2006. május. 14. 16:28 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 14. 16:30 Itthon

Félmilliárd forintos csempészárut foglaltak le a vámosok

Szombaton Törökbálinton 340 millió forint értékben találtak hamis márkajelzésű pénztárcákat, táskákat, öveket egy vámellenőrzésre jelentkező kamionban. Vámosszabadinál pedig egymás után két olyan szlovák rendszámú teherautót állítottak meg a vámosok, amelyek rakterében összesen 149 millió forintnyi csempészett ruházati termék volt.

A két kamion Budapestre szállította volna az árut, az úti okmányokban azonban fiktív cégek nevei szerepeltek - mondta Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség szóvivője. A héten másodszor foglaltak le nagy értékű kínai csempészárut. Kedden egy távol-keleti árukkal kereskedő nemzetközi bűnszervezeten ütöttek rajta a magyar és szlovák vámosok. A banda öt milliárd forint értékben követett el adócsalást és csempészetet. A Szlovákiában és Magyarországon egy időben zajló bevetésen a magyar pénzügyőrök tizennégy embert vettek őrizetbe, szlovák kollégáik pedig kettő elkövetőt tartóztattak le.

"Vizsgáljuk, hogy van-e összefüggés a mostani lefoglalások, illetve a hétközi felderítések között. Nem zárható ki, az eddigi adatok szerint, hogy van" - mondta Sipos Jenő, hozzátéve, hogy a szombati lefoglalásokkor a korábbihoz hasonló módszerekkel találkoztak, a szállítmány útvonala is megegyezett a korábbiakéval, és az iratokban szereplő fiktív cégeik nevei sem voltak ismeretlenek a vámosoknak.

A bűnszervezet három nagyobb csoportból állt. Kínából hajón és repülőgépen érkeztek az áruk Frankfurton, Bécsen, Trieszten, Hamburgon és Konstancán keresztül Magyarországra és Szlovákiába. Az Európába érkezés után a konténerek vámkezeléséhez hamis okmányokat, számlákat és származási igazolásokat állítottak ki. A származási igazolások meghamisításával a távol-keleti árukra vonatkozó uniós kvótát szerették volna kikerülni. Megváltoztatták az áru értékére vonatkozó adatokat is. A termékeket három országban, Ausztriában, Szlovákiában és Magyarországon vámkezeltették. Az ügyintézés során egyrészt létező gazdasági társaságok adatait használták fel, azok tudta nélkül, másrészt fiktív cégeket is létrehoztak.

A termékeket Magyarországon, Szlovákiában és Ausztriában értékesítették. A csoport az eddigi adatok szerint 2005 januárjától működött.

A Vám- és Pénzügyőrség szóvivője elmondta, hogy a kedden őrizetbe vett tizennégy személy a bíróság döntése alapján a továbbiakban szabadlábon védekezhet. A szombati akció során ellenőrzött kamionsofőrök szerepét még vizsgálják, ellenük nem indult eljárás.

Hirdetés