Parlamenti képviselő a bíróság előtt
Több tízmillió forintot tüntettek el a hitelezők elől az egykori Békéscsabai Kötöttárugyárból alakult BCB-csoport volt tulajdonosai, a cégcsoport milliárdokkal maradt adósa hitelezőinek - áll a vádiratban, amely alapján mások mellett Sümeghy Csaba fideszes országgyűlési képviselő is a bíróság elé áll.
Sümeghy Csaba és Áder János. Cégügyek |
Sümeghy 1997-ben jelképes áron, 102 forintért vásárolta meg a BCB Egyesült Textilművek Rt.-t a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt.-től, illetve az Extercom Kft.-től, miközben 1992 óta elnökölt a szintén békéscsabai Giulio Rt.-nél, amelynek később a tulajdonosa is lett. 2000-re mindkét textilipari cég csődközeli helyzetbe került (HVG, 2000. július 1.), ekkor érkeztek Wapplerék - értük Sümeghy megfontolásainak ismerői szerint Bodrácska János egykori budapesti rendőrfőkapitány szavatolt, mint akik segítették akkori érdekeltsége, a budapesti Fékon-Tex Kft. reorganizációját.
Wapplerék, ki tudja, mi okból, nem a saját nevükben szereztek tulajdont. Az elsőrendű vádlott Riczu Gyulát bízták meg, hogy havi 300 ezer forintért, illetve egy Opel Kadett használatáért cserébe vegye a nevére a cégeket, amelyek részvényei egyébként az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Rt.-nél (MFB) voltak óvadéki letétben mint a bank kockázatitőke-befektetésének garanciája. Wapplerék papíron elnöki tanácsadók lettek. A BCB-részvények eladásának napján azonban Sümeghy, illetve a Wappler-Wachsler-duó titkos magánjogi megállapodást kötött, amelyben a politikus a cégcsoport reorganizációjával bízta meg partnereit, akik utóbb - s ezt is írásba foglalták - kötelesek visszaadni a BCB-t Sümeghynek. Mindez az ügyészségi nyomozók szerint egyértelművé teszi, hogy Riczu részvényvásárlása fiktív szerződés volt.
Riczu a BCB-t Sümeghytől papíron 44 millió forintért vásárolta meg, amelyet azonban jórészt nem a saját s még csak nem is Wapplerék pénzéből törlesztett. Nyolcmillió forintért beszámolták például azt az Audi A6-ost, amely addig a BCB-é volt, igaz, Sümeghy használta (a szerződés szerint a hátralékos lízingdíjat is a BCB volt köteles tovább fizetni). A fennmaradó összeg kifizetése helyett Riczu mint a BCB új elnöke vállalta, legalább tízéves haszonbérletet biztosít Sümeghynek a vállalat békési ipartelepére, illetve két részletben fizet 6 millió forintot, amelynek szintén a BCB ingatlanai szolgáltak fedezetül. Miközben a bíróság 2000 októberében elrendelte a BCB Rt. felszámolását (85 hitelező 1,2 milliárd forintot, 350 munkavállaló 306,2 millió forintot követelt), Sümeghy bérbe adta a békési telepet, amelyért 2003-ig összesen 13,5 millió forintot kasszírozott.
Időközben nyoma veszett a BCB-alapítású kft-k, a szabás-varrással foglalkozó BCB 2000 Kft., a kelmegyártó BCB Fair Kft., illetve a kereskedő BCB Silver Kft. vagyonának. A BCB Rt., illetve a kft-k munkavállalóit az akkoriban Wachsler által vezetett Mis Kft.-be helyezték át (utóbb ez sem fizetett, a céget tavaly felszámolták), s bár a három BCB-kft gépeit, eszközeit a hitelező OTP Bank Rt. jelzáloga terhelte, ezt a vagyont is kimentették. A tranzakciók - a legtöbb esetben követelésengedményezés, de akadt ki nem fizetett, hamis pénztárbizonylatokkal legalizált adásvétel is - haszonélvezői a vád szerint a Bodrácska-féle Fékon-Tex, illetve papíron a szintén vádlott Kohus Kálmán és felesége (Wapplerék "menedzserasszisztensei") voltak. Ténylegesen azonban a Wapplerék által 2000-ben létrehozott BCB-Textil Kft., illetve egy Wappler-érdekeltségű offshore cég nyertek mindezen (a Fékon-Tex egyetlen vezetője sem került a vádlottak padjára). A kft-ket azóta felszámolták, a cégek hitelezői összesen 1,8 milliárd forintot követeltek, amelyet vagyon hiányában nem lehetett kifizetni.
A központi cég, a BCB Rt. felszámolását maga Riczu kérte, miután a társaság székhelyét áthelyezték Nyíregyházára, a Wapplerrel jó viszonyt ápoló tizedrendű vádlott Sziky lakcímére. A felszámolás elrendelése után Wappler és Wachsler megkereste a Mininvest Rt. vezérigazgatóját, Tóth Tamást azzal, hogy ha a BCB-t addig felszámoló kft helyett a bíróság "a jövőben esetleg" az ő cégét jelölné ki erre a feladatra, legyen szíves elvállalni a munkát. Ki tudja, miért - a nyomozóhivatal által emelt vád legalábbis nem firtatta ezt a körülményt -, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság egy hónappal e látogatás után valóban kijelölte a Mininvestet. A céghez személyesen Wapplerék vitték át az iratokat, immár azt kérve, a vádlott korábbi munkatársa, Csuport Antal legyen a felszámolóbiztos. Így is lett. Csuport felmondása után helyét - szintén Wapplerék kérésére - a kettős üzlettársa, Simó Gergely vette át. A két felszámoló a vád szerint aktívan közreműködött abban, hogy a BCB ingatlanai becsült értéküknél számottevően olcsóbban Wappler élettársa, Szabó Anna cégéhez, Sziky egyik érdekeltségéhez, illetve egy Sümeghy-céghez kerültek (arra nem tér ki a vádirat, a mininvestes Tóth mi okból mutatkozott ilyen meglepően engedékenynek). Szabó és Sümeghy nem is minden esetben fizetett rendesen, a fiktív árbevétel színleg Wappler ügyvédje, a budapesti Buza János irodájánál volt letétben.
A HVG értesülései szerint az 1998-ban még Békés megye 7-es körzetében próbálkozó Sümeghy - aki 2002-ben a Fidesz országos listáján szerzett mandátumot - tagad. A nyomozás során elmondta, a legjobb szándék mellett sem volt elkerülhető a BCB csődje, a cégeladás pedig már csak azért sem lehetett fiktív, mert ő annak idején bejelentette az MFB-nek. Az ingatlanokkal kapcsolatban az ügyvédek hangsúlyozzák, a felszámolók árverésen találtak vevőket. Wappler érdemben nem tett vallomást, Wachsler ellenben részletes beszámolót adott, amiből az derül ki, a Szlávy-ügy miatt előzetesben lévő Wappler a BCB-ügy értelmi szerzője.
RÁDI ANTÓNIA