2006. augusztus. 08. 08:20 Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 08. 08:32 Itthon

Wittner Mária külön akarja megünnepelni 1956 évfordulóját

Meglehet, hiábavaló lesz Göncz Árpád, Sólyom László és Kosáry Domokos arra irányuló felhívása, hogy az 1956-os szervezetek együtt ünnepeljék a forradalom ötvenedik évfordulóját, mert Wittner Mária 56-os halálraítélt néhány 56-os szervezetet külön megemlékezésre szólít fel - olvasható a Népszabadságban keddi számában.

Wittner a lapnak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy "ezzel a kormánnyal mi nem ünnepelhetünk. Az általuk megrendelt emlékmű nem október 23-ának, hanem a november 4-ei megszállásnak állít emléket". Arra az ellenvetésre, hogy közjogi méltóságok is közös ünneplésre kérték az országot, azt felelte: "minket ez nem érdekel.

A Népszabadság megjegyezte, Orbán Viktor írásban tett ígéretet Kosáry Domokosnak, a Magyar Tudományos Akadémia nagy tekintélyű egykori elnökének, hogy részt vesz az ötvenedik évforduló tiszteletére rendezendő állami ünnepen, ahová a világ számos vezető politikusát is várják, és Wittner Mária a Fidesz-frakció tagja.

"Orbán ígérete egy dolog, és egy dolog a miénk. Mi másképp gondolkodunk, mint ő. Egyébként pedig ötvenhatos vagyok, nem pedig a Fidesz, egy párt tagja. Hogy ők kivel ünnepelnek, az az ő dolguk. Október 23-ára pedig máris öt programom van, ebbe amúgy sem fér bele, hogy odaálljak Gyurcsányék mellé" - válaszolta.

Boross Péter volt miniszterelnök szerint Wittner szándéka a külön ünneplésre "egy politikai következményeket felmérni nem tudó szólista elképzelése", Mécs Imre szerint pedig az esetleges külön ünnep hihetetlen károkat okozna az országnak. Kosáry Domokos, az emlékév kuratóriumának elnöke a lapnak azt mondta: "a nemzet érdeke a kormány összetételétől független ünnep. A megosztottság rosszat tesz az országnak, ezért arra kérem Wittner Máriát, gondolja át még egyszer, mit cselekszik".

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.