2005. október. 27. 09:21 Utolsó frissítés: 2010. március. 05. 11:49 Itthon

MSZP-s képviselőjelölt-lista

Fizikatanár, ökölvívógálákon sürgölődő ringorvos és nyugalmazott honvéd tábornok is szerepel az MSZP frissen toborzott országgyűlési képviselőjelöltjei között, igaz, a párt azért leginkább polgármestereiben, funkcionáriusaiban bízik.

© Túry Gergely

Úgy tűnik, komolyan tartanak a kisebbik koalíciós párt - a szocialisták kormányzási esélyeit is romboló - választási kudarcától az MSZP vezetői. Nem egy választási körzetben ugyanis saját képviselőjelöltjeiket is úgy válogatták ki, hogy segítsenek az SZDSZ-nek: olykor ismert politikusuk lecserélésével sorakoznak fel a viszonylag esélyes liberális jelölt mellett, máskor beletörődnek, hogy a közös aspiráns győzelme esetén a reménybeli SZDSZ-frakciót erősítse majd. Hogy a - például Kecskeméten és Szegeden megfigyelhető - látszat nem csal, a HVG-nek informálisan megerősítették a Köztársaság téri országos pártközpontban. Az egyéni képviselőjelöltek listáját - amelyen egyébként 65 új név szerepel - a múlt héten véglegesítette az MSZP. Heves, Komárom-Esztergom és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben ugyanazok a jelöltek, mint négy évvel ezelőtt, s Budapesten sincs számottevő változás.

Kecskeméten sokáig úgy tűnt, a kormányzó pártok rivalizálnak a Fidesz-MPSZ-ből tavaly tavasszal kilépett (HVG, 2004. március 13.), a megyeszékhelyen meglehetősen népszerű polgármester indításáért. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke legalábbis a nemrégiben zajló Liberális Hét kecskeméti rendezvényén saját jelöltként mutatta be a városvezetőt, mire is az MSZP városi szervezete közleményben reagált, kijelentve: Szécsi Gábort, illetve a megyeszékhely másik egyéni körzetében ringbe szálló Balogh László megyei szocialista elnököt közös jelöltnek tekintik. Szécsi a HVG-nek úgy nyilatkozott, nincsen ellentmondás a két párt közlése között: ő közös jelölt. Mint mondta, van elképzelése arról, győzelme esetén melyik párt frakcióját erősítené, de ezt egyelőre megtartja magának, mivel nem akarja befolyásolni a pártalkuk menetét. Úgy tudni, Szécsi az SZDSZ-t választotta, méghozzá az MSZP vezetésével egyetértésben.

Hasonló a helyzet Szegeden, ahol a HVG értesülései szerint Géczi József Alajost, az Országgyűlés mentelmi bizottságának elnökét indították volna, de most úgy tűnik, Sándor Klára SZDSZ-ügyvivő méreti meg magát a körzet közös kormánypárti jelöltjeként. Minderről még tárgyalások folynak a koalíciós partnerek között - az MSZP által hivatalosnak tekintett listán Géczi neve szerepel -, a szocialisták például ragaszkodnak ahhoz, hogy a liberálisok ne állítsanak jelöltet a két csongrádi ifjú titán, Újhelyi István pártalelnök és Botka László polgármester ellenében. Az SZDSZ egyelőre hezitál, mivel ragaszkodna szegedi alpolgármestere, Nagy Sándor indításához, miközben Sándor Klára sansza kevés a korábbi győztes volt MDF-es, jelenleg Fidesz-támogatott Balogh László független képviselő ellenében. A dél-alföldi megyében egyébként a legtöbb induló az MSZP polgármestere is egyben: új jelöltként száll ringbe Csongrádon Bedő Tamás, Makón Buzás Péter, Szentesen Szibrik Imre. Utóbbi 2002-es kandidálását folyamatban lévő büntetőügyére hivatkozva vétózta meg a pártvezetés. A procedúra azóta lezárult, Szibriket - egy cégfelszámolási ügyben - jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték csalás miatt, de a bíróság előre mentesítette a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól.

Helycserés támadás (Oldaltörés)

 

Lamperth Mónika. Állatorvos kihívó?
© Horváth Szabolcs

Az alföldi régió nagy visszalépője, a büntetőügye és antiszemita kijelentése miatt az országos vezetés szemében kegyvesztetté vált (HVG, 2005. szeptember 9.) kiskunhalasi Zuschlag János csak látszólag vesztes. Szeptember végén őt választotta elnökévé a városi pártszervezet - igaz, Várnai László polgármester tiltakozásul kilépett a városi pártelnökségből -, a helyi képviselőjelölt pedig a Zuschlaggal jó viszonyt ápoló Váradi Krisztián matematika-fizika szakos gimnáziumi tanár lett. Nem sikerült lebeszélni az indulásról a búzaégető Karsai József országgyűlési képviselőt, holott az országos MSZP-vezetés, illetve Veress József Békés megyei pártelnök, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára a végsőkig küzdött, hogy más méresse meg magát a párt nevében Mezőkovácsházán, ám egy közvélemény-kutatás végül Karsai esélyeit igazolta. Új jelöltként száll ringbe Gyulán Perjési Klára polgármester, Szeghalmon pedig Veress.

Sok az új név a párt Hajdú-Bihar megyei jelöltjei között is. Debrecenben próbálkozik Oláh Lajos megyei pártelnök, Rónai György orvoslátogató, a televíziós ökölvívógálákon a bokszolók sérüléseit ápoló ringorvos, illetve a zöld báróként is emlegetett Forgács Barna, a megyei vadászkamara elnöke. Utóbbi helyzete a legkevésbé irigylésre méltó, ellenfele ugyanis a városban töretlenül népszerű fideszes polgármester, Kósa Lajos lesz (úgy tudni, a jelölt a borítékolható bukásért cserébe biztos befutó helyet szeretne a megyei listán, erről azonban még vitáznak a hajdúsági szocialisták). Bár a pártelnökség korábban vonakodott, a jelek szerint rábólintottak Oláh bizalmasa, a budapesti "hattyúházas" Hajdú Attila (HVG, 2002. december 13.) hajdúszoboszlói jelölésére.

Nem indul újra Nyíregyháza népszerű polgármestere, Csabai Lászlóné, akinek körzetében a város második embere, Tukacs István méreti meg magát. Két vállalkozó is szívesen képviselné a keleti végeket, Mátészalkán Kárpáti Tibor, Fehérgyarmaton Aranyosi László. A Pest megyei Szentendrén Bársony András külügyi politikai államtitkár, Gyálon pedig az a Végh Tibor próbálkozik, aki idén nyárig vezette a Vegyépszer-birodalomba sorolt Főtaxi Rt.-t. A dabasi MSZP-aspiráns Mráz István, a Szovjetunióban Frunze Akadémiát végzett nyugalmazott honvéd vezérőrnagy, egykori hadműveleti főcsoportfőnök, aki jelenleg is tanácsokat ad a Honvédelmi Minisztériumnak.

Borsodban két körzetben váltanak jelöltet a szocialisták, mindkét helyen ejtőernyős indul. Mezőkövesden a jelenlegi képviselő, Tállai András (Fidesz-MPSZ) kihívója Kormos Dénes, a megyei közgyűlés Tiszaújvárosban élő alelnöke lesz, Sátoraljaújhelyen pedig Ricse község polgármestere, Vécsi István próbálkozik, a helyi ügyek ismerői szerint azért épp ő, mert a két szomszédvár, Sátoraljaújhely és Sárospatak szocialistái nem tudtak megegyezni.

A Győr-Moson-Sopron megyei körzetek több mint felében cserélnek a szocialisták, a legtöbb esetben 35 év alatti pártifjakra. Egyetlen kivétel a 60 éves Tóth Tiborné, a mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnázium igazgatója, akit a Frei-dosszié című tévéműsor szavazói tavaly az év tanárának választottak. Sok a változás 2002-höz képest a fantomtagbotránytól hangos Vas megyében (HVG, 2004. szeptember 11.), ahol Szombathelyen az ellenfibiszes Gaál Angelika indul, Kőszegen a helyi pártelnök, Rába László, Körmenden pedig Márkus Imre, a Vasutasok Szakszervezetének volt elnöke, a MÁV Rt. felügyelőbizottságának vezetője. Győzött az országos pártakarat Zalában, s Göndör István országgyűlési frakcióvezető-helyettes újrázhat, Lentiben pedig a Somogy megyéből importált Pásztóhy András földművelésügyi politikai államtitkár lesz a fideszes polgármester, Nógrádi László - aligha esélyes - kihívója.

A jelek szerint az erőviszonyok felmérése után döntöttek mindkét nagy pártnál a Somogy megyei körzetek jelöltjeinek kiválasztásakor. Kolber István tárca nélküli miniszter például 2002-ben Balatonbogláron indult s vesztett Herényi Károllyal (MDF) szemben, így a most viszonylag esélytelennek mondott, igaz, 2002-ben győztes fideszes jelölt, Szabó József Andor kaposvári körzetét szemelte ki számára a párt (itt indult négy éve a most Zalába "száműzött" Pásztóhy is). A Fidesz-MPSZ vonakodik felvenni a kesztyűt a Somogyban erős Lamperth Mónika belügyminiszterrel szemben: Szita Károly kaposvári polgármester - aligha függetlenül ügynökbotrányba keveredésétől - nem próbálkozik újra, Mátrai Márta országgyűlési képviselőt pedig információink szerint lecserélték Heintz Tamás háziorvosra.

Hirdetés