Árvízhelyzet óráról órára - csütörtök
Fokozott figyelőszolgálatot tartanak a Római-parton a védelmi szakemberek, konkrét védekezésre jelenleg nincs szükség. Kövesse nyomon az árvízzel kapcsolatos történéseket, intézkedéseket óráról órára a hvg.hu-n.
Csütörtök 18 óra 20 perc
Átáztak töltések
Átáztak a védművek, de bírják a lassan apadó Duna okozta terhelést Budapesten – tájékoztatott a Budapesti Polgári Védelem
A Duna 12 centimétert apadt csütörtökön, így már csak 836 centiméteres vízszintet mértek csütörtökön délután négy órakor Budapesten. Csütörtökön este már elvonulnak a katonák a Margitszigetről.
Csütörtök 18 óra
Továbbra is érvényben vannak a vasúti korlátozások
Egyes szakaszokon továbbra is korlátozásokkal közlekedhetnek a vonatok a kialakult árvízhelyzet miatt. Bővebben itt.
Csütörtök 17 óra 40 perc
Nehezíti a védekezést az eső
Az esős időjárás nem fokozza az árvízveszélyt, ám a védekezést kellemetlenné teszi. A csapadék hatására a Dunán nem emelkedik a vízszint, az eső nem tesz kárt az ideiglenes védművekben sem. Budapestnél felgyorsult az apadás. A vízállás 16 órakor 836 centiméter volt, ami 5 óra alatt 11 centiméteres apadást jelent.
Az árhullám csütörtökön délután-este Dunaföldvár és Paks között tetőzik. Jól mutatja a tetőzés tartósságát, hogy Paksnál hajnal óta folyamatosan 861 centiméteren árad a folyó.
A Tiszán Dombrád térségében tetőzik a folyó. Kritikus helyzet a Tiszán április 15 és 17 között várható Szolnoknál a magas dunai vízállás visszaduzzasztó hatása miatt.
Csütörtök 16 óra 30 perc
Harmadfokú árvízvédelem a Tiszán
A legmagasabb, harmadfokú árvízvédelmi készültséget tart fenn a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi igazgatóság (TIKÖVIZIG) a Tiszán, a Hortobágy-Berettyón és a Berettyón. A Tiszán Tokajnál 878 centiméteres vízállást mértek. A folyó még mindig árad a térségben, azon a szakaszon várhatóan csütörtökön tetőzik. A Hortobágy-Berettyón a nagyiváni tározóba másodpercenként 22 köbméter vizet vezetnek át folyamatosan.
Csütörtök 15 óra 30 perc
Szerdán már nem lesz víz az utcákon
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kora délután a Római-parton tájékozódott az árvízi helyzetről. A miniszterelnök elmondta: a szakemberektől azt a tájékoztatást kapta, hogy körülbelül a jövő hét közepére, szerdára fog visszavonulni a víz a Római-partról. A Duna ilyen fokú apadási üteme mellett, a következő hatnapos előrejelzést figyelembe véve szerdán már nem lesz víz az utcákon, és a csatornázási művek elkezdheti a fertőtlenítést.
Csütörtök 11 óra
Megállt az apadás a Tiszán
Csütörtök 7 óra 30 perc
Bátán átbukott a Duna a nyári gátakon
Bátánál csütörtök hajnalban a nyári gátakon átbukott a víz, a morajlás a lakosságban kisebb riadalmat keltett, de az ideiglenes töltés megakadályozza, hogy elöntse a falut az ár. Bővebben itt.
Csütörtök 4 óra
Fokozott figyelőszolgálat a Római-parton
Zalasch Zsolt polgári védelmi őrnagy, a Margitszigeten hajnalban a védekezést irányító katasztrófavédelmi parancsnok tájékoztatása szerint nincsenek árvízi jelenségek. A szentendrei HÉV vonalán sehol nem folyik védekezési munka, a homokzsákok jól tartanak.
A Királyok útján az árvízvédelmi kapuk körül és a gátak háttöltéseinél, valamint a Kossuth Lajos üdülőpart egész területén folyamatosan járőröznek a polgári védelem és Fővárosi Csatornázási Művek szakemberei. A Római-partszakaszon tíz ember szerszámokkal áll készültségben a logisztikai bázisokon, veszélyhelyzet esetén pedig harminc önkéntest telefonon tudnak azonnal értesíteni – mondta a polgári védelem csoportvezetője.
Több száz homokzsákot töltöttek meg kora este, hogy késlekedés nélkül tudják megkezdeni a munkát, ha hirtelen bekövetkező szivárgások vagy erős buzgárok alakulnának ki a védelmi területen.
A 861 centiméteres tetőzés után 24 óra elteltével a Duna vízszintje a főváros területén 13 centimétert apadt, de a szakemberek szerint hosszantartó apadásra kell számítani.
A Római-part területén szolgálatot teljesítő polgárőrök és a vízi rendészet járőrei az árral elöntött utcákban folyamatosan csónakkal járőröznek. Parancsnokuk tájékoztatása szerint szerda éjszaka két férfit fogtak el, akik csónakkal közlekedve a vízzel elöntött házakból különböző értékeket tulajdonítottak el. A két férfit a rendőrök előállították.
A Duna fővárosi szakaszán az árhullám levonulásának kezdetén a Margitszigetet stabilan védi a 9 méteres vízmagasságra beállított homokzsákokból épített gát, buzgárok, átszivárgások, árvízi jelenségek nincsenek.
Habuda László alezredes tájékoztatása szerint a sziget területén az 5,6 kilométer hosszban épített védművekben semmilyen problémát nem észleltek.