Városrehabilitáció: Demszky és Tarlós vitája
Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester pénteken visszautasította Tarlós István független főpolgármester-jelölt kijelentéseit, miszerint a főváros kivételez egyes kerületekkel a városrehabilitációs támogatások elosztásánál. A Fidesz és a KDNP támogatását élvező Tarlós István azt mondta: Demszky Gábornak el kell ismernie, hogy csináltak egy kirakat-kerületet, viszont több kerületnek nem adtak támogatást.
© Kiricsi Gábor |
Demszky Gábor rámutatott: a főváros évente átlagosan 1,4 milliárd forintot fordított városrehabilitációra, de a következő években ennél többet költ erre, mert a meglévő forrásokhoz uniós források is hozzáadódnak. Így a főpolgármester szerint felgyorsulhat a panelrekonstrukciós program is.
A X. kerület azért tudott sokféle rehabilitációs projektet megvalósítani, mert a lakásprivatizációs bevételek felét befizette a főváros rehabilitációs alapjába - mondta a főpolgármester, aki közölte, hogy ebből a pénzből vissza tudtak juttatni a kerületnek.
"Tarlós István kerülete, Óbuda (...) azért nem részesülhet ebből a forrásból, mert nem fizette be a lakásprivatizációs bevételeknek a felét. Ez milliárdos nagyságrendű összeg a kerületben" - tette hozzá. Demszky Gábor szerint emiatt Óbuda elesik ettől a jogosultságtól. A főpolgármester kitért arra is, hogy nem Óbuda az egyedüli kerület, ahol ezt a, szerinte, helytelen gyakorlatot követik. "A fővárosnak nem áll módjában kikényszeríteni ezeket a befizetéseket, pereskedni pedig kerületekkel mi nem kívánunk és nem is szoktunk" - mondta Demszky Gábor
A főpolgármester ennek kapcsán kitért arra is, hogy az idén 417 milliárd forintból gazdálkodik a főváros. Ez azt jelenti, hogy egy fővárosi lakosra 245 ezer forint jut. Ennek nagy részét - 137 ezer forintot - működtetésre fordítják, 108 ezer forintot pedig fejlesztésre. Tarlós István független főpolgármester-jelölt mindezekre reagálva közölte: a kerületek többsége azért fizetett be a fővárosnak kevesebbet a lakáseladásokból származó pénzből, mert a forráselosztásnál a legtöbb kerület ebből nem részesült. "Így aztán a kerületek nem igyekeztek, mert hiszen annak, hogy legyen egy kirakat-kerület, annak sok igazságosságát nem láttuk" - tette hozzá.
Példaként említette, hogy ha a VI. vagy a VII. kerület részesült volna olyan "erkölcsi és anyagi" támogatásban, mint a IX. kerület, akkor ott is olyan nagyságrendű városrehabilitációt lehetett volna megvalósítani. "Azt kellene elismernie a főpolgármester úrnak, és tulajdonképpen az én (...) kijelentésem erre vonatkozott, hogy csináltak egy kirakat-kerületet, a IX. kerületet, és kétségtelen, hogy az egy SZDSZ-es, a nagyon kevés SZDSZ-es vezetésű kerületek egyike" - tette hozzá.
© Dudás Szabolcs |