek mellett - a kartöréses betegek szállításához - a rendőrautókat is igénybe vették. A káoszt csak tovább növelte, hogy a mentőknél csak egy rádiócsatorna van, az ágakkal teli utakon pedig órákig nem volt közvilágítás sem. A vihar elől az emberek magánlakásokba, hotelekbe próbáltak bemenekülni.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat 19 óra 39 perckor e-mailben piros szintű riasztást küldött a katasztrófavédelemnek, de ezt csak 23 óra 30 perc körül olvasták el. A rendőrség és a tűzoltóság jelezte a tűzijáték szervezőinek, hogy a fényparádét le kell állítani, amit meg is tettek, de egy idő múlva a folytatása mellett döntöttek. Szilvásy ugyanakkor hozzátette: a tűzijátékot lebonyolító cég, a Nexus a rendezvény előtt és alatt is a hatósági előírásoknak megfelelően járt el.

A kormányszóvivői sajtótájékoztatón megjelent Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is, aki a kormány nevében részvétét fejezte ki a katasztrófa során elhunytak hozzátartozóinak, illetve együttérzését a sérülteknek.

Az Index állításával ellentétben Újhelyi István az MSZP alelnöke a hvg.hu-nak cáfolta, hogy kapott volna bármilyen értesítést a Nexustól. Az internetes lap azt írja, a cég VIP-vendégeit – ezek közé tartozott Újhelyi István is – sms-ben figyelmeztette, hogy vihar közeleg, ezért ne hagyják otthon az esőkabátjaikat. „Ha sejtettem volna, biztosan nem megyek három kisgyerekkel egy hajóra tűzijátékot nézni. Életem legborzasztóbb pillanatai voltak, amikor a gyerekeket egy sarokba terelve gyakorlatilag rájuk kellett feküdnöm ahhoz, hogy a hánykolódó hajón csúszkáló padoktól és mindenféle tárgyaktól megvédjem őket. Hazaérve száraz abroszokba tekertem az átfagyott és halálra rémült gyermekeimet” – nyilatkozta lapunknak Újhelyi.

Ésszel kell a tűzzel játszani (Oldaltörés)

Székesfehérváron nem kockáztattak. A tűzijátékot szeptember 23-ra halasztották. Botos József, a Királyi Napok fesztivál igazgatója a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott, nem vállalhatták a veszélyt. „Mindent előkészítettünk a tegnapi tűzijátékhoz, de tudtuk, hogy komoly vihar várható, ezért lefújtuk a látványosságot. Ilyen körülmények közt nem lehetett vállalni az esetleges következményeket”– mondta a főszervező.

A fehérvári parádé pirotechnikusa, Cellár Levente is a biztonságra épített. „Kétségtelen jár némi többletköltséggel, hogy a hetekkel korábban összeállított rakétakompozíciókat este visszabontottuk, és szeptemberben újra összerakjuk, de fontosnak tartom, hogy ügyeljünk az emberek biztonságára. Elsődleges szempont, hogy a kilövés helye és a résztvevők közti minimális 50 méteres távolság meglegyen. Bár nem ismerem a fővárosi tűzijátékkal kapcsolatos részleteket (ez idáig senkinek sem volt alkalma azokat megismerni), aki ebben a szakmában dolgozik, annak olyan eszközállományt és állványokat illik használnia, hogy legyen bármilyen szélvihar, azokat fel ne dönthesse, a rakéták szanaszét ne gurulhassanak. Mi is, bár a pesti céghez képest kicsik vagyunk, oldhatatlan kötésű hegesztett vaskalodákban tartjuk a robbanóeszközeinket, melynek már a kiterjedése is akkora, hogy azt képtelen bármilyen vihar feldönteni. Akinél előfordul, hogy egy cső feldől, annak megvan a személyi felelőssége” – mondta Cellár.

Sipos A.

Hirdetés