2006. május. 28. 15:39 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 28. 15:39 Itthon

Magosz: bizottság kell demonstráció-előkészítésre

Demonstrációs előkészítő bizottság létrehozását javasolja a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége. Erről az országos választmány hamarosan dönt.

A bizottságot abban az esetben hozzák létre, ha úgy látják, korábban létrehozott és ismertetett programpontjaik komoly érdeksérelmet szenvednek – mondta el Jakab István a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke. Négy esztendő tanulsága, hogy a kormány nem tartotta meg ígéreteit, és minden évben agrárdemonstrációval tudták kikényszeríteni azt, ami számukra jogszerűen járt – tette hozzá.

"Az országos választmányi és elnökségi ülésen az a döntés született, hogy a Magosz által delegált képviselők, amikor a kétharmados törvények megszavazásáról születik döntés a (Fidesz-) frakcióban (…) csak azokat támogatják, amelyek figyelembe veszik követeléseiket, magyarul, feltételekhez kérik kötni a kétharmados törvények megszavazását" – jelentette ki Jakab István. Ezek elsősorban a termőföld-törvénnyel kapcsolatos tervezett változások, hogy a magyar föld maradjon a magyar gazdák tulajdonában és használatában; ezt tárgyalási alapként jelenítik meg. A termőföld ma már nemcsak a termelés eszköze, hanem a nemzet megtartó ereje és komoly stratégiai eszköz – hangsúlyozta.

Szavai szerint alapnak tekintik a szövetkezetfejlesztés és a családi gazdaságok megmaradásának ügyét is. Érzékeny időszakban vannak, hiszen most születik döntés a II. Nemzeti Fejlesztési Tervről, annak prioritásairól, és arról, hogy a mezőgazdaság, a vidékfejlesztés milyen forrásokra számíthat. "Ismételten rólunk, nélkülünk akar a most szerveződő kormány dönteni; ismét elkészítik először a tervet, és utána akarják ezt elfogadásra az érdekképviseletek számára átadni, hogy ez az, amit ti szavazzatok meg" – fogalmazott az elnök.

Követelik, és ebben a kérdésben már interpellációt készítettek és nyújtanak be, hogy a Nemzeti Fejlesztési Tervet külön bizottság vitassa meg, és az ország nyilvánossága előtt határozzák meg, hogy a magyar vidék, a magyar gazdatársadalom számára milyen forrásokat biztosítanak – jelentette ki. További fontos kérdésként határozták meg a birtokszerkezet rendezését, a magyar piac védelmét, fejlesztését, a minőségellenőrzést és az élelmiszer-feldolgozás területét .

Abban partnerei a kormánynak, hogy az ezekhez szükséges szervezeteket létrehozzák, működésüket megerősítsék, és abban is, hogy az uniós források felhasználásával azokat a nagy infrastruktúrákat helyezzék előtérbe, amelyek versenyképességünket javítják. Egy dologban nem partnerek, ez pedig a vidékfejlesztési támogatásokkal összefüggésben az uniós források átcsoportosítása, mert ez veszteséget jelent a számukra. "Szövetségben dolgozunk, de (… ) nem tévesztettünk szerepet, a Magosz változatlanul érdekképviselet (…), és is marad. Nem szegődtünk a pártok szolgálatába, hanem a velünk azonos érdeket valló pártokkal stratégiai szövetséget kötöttünk azért, hogy az érdekeinket minél határozottabban tudjuk képviselni. Ezt meg kívánjuk a jövőben is tartani" – fogalmazott Jakab István.

Kitért rá, hogy az országos elnökség és választmány feladatként a szövetség átalakításáról, szervezeti fejlesztéséről határozott az eredményesebb munka érdekében; szövetségi igazgatói státusz létrehozásáról döntöttek azért, hogy a szakmai munkán túl megfelelő jogsegélyszolgálatot is tudjanak biztosítani. Létrehoznak egy alapítványt a magyar gazdák sajtója és a folyamatos információbiztosítás érdekében, amely a világ "magyarságához" eljut.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.